0

Dyski twarde – jak wybrać najlepszą opcję dla Twojego komputera?

dyski twarde

Chcesz poprawić wydajność Twojego komputera? A może składasz nowy sprzęt od podstaw? W obu przypadkach z pewnością będziesz potrzebował dobrej jakości dysku twardego, który umożliwi Ci bezpieczne przechowywanie danych czy multimediów. Jeśli zastanawiasz się, na jaki dysk powinieneś postawić, trafiłeś w idealne miejsce!

Poniżej podpowiemy Ci, jakie rodzaje sprzętu masz do dyspozycji oraz na jakie parametry powinieneś zwrócić uwagę podczas zakupów.

Dyski twarde – rodzaje dostępne na rynku

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów dysków twardych, które różnią się między sobą nie tylko ceną czy budową, ale również pojemnością i sposobem ewentualnego odzyskiwania utraconych danych. Zatem zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, zapoznaj się z możliwościami poszczególnych rozwiązań oraz z ich zaletami i wadami.

Dyski twarde SSD

Dysk twardy SSD buduje się wykorzystując określoną fabrycznie liczbę komórek pamięci flash. Dyski SSD gwarantują szybki dostęp do danych, co korzystnie wpływa na komfort pracy. O długości życia tego rodzaju dysku decyduje to, jak szybko zużyjesz jego komórki pamięci. Ich największe zalety to:

 • bezgłośna praca,
 • wyższa tolerancja temperatury pracy,
 • odporność na upadki,
 • bardzo duża prędkość odczytu i zapisu danych.

Dyski twarde HDD

W naszej ofercie znajdziesz również dyski twarde HDD, czyli inaczej dyski talerzowe. Ich praca opiera się głównie na głowicy, która porusza się po ruchomym ramieniu. Dane z kolei są zapisywane na aluminiowych talerzach ułożonych jeden na drugim. Główną zaletą tego rodzaju rozwiązań jest ich bardzo duża pojemność. Przykładem tego są m.in. dyski Western Digital z serii Gold, które umożliwiają przechowywanie sporej ilości danych w jednym miejscu. Decydując się na taki model musisz jednak pamiętać, że w tym przypadku czas dostępu do danych jest dłuższy niż w modelach SSD. Powinieneś również zwrócić uwagę na fakt, że dyski HDD generują więcej hałasu oraz nie są odporne na uderzenia.

Dyski SAS

Dyski SAS są dyskami magnetycznymi, jednak różnią się zastosowaniem oraz budową. Ich talerze mają znacznie większą prędkość obrotową, a wchodzący w ich skład zestaw instrukcji SCSI pozwala na wykonywanie kilku operacji na raz. M.in. ze względu na te parametry, dyski SAS wykorzystuje się w rozwiązaniach wymagających zastosowania profesjonalnych technologii, takich jak macierze czy serwery.

Co wziąć pod uwagę wybierając dysk twardy?

Pierwszym kryterium, które powinieneś wziąć pod uwagę, jest przeznaczenie dysku oraz ilość danych, jakie będą na nim przechowywane. Dzięki temu z łatwością ocenisz, jaka pojemność oraz model będą dla Ciebie wystarczające. Pamiętaj jednak, że pojemność dysku po podłączeniu do komputera będzie nieco niższa niż ta, którą deklaruje producent ponieważ dysk potrzebuje odrobinę miejsca na pliki konfiguracyjne dla reszty przestrzeni, którą oferuje.. Nie są to duże liczby, ale warto mieć to na uwadze dobierając optymalne parametry.

Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę podczas zakupów to prędkość, z jaką będzie pracował wybrany przez Ciebie model. Zależność jest prosta – im szybciej będzie pracowało urządzenie, tym sprawniejsze będzie zapisywanie oraz odczytywanie przez nie danych. Najszybsze dyski dostępne na rynku mają prędkość 10000 obr/min i najczęściej stosuje się w rozwiązaniach serwerowych, które wymagają częstego i szybkiego dostępu. Jeśli jednak wystarczy Ci narzędzie do pracy biurowej na laptopie, prędkość 5400 obr/min powinna być zadowalająca.

Poza pojemnością oraz prędkością dysku twardego, warto również zwrócić uwagę na rozmiar samego urządzenia. Ma to szczególne znaczenie, jeśli szukasz czegoś, co będzie pasowało do wymiarów Twojego laptopa. Na rynku dostępne rozmiary to 3,5 cala, 2,5 cala oraz 1,8 cala. Największy rozmiar dysków z reguły oznacza również największą pojemność. Tego rodzaju sprzęt sprawdzi się w przypadku komputerów stacjonarnych lub jako dysk zewnętrzny. Z kolei mniejsze rozmiary sprawdzą się w laptopach, a rozmiar 1,8 cala będzie odpowiedni do nawet najcieńszych urządzeń tego typu.

Wybór dysku twardego powinien być poprzedzony doprecyzowaniem Twoich potrzeb oraz odpowiednim researchem. Jeśli nadal nie wiesz, która opcja będzie dla Ciebie optymalna, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści podpowiedzą Ci, na czym powinieneś się skupić i jaki model dysku twardego oraz jaka jego pojemność będą dla Ciebie najlepsze.

  Chcesz wiedzieć więcej?

  Zostaw numer kontaktowy i/lub adres e-mail, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą i odpowie na Twoje pytania

  Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują sie w polityce prywatności

  Avatar

  Sylwia Rybka

  Content Specialist

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.