0

Czym są sieci Mesh i czym się różnią od klasycznego WiFi w domu?

Dziś w ramach naszego cyklu poradnikowego chcemy podzielić się wiedzą z zakresu WiFi oraz sieci Mesh. Dostajemy wiele pytań m.in. o to jak odpowiednio skonfigurować sieć, jak podłączyć urządzenia, jak radzić sobie z typowymi problemami – wychodzimy tym potrzebom naprzeciw i dlatego przygotowaliśmy dla naszych czytelników materiał z przydatnymi wskazówkami. Oprócz tego w artykule polecamy nowoczesne rozwiązania Ubiquiti!

Artykuł zaktualizowany 18 września 2022r.

WiFi w innym wydaniu

Dobre połączenie z siecią to dziś podstawa, niezależnie czy pracujemy w domu, w biurze czy w przestrzeni publicznej. Z sieci korzysta się praktycznie cały czas. Coraz bardziej popularna staje się sieć Mesh, na rynku urządzeń IT pojawia się mnóstwo sprzętu, który w przystępnych cenach dostępny jest również dla użytkowników domowych.

Kilka słów o Wifi Mesh

Najczęstszą praktyką jest zastosowanie w domu jednego routera. Urządzenie to dostarcza sieć do różnych sprzętów znajdujących się w okolicy, przy tym jakość i prędkość połączenia zależne są od ilości anten oraz od tego czy połączenie nie trafi na ściany bądź inne zabudowania. Wiadomo, w tym wypadku z jakością połączenia i parametrami bywa różnie.

W wielkim uproszczeniu Mesh to taki system, który zbudowany jest z kilku lub nawet kilkunastu takich routerów. Urządzenia łączą się ze sobą na bardzo dużej przestrzeni, dzięki czemu użytkownik Internetu ma nieodparte wrażenie, że łączy się cały czas tylko z jednym punktem dostępowym.

System Mesh, to inaczej „sieć kratowa”. Bezprzewodowe sieci kratowe, tak jak internetowe routery, wykonują bardzo podobną funkcję, jednak zasadnicza różnica polega na tym, że połączenia są realizowane za pomocą łączy bezprzewodowych. Powoduje to unikalne i dynamiczne wyzwania dotyczące sposobu implementacji algorytmów sieciowych.

Jak to działa?

AmpliFi Mesh Point skanuje środowisko i wybiera najlepszą ścieżkę z powrotem do routera AmpliFi. Proces wyboru ścieżki uwzględnia różne parametry, takie jak siła sygnału, pojemność łącza, wskaźniki błędów itp. A także obejmuje preferencję minimalizacji przeskoku lub przekaźnika w celu zmniejszenia opóźnień.

Zalety topologii Mesh?

  • Wydajność
  • Elastyczność
  • Prosta konfiguracja
  • Lepsza jakość połączenia na większej przestrzeni

Mały sprzęt, duże możliwości

Ubiquiti AmpliFi HD Gamer’s Edition to urządzenie składające się z routera oraz dwóch bezprzewodowych punktów MeshPoints. To właśnie dzięki nim sprzęt klasyfikowany jest, jako ten idealny dla graczy, ponieważ MeshPointy priorytetowo traktują ruch sieciowy w grach. Ta funkcjonalność sprawia, że użytkownik może cieszyć się grą w sieci bez żadnych zakłóceń i problemów. Urządzenie dedykowane jest głównie do obsługi gier w chmurze (NVIDIA GeForce NOW).

Router

Nowoczesny router Ubiquiti obsługuje technologię WiFi 802.11 ac, ponadto wyposażony jest w bardzo potężną antenę, dzięki której zyskuje się bardzo dobry zasięg oraz sygnał. Posiada z tyłu 4 porty gigabitowe dla sieci LAN. Oraz jeden port USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Typu-A.

Punkty dostępowe

Dwa MeshPointy sprawiają, że cały dom objęty jest wysoką jakością połączenia, eliminowane są także tzw. martwe strefy. Punkty dostępowe można obracać w zakresie 270 stopni, tak aby osiągnąć jak najlepsze i optymalne połączenie z jednostką centralną. Wyposażone są w sygnalizator sygnału LED.

Aplikacja AmpliFi WiFi

Rozwiązanie Ubiquiti posiada tryb GeForce NOW Qos. Jest to technologia opracowana wspólnie z NVIDIA, dzięki niej można dostosować sieć w taki sposób, aby była najlepsza do stremowania gier.

Zarządzanie siecią i optymalizowanie działań możliwe jest dzięki dedykowanej ku temu aplikacji AmpliFi WiFi. Jeśli chcesz wiedzieć jak dokładnie działa aplikacja oraz jakie są jej możliwości zachęcamy do obejrzenia materiału wideo, w którym nasz ekspert przedstawia krok po kroku działanie aplikacji.

Szczegóły

Produkty Ubiquiti są dostępne w Senetic! Ich dostępność i parametry sprawdzisz na naszej stronie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat, skontaktuj się z naszymi specjalistami pod nr tel. +48 32 420 92 40 lub mailem [email protected].

Avatar

Senetic.pl

Zostańmy w kontakcie!
Dołącz do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco z naszymi promocjami i nowościami
Naciskając „Zapisz się” wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji marketingowych na podany adres e-mail. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Senetic SA z siedzibą w ul. Kościuszki 227, 40-600 Katowice, Polska. Masz prawo żądania dostępu do danych osobowych oraz do ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.
Dziękujemy!
Zostałeś zapisany do naszego newslettera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.