0

Światowy Dzień Backupu – postaw na sprawdzone rozwiązania

światowy dzień backupu

Branżowe powiedzenie mówi „Ludzie dzielą się na dwa typy – tych, którzy już robią backupy, oraz tych, którzy będą je robić”. O tym, jak aktualne jest to stwierdzenie, świadczą coraz bardziej zuchwałe cyberataki przeprowadzane przez zorganizowane grupy. Światowy Dzień Backupu to dobra okazja do tego, aby sprawdzić dostępne rozwiązania.

Hakerzy nie obierają za cel swoich przestępczych działań jedynie dobrze prosperujących firm, które mogą dla nich stanowić potencjalne źródło dobrego zarobku. Ich ofiarami coraz częściej padają m.in. szpitale, departamenty policji, organizacje rządowe czy firmy transportowe. Ataki te, choć bardzo kosztowne w skutkach, mają też realny wpływ na bezpieczeństwo publiczne, ciągłość łańcuchów dostaw i dostęp do opieki zdrowotnej. 

Sprawne odzyskanie danych jest kluczowe w przywróceniu ciągłości usług, dlatego bardzo istotne jest wybranie sprawdzonego i niezawodnego rozwiązania oraz stosowanie się do zaleceń dotyczących przechowywania kopii zapasowych. 

3-2-1 – Złota zasada Backupu 

Jedną z uniwersalnych reguł dotyczących kopii zapasowych, która zapewnia ratunek niezależnie od rodzaju awarii jest reguła 3-2-1. Mówi ona o tym, gdzie i ile kopii zapasowych przechowywać. W skrócie, zasada 3-2-1 oznacza, że należy: 

 • mieć co najmniej trzy egzemplarze danych; 
 • przechowywać kopie na dwóch różnych nośnikach;  
 • przechowywać jedną kopię zapasową na zewnątrz firmy (off site). 

Takie podejście minimalizuje ryzyko utraty danych, nawet jeśli atakiem zostanie objęta cała infrastruktura w lokalizacji klienta lub gdy zostanie zniszczona np. wskutek pożaru. Do odmiejscowienia kopii zapasowej świetnie sprawdzają się rozwiązania chmurowe np. Azure, AWS. 

Najczęstsze przyczyny utraty danych

Wspomniane wcześniej ataki to nie jedyne zagrożenie dla plików. Warto pamiętać, że utrata danych może być spowodowana również przez: 

 • przypadkowe lub celowe usunięcie przez pracownika; 
 • awarię sprzętu komputerowego; 
 • wirusy komputerowe; 
 • błędy programów komputerowych; 
 • klęski żywiołowe; 
 • kradzież nośnika danych.  

Sprawdzone rozwiązania do Backupu

W walce o zachowanie danych Twojej firmy nie jesteś sam. Na rynku jest wiele sprawdzonych rozwiązań dzięki którym możemy poczuć się bezpiecznie. Jednym z czołowych producentów rozwiązań do backupu danych jest Veeam, który umożliwia objęcie dodatkową ochroną m.in.: 

 • stacje robocze; 
 • serwery fizyczne; 
 • maszyny wirtualne;  
 • konta Microsoft 365
 • udziały w NAS i wiele innych. 

Niezależnie od tego na jakie rozwiązanie się zdecydujesz, ważna jest prawidłowa konfiguracja i upewnienie się, że backup wykonywany jest bez błędów. Dzięki temu nie padniesz ofiarą kolejnego znanego przysłowia mówiącego o tym, że „Polak mądry po szkodzie”. Jak zatem prawidłowo wdrożyć tego typu rozwiązania? W tym zakresie swoim wsparciem służą nasi eksperci. Jeśli potrzebujesz wskazówek przy wyborze właściwego rozwiązania lub wsparcia podczas procesu wdrożenia, skontaktuj się z nami: 

[email protected] 

+48 32 420 92 21 

  Chcesz wiedzieć więcej?

  Zostaw numer kontaktowy i/lub adres e-mail, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą i odpowie na Twoje pytania

  Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują sie w polityce prywatności

  Avatar

  Maciej Ścigała

  Business Unit Manager – w Senetic odpowiada za dział Software. Wraz z zespołem dba o to, żeby nasi klienci mieli dostęp do najlepszej oferty na wirtualizację, backup i software security. Prywatnie fan motoryzacji.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.