0

6 sposobów na zabezpieczenie się przed ransomware

Walutą współczesnego biznesu są dane. Ich utrata dla wielu firm skończyłaby się katastrofą, dlatego pojawiający się ostatnio coraz częściej temat ransomware jest szczególnie ważny. Aby uchronić się przed złośliwymi atakami, warto działać jak najwcześniej. Najlepiej teraz!

Po globalnym chaosie spowodowanym ransomware Wanna Cry, który sparaliżował 10 tysięcy organizacji i 200 tysięcy indywidualnych użytkowników w ponad 150 krajach, do ataku przystąpił kolejny – Petya.

We wtorek przed południem do mediów dotarły pierwsze doniesienia z Ukrainy. W ciągu kolejnych godzin robak pojawił się też w Rosji, Danii, Wielkiej Brytanii i w Polsce. Według najnowszych doniesień zagrożenie jest na tyle poważne, że zaszyfrowanych danych nie można odzyskać. Mechanizm działania Petyi był początkowo ukierunkowany na wymuszanie okupu, jednak gdy okazało się, że przestępcy zamiast klucza generują pseudolosowe liczby, administratorzy usługi pocztowej, którą wykorzystują do komunikacji, zablokowali im dostęp. Oznacza to, że przestępcom nie zależało na okupie, a użytkownicy zaatakowani przez Petyę utracili swoje dane bezpowrotnie.

Poniżej zamieszczamy materiał, który ułatwi Wam zabezpieczenie się przed dotkliwymi skutkami działań cyberprzestępców. Zachęcamy do lektury, tym bardziej, że nie wystarczy zwykła ostrożność – ransomware co prawda można pobrać wraz z podejrzanym załącznikiem, ale do instalacji niebezpiecznego komponentu wystarczy też zwykły crash przeglądarki.

Zostańmy w kontakcie!
Dołącz do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco z naszymi promocjami i nowościami
Naciskając „Zapisz się” wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji marketingowych na podany adres e-mail. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Senetic SA z siedzibą w ul. Kościuszki 227, 40-600 Katowice, Polska. Masz prawo żądania dostępu do danych osobowych oraz do ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.
Dziękujemy!
Zostałeś zapisany do naszego newslettera.
Avatar

Anna Gawron

Lubi pisać. Przygodę z technologiami zaczęła dość niepozornie – od fascynacji Nintendo 64. Gdy tylko nadarzyła się okazja, by dzielić się nowinkami technologicznymi, nie mogła odmówić. Współtworząc profesjonalną przestrzeń do informowania o tym, co ważne i ciekawe, analizuje dziesiątki materiałów, by wybrać te, które zainteresują użytkownika. Specjalizuje się w tematyce bezpieczeństwa i technologii użytkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.