0

Technologia helowa nie przestaje zaskakiwać. Dyski HDD 14 TB już dostępne w Senetic

Dyski HDD po raz kolejny podnoszą poprzeczkę, rzucając rękawicę technologii SDD. Niezwykle wydajna, a przy tym oszczędna i atrakcyjna cenowo technologia ma przed sobą spory potencjał. W ofercie Senetic pojawiły się dwa nowe dyski helowe o pojemności aż 14 TB.

Gdy w listopadzie 2013 HGST (obecnie Western Digital) oficjalnie zaprezentował 3,5” dyski helowe, dla technologii HDD nastąpił znaczący skok w wyścigu z SDD. Praca w środowisku wypełnionym helem pozwoliła osiągnąć niezwykle korzystne parametry dysków, i to w wielu aspektach.

Nie ma powietrza, nie ma problemu

W tradycyjnej technologii HDD dysk jest wypełniony powietrzem, czyli mieszaniną gazów. Powietrze jest podatne na zmiany gęstości, temperaturę i wilgoć, a także utrudnia pracę poszczególnych elementów, np. powodując opór w pracy głowicy, co przekłada się na zmniejszenie prędkości odczytu/zapisu, czy wywołując wstrząsy i tarcie, a w konsekwencji nagrzewanie się wirujących tarcz dysków. Dzięki temu, że hel ma ok. sześć razy mniejszą gęstość niż powietrze tego typu problemy zostały praktycznie wyeliminowane.

Oszczędność na każdym polu

Biorąc pod uwagę koszt terabajta, dyski helowe są absolutnym hitem. Średni stosunek cenowy technologii SDD i HDD wynosi 1:3, co ma niebagatelne znaczenie w biznesie. Z danych producenta wynika, że zastosowanie helu zwiększa pojemność dysku HDD o ok. 40%, jednocześnie zmniejszając zużycie energii o 50% w przeliczeniu na TB i powodując o 30% mniej turbulencji. Jak podaje Western Digital, Netflix, światowy lider streamingu video, zwiększył wydajność o 50% po zastosowaniu dysków helowych, jednocześnie zmniejszając całościowe zużycie energii systemu o 23%.

Hel daje więcej za mniej

Jak podkreśla Brendan Collins, wiceprezes Wester Digital’s odpowiedzialny za rozwój produktów, opracowanie technologii poszczególnych komponentów oraz zabezpieczenie osłony przed ulatnianiem się helu zajęło ekspertom ponad osiem lat. Wysiłek się opłacił: dyski są szczelne, co dodatkowo zabezpiecza je przed wilgocią, kurzem i innymi zanieczyszczeniami i umożliwia chłodzenie cieczą. Dzięki temu dyski helowe mają obniżoną awaryjność i wydłużoną żywotność. 

Warto podkreślić, że technologia helowa ma jeszcze sporo do zaoferowania w kwestii przechowywania danych. – Dyski helowe okazały się kamieniem milowym w rozwoju technologii HDD, ale najlepsze jeszcze przed nami – zauważa Marcin Pączko, Enterprise & Platforms Country Manager BELT w Western Digital. – Wypełnienie helem może znacznie zwiększyć możliwości nowych technologii, takich jak Two-Dimensional Magnetic Recording (TDMR) czy Microwave Assisted Magnetic Recording (MAMR). Firma Western Digital zapowiada, że dzięki wspomnianym innowacjom do roku 2025 na rynku pojawią się 40 TB dyski HDD.

Dwa nowe dyski helowe w ofercie Senetic

Oferta dysków helowych Senetic stale rośnie. Obecnie oferujemy ok. 30 modeli o pojemności 10 i 12 TB. Na początku roku w kategorii tej pojawiła się nowość: model Ultrastar HC DC530, w dwóch wersjach, o pojemności aż 14 TB.

Model Ultrastar HC DC530 jest dostępny w dwóch wersjach interfejsu: SAS oraz Serial ATA III. Pobór mocy waha się od 8,5 W dla SAS do zaledwie 6 W w przypadku ATA III, a w stanie spoczynku oba modele nie zużywają więcej niż 6 W. Model ten jest nawet o 55% bardziej wydajny niż jego wypełniony powietrzem poprzednik. Obejrzyj video:

 

 

Pytania? Skontaktuj się z naszymi ekspertami!

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat dysków helowych lub potrzebujesz pomocy przy wyborze odpowiedniego modelu, skontaktuj się z nami pod numerem +48 32 420 92 00 lub napisz: info@senetic.pl.

Zostańmy w kontakcie!
Dołącz do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco z naszymi promocjami i nowościami
Naciskając „Zapisz się” wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji marketingowych na podany adres e-mail. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Senetic SA z siedzibą w ul. Kościuszki 227, 40-600 Katowice, Polska. Masz prawo żądania dostępu do danych osobowych oraz do ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.
Dziękujemy!
Zostałeś zapisany do naszego newslettera.
Avatar

Grażyna Zawada

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.