0

Nowy Rok, nowy sprzęt sieciowy do firmy: na co zwrócić uwagę? 

Początek roku to czas zmian i nowych inwestycji. Jeżeli planujesz zakup lub wymianę sprzętu sieciowego do firmy, zaplanuj ją tak, by rozwiązania były gotowe na prognozowany rozwój i innowacje w tym obszarze. Zobacz, co na początku 2020 r. polecają eksperci Senetic!  

Wśród właścicieli firm wzrasta świadomość dotycząca zabezpieczeń i stabilności sieci, zarówno w odpowiedzi na wzrastające wymogi prawne, np. RODO, jak i na potrzebę ochrony zasobów. Brak stabilności sieci to realne zagrożenie dla firmy – nawet krótkotrwała awaria kosztuje przedsiębiorcę więcej niż jednorazowa wymiana sprzętu. Wielu przedsiębiorców śmielej inwestuje w wymianę sprzętu również z uwagi na to, że kupno wydajnego routera nie jest już tak dużą inwestycją jak kiedyś. 

Sieci jeszcze nigdy nie były tak niejednorodne, rozproszone i złożone; struktury zbudowane 10 lat temu szybko stają się przestarzałe. Jak szacują eksperci Senetic, w najbliższych kwartałach na pewno zauważymy mocny nacisk na urządzenia UTM, next generation firewall czy koncepcję programowego sterowania systemami IT, Software-Defined Networking (SDN) lub Software-Defined WAN (SD-WAN). Coraz większa będzie popularność rozwiązań z wbudowanym VPN ze względu na rosnącą popularność pracy zdalnej. 


Zielona sieć to tańsza sieć
 

W obliczu rosnących cen energii oraz rosnącego globalnego zapotrzebowania na energię ze strony sprzętu IT warto rozglądnąć się za rozwiązaniami, które zużywają mniej prądu, lub wręcz pomagają go oszczędzić. Przy zakupie czy wymianie sprzętu warto poprawić wydajność eliminując zbędny lub przestarzały sprzęt. Inwestycja ta na pewno zwróci się w postaci niższych rachunków za prąd. 

Jak poprawić efektywność energetyczną sieci firmowej? Oto wskazówki ekspertów Computer Weekly: 

  • Usuń dużą ilość niepotrzebnych danych z sieci 

Kompresja danych, usunięcie duplikatów i uwolnienie niewykorzystanej pamięci masowej może pomóc zmniejszyć zużycie energii. 

  • Zmierz ilość energii zużywanej przez serwery i zidentyfikuj niewydajny sprzęt 

Szacuje się, że większość serwerów pracuje przez niecałe 15% czasu gotowości, a sprzęt nieaktywny zużywa nawet 90% energii operacyjnej. Sprawna wirtualizacja pozwala zmniejszyć ilość nieużywanych serwerów fizycznych. 

  • Rozważ zastosowanie przełączników bez wentylatorów 

Z powodzeniem sprawdzą się w mniejszych zastosowaniach i otwartych lokalizacjach, takich jak sale lekcyjne, punkty sprzedaży detalicznej i biura typu open space. 

  • Skonsoliduj serwerownie i centra danych stosując wydajniejsze przełączniki 

Wymieniając przełączniki na modele o większej przepustowości można zmniejszyć ich liczbę, a jednocześnie zapewnić serwerom taką samą przepustowość, jak dotychczas. 

  • Rozważ zasilanie przez sieć Ethernet (PoE) 

PoE umożliwia centralne podejmowanie decyzji dotyczących zasilania dla wszystkich urządzeń PoE i lepszą kontrolę nad ich zużyciem energii. 


Rozwiązania sieciowe dla firm: okiem ekspertów Senetic 

Sieć firmowa składa się z wielu urządzeń sieciowych, takich jak przełączniki i routery, komputery i serwery wraz z systemem operacyjnym oraz urządzenia peryferyjne, takie jak drukarki i dyski sieciowe. Do budowania i poszerzania infrastruktury sieciowej warto wybrać sprzęt, który będzie kompatybilny i wydajnyaby sieć mogła działać sprawnie. 

Przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji, które teraz objęte są promocją. Zobacz, co oferują Supermicro, trzeci co do wielkości producent serwerów na świecie i dostawca nr 1. serwerów do centrów danych oraz Aten, tajwański pionier rozwiązań technologicznych z tytułem Taiwan Excellence. 

Serwer 

Większość sieci firmowych spełnia więcej niż jedną funkcjędlatego najprawdopodobniej nie skończy się na jednym urządzeniu. Serwery mogą pracować na tym samym systemie operacyjnym (sieć jednorodna) lub działać w mieszaninie różnych systemów operacyjnych (sieć niejednorodna).

Większość sieci potrzebuje co najmniej jednego serwera (głównego) do zarządzania zadaniami związanymi z administracją i monitorowaniem sieci, w tym uwierzytelnianie użytkowników i urządzeń, zarządzanie dostępem do zasobów, drukowaniem etc. 

Wybierając serwer sieciowy, warto zwrócić uwagę na jego możliwości konfiguracyjneSerwery Supermicro są warte uwagi ponieważ ich podzespoły można dostosować w 100% do indywidualnych potrzeklienta – podkreśla Mariusz Lasko, IT Product Manager w Senetic– Jest to przyszłościowy zakup również ze względu na łatwo dostępne i rozsądne kosztowo opcje rozbudowy – mówi nasz ekspert, wskazując, że producent nie wymusza blokad firmware dla RAM, HDD czy kart rozszerzeń, a podniesienie wersji BIOS-u nie wymaga dodatkowych, płatnych licencji. 

Co ciekawe, serwery Supermicro wyróżniają się niskim, całkowitym kosztem utrzymania, zarówno jeżeli chodzi o części po okresie gwarancji, wymianę serwerów na nowsze (m.in. kompatybilne obudowy) oraz koszty licencji (dożywotnie licencje na oprogramowanie do zarządzania, płatne jednorazowo per MAC BMC. Pełny wybór rozwiązań Supermicro znajdziesz na naszej stronie. 

Przełącznik 

Wybór właściwego przełącznika (ang. switch) zależy m. in. od ilości obsługiwanych komputerów i urządzeń – najczęściej spotyka się przełączniki z 5, 8, 10, 12, 24 lub 48 portamiJeśli projektowana sieć ma mieć więcej niż 48 użytkowników, najlepszym rozwiązaniem jest zakup kilku urządzeńJeśli sieć nie jest bardzo skomplikowanaskładająca się tylko z kilku urządzeń, wystarczy przełącznik niezarządzalny (typu „plug-and-play”). W przypadku sieci, która będzie się rozwijać, warto zainwestować w przełącznik zarządzalny, który można modyfikować zdalnie. 

Przełączniki ATEN z serii CS17 to rozwiązania zaawansowane, szczególnie polecane do tworzenia i rozbudowy infrastruktury. Umożliwiają one dostęp do wielu komputerów z jednej konsoli PS/2 lub gniazda USB, kontrolę nawet 16 komputerów z jednej stacji, łańcuchowego połączenia kolejnych modułów w celu rozbudowy infrastruktury i zdalny dostęp poprzez sieć LAN/WAN dla wersji z modułem IP. 

Producent proponuje klientom rozszerzenie gwarancji swoich urządzeń nawet do 5 lat. Odpowiednie pakiety gwarancyjne są dostępne zarówno dla produktów run-rate jak i tych dedykowanych pod projekty – podkreśla Wioletta Biela, IT Product Manager ATEN. 

Dowiedz się więcej o przełącznikach z serii CS17: CS1708A-AT-GCS1708I-AT-GCS1716A-AT-GCS1716I-AT-G, które oferujemy teraz 100 PLN taniej. 

Listwa PDU 

Listwa PDU to inteligentne urządzenie, które umożliwia optymalizację zużycia energii przez centrum danych oraz szczegółowe planowanie zapotrzebowania na moc, co jest szczególnie ważne w przypadku rozbudowanej infrastruktury sieciowej.  

Najważniejsze funkcje listwy PDU przydatne w zarządzaniu infrastrukturą IT to zdalna kontrola zasilania podłączonych urządzeń, wbudowane zabezpieczenia nadprądowe oraz zaawansowana ochrona: szyfrowanie SSL, możliwość ustawienia liczby nieudanych prób logowania i konfigurowanie uprawnień dostępu – mówi Wioletta Biela, IT Product Manager ATEN.

Zdaniem ekspertki Senetic, ważna funkcjonalnością jest również monitorowanie warunków panujących w szafie, dzięki zewnętrznym czujnikom środowiskowym i szczegółowe raportowanie, zarówno pod kątem zużycia energii, jak i poszczególnych zdarzeń. 

Te funkcjonalności oferuje listwa PE6208G-AX-G marki ATEN. Model ten cieszy się wysoką niezawodnością, a w dodatku ma teraz atrakcyjną cenę – dodaje Wioletta Biela. 

Konsola 

Ostatnim, niezbędnym elementem koniecznym do zbudowania profesjonalnej łączności w firmie jest konsola służąca do konfiguracji i administrowania sieciąZdaniem Wioletty Bieli, wybierając model warto zwrócić uwagę na jej kompaktowe wymiary oraz możliwość wygodnego zamontowania w szafie rackowej. 

Wartym uwagi modelem jest kompaktowa konsola CL3100NX-ATA-AG marki ATEN, która ma wysoką rozdzielczość ekranu przy niewielkich wymiarach. Urządzenie ma podświetlaną klawiaturę, która ułatwia pracę w ciemnych pomieszczeniach oraz dwa porty mini-stereo dla głośników wskazuje ekspertka Senetic. Zachęcamy również do zapoznania się z filmem o konsolach ATEN! Z materiału można dowiedzieć się wiele przydatnych informacji. 

ATEN + Supermicro: duet idealny 

Nasi eksperci przygotowali propozycje konkretnych zestawów zwiększających wydajność sieci firmowej. Kupując objęte promocją produkty ATEN oraz Supermicro  możeszzaoszczędzić nawet 350 zł!  

Przełączniki z serii CS17

CS1708A-AT-G

CS1708I-AT-G

CS1716A-AT-G

CS1716I-AT-G

100 PLN taniej

Listwa PE6208G-AX-G

PE6208G-AX-G 100 PLN taniej

Zestaw

Konsola CL3100NX-ATA-AG + listwa PE6208G-AX-G

CL3100NX-ATA-AG

PE6208G-AX-G

150 PLN taniej

Zestaw

Wybrany przełącznik z serii CS17 + listwa PE6208G-AX-G

CS1708A-AT-G

CS1708I-AT-G

CS1716A-AT-G

CS1716I-AT-G

PE6208G-AX-G

150 PLN taniej

Zestaw

Konsola CL3100NX-ATA-AG + kit (2X-041G lub 2X-042G)

CL3100NX-ATA-AG

2X-041G

2X-042G

200 PLN taniej

Zestaw

Konsola CL3100NX-ATA-AG + kit (2X-041G lub 2X-042G) + wybrany przełącznik z serii CS17

CL3100NX-ATA-AG

2X-041G

2X-042G

S1708A-AT-G

CS1708I-AT-G

CS1716A-AT-G

CS1716I-AT-G

350 PLN taniej

Jeśli chcesz porównać parametry proponowanych urządzeńzajrzyj na naszą stronęNasi specjaliści są do Twojej dyspozycji: chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania i pomogą dobrać rozwiązanie odpowiednie do Twoich potrzeb. 


Kontakt do specjalistów
 

Nasi eksperci bardzo chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania, pomogą również dokonać najlepszego wyboru.

Wioletta Biela, specjalizuje się w rozwiązaniach ATEN, skontaktujecie się z nią na dwa sposoby:

+48 32 420 93 30

✉ [email protected]

Natomiast Mariusz Lasko wie wszystko o rozwiązaniach Supermicro, zachęcamy do kontaktu:

+48 32 420 93 52

✉ [email protected]

Avatar

Senetic.pl

Zostańmy w kontakcie!
Dołącz do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco z naszymi promocjami i nowościami
Naciskając „Zapisz się” wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji marketingowych na podany adres e-mail. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Senetic SA z siedzibą w ul. Kościuszki 227, 40-600 Katowice, Polska. Masz prawo żądania dostępu do danych osobowych oraz do ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.
Dziękujemy!
Zostałeś zapisany do naszego newslettera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.