0

Mining – jak wybrać najlepszą kartę graficzną?

mining

Jeszcze do niedawna dobrej jakości karty graficzne kojarzone były wyłącznie z komputerami przeznaczonymi do gamingu. Obecnie coraz powszechniej są one wykorzystywane są w procesie kopania kryptowalut. Aby jednak proces ten był rentowny i przebiegał sprawnie, konieczny jest wybór sprzętu o optymalnych parametrach. Na co zatem warto zwrócić uwagę? Które parametry mają największe znaczenie? Zapraszamy do lektury.

Czym jest mining?

Mining czyli kopanie kryptowaluty to proces, który opiera sie głównie na zaawansowanych maszynach, które dzięki dużej mocy obliczeniowej są w stanie rozwiązywać skomplikowane problemy matematyczne. Proces odbywa się w ramach tzw. systemu rozproszonego konsensusu, czyli opiera się na pracy urządzeń kopiących z różnych sieci. Do wydobywania kryptowalut można zastosować np. procesor czy karty graficzne. I właśnie tej drugiej kategorii sprzętu poświęcimy naszą analizę.

Jakie parametry mają znaczenie?

Zakup karty graficznej przeznaczonej do miningu powinien być poprzedzony researchem oraz analizą opcji dostępnych na rynku. Warto jednak wiedzieć, na co w pierwszej kolejności zwrócić uwagę i kiedy opłaca sie dopłacić.

Hashrate – moc karty graficznej

Hashrate to inaczej moc obliczeniowa karty graficznej. W przypadku miningu parametr ten ma szczególne znaczenie z punktu widzenia dochodów. Hashrate to współczynnik szybkości mieszania, który pozwala na zmierzenie siły, z jaką działa maszyna wydobywająca kryptowaluty. Jak zatem łatwo sie domyślić, zysk z wydobycia kryptowalut jest wprost proporcjonalny do szybkości mieszania. Jeśli zatem planujesz zakup karty graficznej dedykowanej dla miningu, w pierwszej kolejności zwróć uwage na ten parametr.

Mining a zużycie prądu

Jednym z podstawowych problemów podczas wydobywania kryptowalut jest zużycie prądu. Wiąże sie to również z powstawaniem dużej ilości ciepła podczas kopania. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest zakup karty graficznej np. o średniej mocy, bądź inwestycja w optymalne systemy chłodzenia sprzętu. Musisz jednak pamiętać, że w takich przypadkach moc haszująca karty również będzie niższa, a co za tym idzie, zyski będą mniejsze. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem wybór karty graficznej z najlepszym stosunkiem mocy haszującej do zużycia prądu. W tym zakresie polecamy kartę Radeon RX 580, która wypada całkiem korzystnie jeśli chodzi o właśnie te zależność. Warto również dodać, że wartości te pozwalają na stosunkowo szybkie osiągniecie progu rentowności.

Czy cena ma znaczenie?

Odpowiedź jest jasna: cena również ma znaczenie. Nie powinieneś jednak kierować sie wyłącznie nią, a raczej w pierwszej kolejnosci skupić sie na parametrach wymienionych powyżej. Warto przed zakupem porównac kilka modeli, sprawdzić ich moc haszującą oraz zużycie prądu i obliczyć, kiedy możesz spodziewać sie zwrotu inwestycji. Koszty kart graficznych mogą być różne i wahać sie w przedziale od 1000 zł do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Przy zakupie sprzętu miningowego warto opierać sie na sprawdzonych produktach i rzetelnej wiedzy specjalistów. Jeśli nie do końca wiesz, na jaki model postawić, lub po prostu potrzebujesz wsparcia przy wyborze optymalnego sprzętu, skontaktuj sie z nami – nasi eksperci pomogą Ci wybrać najlepszą opcję.

Avatar

Sylwia Rybka

Junior Content Specialist

Zostańmy w kontakcie!
Dołącz do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco z naszymi promocjami i nowościami
Naciskając „Zapisz się” wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji marketingowych na podany adres e-mail. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Senetic SA z siedzibą w ul. Kościuszki 227, 40-600 Katowice, Polska. Masz prawo żądania dostępu do danych osobowych oraz do ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.
Dziękujemy!
Zostałeś zapisany do naszego newslettera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.