1

Koniec wsparcia dla Windows 7 coraz bliżej. Co z użytkownikami?

Kultowy Windows 7 wkrótce straci wsparcie. Co dalej z użytkownikami jednego z najpopularniejszych systemów operacyjnych? – Stara wersja Windowsa ma już 9 lat. Korzystanie z niej po 14 stycznia 2020 będzie sporym ryzykiem, z którym programy antywirusowe sobie nie poradzą, dlatego już teraz warto pomyśleć o przejściu na nowy system – podkreśla Jacek Kotynia, który specjalizuje się u nas w oprogramowaniu Microsoft. Sprawdźcie, o czym warto pamiętać!

Jacek Kotynia, Software Business Unit Manager w Senetic.Skąd te zmiany?

Jacek Kotynia: Żywotność głównych wersji oprogramowania Microsoft jest szacowana na maksymalnie 10 lat. W wypadku Windows 7 ten czas mija 14 stycznia 2020 roku. Wyjątkiem pozostanie wsparcie dla niektórych wersji i specjalnie wykupionych pakietów dla klientów globalnych przedsiębiorstw.

Co to oznacza dla użytkownika?

JK: Przesiadka z Windows 7 na 10 to dla użytkowników przede wszystkim wyższy poziom bezpieczeństwa. Aktualne oprogramowanie zapewnia łatki bezpieczeństwa, aby użytkownik i jego dokumenty były w pełni bezpieczne. Programy antywirusowe nie poradzą sobie z ryzykiem wiążącym się z pozostaniem przy starej wersji systemu.

Co się zmieni?

JK: Wkrótce wszystkie nowe aplikacje, z których korzystamy na co dzień, jak Word, Excel, PowerPoint czy Exchange będą działać tylko pod Windowsem 10. W praktyce rozliczenie się z urzędem, przeczytanie maila, edytowanie pliku tekstowego, sprawdzenie Excela czy stworzenie prezentacji będzie wymagało posiadania nowej wersji oprogramowania. Aplikacje pisane przez firmy trzecie – programy czy gry – są obecnie w większości dostosowane do Windowsa 10.

Jak to będzie wyglądać w praktyce?

JK: Przejście do Windows 10 wymaga reinstalacji całego systemu. Po zakupie użytkownik zyskuje aktualizacje i może być spokojny o bezpieczeństwo swoich danych – Microsoft co miesiąc wydaje paczkę poprawek i ulepszeń, a dwa razy w roku wprowadza większe zmiany, podnoszące komfort użytkowania.

Co z kosztami?

JK: Użytkownicy Windowsa 7 jakiś czas temu mieli możliwość darmowego przejścia na wersję 8 lub 8.1. Z Windows 10 tak nie będzie. Są dwie możliwości – jeśli użytkownik ma zamiar wymieniać również sprzęt, otrzyma go z wgranym Windows 10 lub Windows 10 Pro, który ze względu na Active Directory, Bitlocker czy logowanie biometryczne przyda się zwłaszcza w firmach. W sytuacji, gdy użytkownik nie wymienia sprzętu, przejście do nowego systemu wiąże się z kosztem ok. 400 zł. Użytkownicy Microsoft 365 Business mogą liczyć na bezpłatną aktualizację systemu wszystkich starszych urządzeń z licencją systemu Windows Pro.

Co po Windows 10?

JK: Kolejne wersje systemu najprawdopodobniej nie powstaną na dotychczasowych zasadach i nie poznamy Windowsa 11, 12 czy 13. Ich miejsce zajmą wpisujące się w globalny trend aktualizacje, których wartością nadrzędną jest bezpieczeństwo. Właśnie dlatego zapewnienie nowej wersji systemu jest tak ważne.

Pełną ofertę nowej wersji Windowsa znajdziesz na senetic.pl. Zapraszamy!

.

Zostańmy w kontakcie!
Dołącz do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco z naszymi promocjami i nowościami
Naciskając „Zapisz się” wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji marketingowych na podany adres e-mail. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Senetic SA z siedzibą w ul. Kościuszki 227, 40-600 Katowice, Polska. Masz prawo żądania dostępu do danych osobowych oraz do ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.
Dziękujemy!
Zostałeś zapisany do naszego newslettera.
Avatar

Anna Gawron

Lubi pisać. Przygodę z technologiami zaczęła dość niepozornie – od fascynacji Nintendo 64. Gdy tylko nadarzyła się okazja, by dzielić się nowinkami technologicznymi, nie mogła odmówić. Współtworząc profesjonalną przestrzeń do informowania o tym, co ważne i ciekawe, analizuje dziesiątki materiałów, by wybrać te, które zainteresują użytkownika. Specjalizuje się w tematyce bezpieczeństwa i technologii użytkowych.

Liczba komentarzy: 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.