2

Jak technologia wpłynie na naszą pracę? Wnioski z Cisco Connected World Technology Report 2014

Cisco Connected World Technology Report 2014/ Źródło: CiscoPotrzeby i wymagania generowane przez pracowników reprezentujących pokolenie X i Y modyfikują politykę i środowisko pracy. Profesjonaliści nowej generacji wymagają większej elastyczności i mobilności od pracodawców. Jak przewidują analitycy, w przyszłości nastąpi znaczny wzrost liczby tzw. superzadaniowców, korzystających nawet z czterech urządzeń elektronicznych. Jednak przynajmniej do 2020 roku to notebooki zostaną najważniejszym urządzeniem do pracy w biurze.

Przeprowadzany cyklicznie każdego roku Connected World Technology Report koncentruje się na zachowaniach ludzi w dobie wszechogarniającego rozwoju internetu i nowych technologii. Umożliwia bieżącą obserwację sposobów działania firm, by przetrwać i dostosować się do nowych warunków konkurencji biznesowej. Trendy technologiczne zmieniają styl życia pracowników i to od organizacji zależy, czy sprostają rosnącej konkurencji.

Raport przeprowadzany był w 15 krajach, także w Polsce. Obejmował pracowników w wieku od 18 do 50 lat. Zebrane dane stanowią listę wyzwań dla firm chcących zachować równowagę między efektywnością biznesu w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości technologicznej a obecnymi i przyszłymi wymaganiami pracowników.

Z udostępnionego przez Cisco dokumentu wynika, że pracownicy preferują elastyczny harmonogram zadań, np. z długą przerwą na lunch. Z drugiej strony – są dzięki temu gotowi pracować w czasie prywatnym. Tylko 44 proc. reprezentantów generacji Y jest zdania, że najwydajniej pracuje się w biurze. Zmiany widać też po wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi – tylko 60 proc. wszystkich respondentów preferuję kartkę i długopis od dedykowanej aplikacji. Także rekrutacja nowych pracowników podlega dynamicznej modyfikacji – ponad 50 proc. menedżerów z działów HR wolałoby kompletować kadrę na podstawie zdalnych wideokonferencji.

Spośród informacji na temat wykorzystywanych w pracy technologii warto wymienić m.in.:

  • Liczbę urządzeń, z których korzystają pracownicy – zwykle są to dwa lub trzy rozwiązania.
  • Wspomagające pracę roboty, które po 2020 roku miałyby wspomagać pracę osób na średnio opłacanych stanowiskach.
  • Smartfony, które do 2020 roku – wg respondentów – mają stać się najważniejszym urządzeniem komunikacyjnym. 60 proc. wolałaby je wykorzystywać zamiast notebooka zarówno w pracy, jak i do użytku osobistego.
  • Wiek korzystających z najnowszych technologii – 70 proc. specjalistów twierdzi, że przedstawiciele generacji Y szybciej i efektywniej wykonają swoje zadania na osobistych urządzeniach mobilnych z dedykowanymi aplikacjami.
  • Aplikacje a strony www – tylko 25 proc. pracowników uważa, że strony internetowe będą ważnym narzędziem codziennej pracy. Podkreślają, że są dni, kiedy już teraz w ogóle nie wchodzą na portale.

Użytkownicy zwykle korzystają z dwóch lub trzech urządzeń/ Źródło: Cisco Connected World Technology Report 2014

Wielozadaniowość, czyli supertasking

Ponad 40 proc. pracowników generacji X i Y określa się mianem superzadaniowców. Wśród urządzeń pozwalającym im na efektywne wykonywanie wielu zadań wymieniają przede wszystkim smartfony. Jak wynika z obserwacji specjalistów HR, pokolenie Y lepiej radzi sobie z wykonywaniem zróżnicowanych zadań. Zarządzająca zespołami część pokolenia X ma z kolei problem z podejściem młodszych pracowników i postawą typu „chcę tego natychmiast”.

Wielozadaniowość, czyli supertasking - zestawienie/ Źródło: Cisco Connected World Technology Report 2014

Elastyczny czas i miejsce pracy

Przestaje obowiązywać model pracy od 9 do 17. Coraz częściej obserwowany jest model z przerwami, np. od 7 do 8, następnie przerwa, od 9 do 13, znowu przerwa itd., aż do nawet 22. 25 proc. pracowników deklaruje, że pracują zdalnie, w domu. Interesujące jest to, że przedstawiciele pokolenia Y częściej skłonni są do pracy w biurze. 40 proc. respondentów uważa, że do 2020 roku będzie mniej klasycznych, fizycznych biur. 20 proc. pracowników uważa, że poza wynagrodzeniem, czynnikiem najważniejszym jest możliwość pracy zdalnej i samodzielnego określania harmonogramu zadań.Elastyczny czas i miejsce pracy - zestawienie/ Źródło: Cisco Connected World Technology Report 2014

Generacja smartfonów

Ponad 50 proc. przedstawicieli generacji X i Y od razu po przebudzeniu spogląda na swoje smartfony. Większość z nich zdecydowanie woli je od np. telewizorów i w przypadku kradzieży najbardziej martwiliby się utratą właśnie tego spośród wszystkich urządzeń.

Większość przedstawicieli generacji X i Y od razu po przebudzeniu spogląda na swoje smartfony/ Źródło: Cisco Connected World Technology Report 2014

—–

Tegoroczna edycja Cisco Connected World Technology Report jest już czwartą z kolei. Została przeprowadzona przez niezależną amerykańską firmę analityczną InsightExpress. Ankiety koncentrowały się na analizie poszczególnych opinii osób podzielonych na pokolenie X, Y oraz specjalistów HR.

W badaniu brało udział ponad 3700 osób z USA, Kanady, Meksyku, Brazylii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Holandii, Rosji, Polski, Indii, Chin, Japonii, Korei Południowej i Australii.

Zostańmy w kontakcie!
Dołącz do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco z naszymi promocjami i nowościami
Naciskając „Zapisz się” wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji marketingowych na podany adres e-mail. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Senetic SA z siedzibą w ul. Kościuszki 227, 40-600 Katowice, Polska. Masz prawo żądania dostępu do danych osobowych oraz do ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.
Dziękujemy!
Zostałeś zapisany do naszego newslettera.
Avatar

Anna Gawron

Lubi pisać. Przygodę z technologiami zaczęła dość niepozornie – od fascynacji Nintendo 64. Gdy tylko nadarzyła się okazja, by dzielić się nowinkami technologicznymi, nie mogła odmówić. Współtworząc profesjonalną przestrzeń do informowania o tym, co ważne i ciekawe, analizuje dziesiątki materiałów, by wybrać te, które zainteresują użytkownika. Specjalizuje się w tematyce bezpieczeństwa i technologii użytkowych.

Liczba komentarzy: 2

  1. Ani praca zdalna, ani praca przez cały dzień tyle, że z przerwami nie są dla mnie ciekawym pomysłem. Jeśli ktoś nie przepada za ludźmi z którymi pracuje, a do tego jest świetnie zorganizowany to praca zdalna ok. Ale przesiadywanie cały dzień w firmie z przerwami na posiłki i szybkie załatwienie drobnych spraw na mieście (po drodze pewnie cały czas jeszcze będąc dostępnym pod telefonem) to już chyba zabawa tylko dla korpoludków

  2. Z drugiej strony, można w tym czasie załatwić kilka spraw, na które obecny etatowiec musi wziąć urlop – wizyty w urzędach, u lekarzy specjalistów itp. Choć też nie wyobrażam sobie życia podporządkowanego tylko i wyłącznie pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.