
Jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego domowego biura jest monitor. Śmiało możemy pokusić się nawet o stwierdzenie, że jego wybór ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i komfortu użytkowania. Dlatego też zakup tego rodzaju sprzętu powinien być przemyślany i poprzedzony solidnym researchem.
W pierwszej kolejności oceń, do jakich czynności najczęściej będziesz wykorzystywał monitor. Jeśli wykonujesz zwykłe czynności biurowe i nie grasz w gry komputerowe, nie będą Ci potrzebne zbyt wygórowane parametry techniczne. Jeśli jednak pracujesz np. jako grafik komputerowy lub używasz sprzętu do odtwarzania różnego rodzaju multimediów, parametry te powinny być nieco bardziej wyśrubowane. Na co zatem powinieneś szczególnie zwrócić uwagę?
Optymalna rozdzielczość i rozmiar monitora
W przypadku domowych biur najczęściej stosowana jest rozdzielczość 1920×1080 czyli Full HD. Takie parametry w zupełności wystarczą do wykonywania swojej pracy w domu, czy podczas codziennego korzystania z Internetu. Najlepsze efekty w tym przypadku osiągniesz wybierając monitor o przekątnej od 21 do 24 cali. Jeśli z kolei zależy Ci na lepszej jakości lub po prostu lubisz grać w gry komputerowe, warto zainwestować w lepsze rozwiązania. Rozdzielczość 2560×1440 obsługiwana najczęściej przez monitory od 27 do 32 cali, to propozycja przede wszystkim dla grafików oraz użytkowników profesjonalnego oprogramowania do edycji wideo. Z kolei najlepsze rozdzielczości 4K/Ultra HD sprawdzą się nie tylko w przypadku miłośników gier komputerowych, ale również u profesjonalnych grafików, którzy cenią sobie pracę z dobrej jakości obrazem.
Czy rodzaj matrycy ma znaczenie?
Najwyższej jakości matryce są szczególnie istotne w przypadku komputerów gamingowych. Tutaj producenci używają rozwiązań, które wyróżniają się przede wszystkim krótkim czasem reakcji oraz technologiami pozwalającymi na zmniejszenie niekorzystnego rozmycia obrazu. Jeśli jednak będziesz używał monitora wyłącznie do pracy biurowej, zdecydowanie wystarczy, jeśli postawisz na matrycę IPS lub OLED. Są one odpowiednie do wykonywania codziennych obowiązków, ale sprawdzą się również np. do oglądania filmów.
Postaw na wygodną pracę
Odpowiednio dobrany monitor powinien nie tylko spełniać wymagania techniczne, ale również odpowiadać Twoim potrzebom obejmującym wygodę i bezawaryjność pracy. W tym aspekcie warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie.
- Dodatkowe porty – jest to istotna kwestia przede wszystkim dla tych, którzy pracują na kilku monitorach lub planują łączyć ekran z różnymi komputerami.
- Hub USB typu C – dzięki niemu zyskujesz większą wygodę podczas korzystania z monitora w swoim domowym biurze. Tego rodzaju hub umożliwia połączenie z nim na stałe takich akcesoriów jak klawiatura czy mysz. Dzięki temu po podłączeniu komputera będziesz mógł korzysać z nich bez konieczności podpinania każdego z osobna. Tego typu monitor jest zatem dobrą alternatywą dla stacji dokujących.
- Technologia Flicker Free – pozwala ona na eliminowanie migotania obrazu na wszystkich poziomach jasności. Ma to bezpośredni wpływ na komfort pracy, gdyż sprawia, że wzrok nie męczy się podczas długotrwałej pracy przy komputerze. Jeśli zależy Ci na optymalnej ochronie wzroku, warto również zwrócić uwagę na to, czy sprzęt wyposażony jest w filtr światła niebieskiego oraz tryb Eco, który pozwala zmniejszenie jasności ekranu.
Pamiętaj, że podczas wyboru monitora do używania w domu, powinieneś wziąć również pod uwagę, czy będziesz z niego korzystał także np. podczas oglądania filmów. Ma to spore znaczenie, zwłaszcza, jeśli chodzi o wybór rozdzielczości czy matrycy.
Zasanawiasz się, jaki sprzęt będzie najlepszy do Twojego biura? Chętnie Ci doradzimy i pomożemy wybrać najlepsze rozwiązania. Zapraszamy do kontaktu!