0

Sprawdź szybkość połączenia do Microsoft Azure, czyli Azure Latency Test i ExpressRoute

microsoft-azure-senetic-2

Standardowe pytanie, jakie pada podczas pierwszych rozmów o Microsoft Azure, dotyczy szybkości połączenia do platformy. W materiale tłumaczymy, jak ją sprawdzić w szybki i prosty sposób, bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów.

Przed rozpoczęciem korzystania z chmury warto jak najwięcej się o niej dowiedzieć, dlatego pytanie o szybkość połączenia jest jak najbardziej zrozumiałe i słuszne. Połączenie zależy co prawda od kilku czynników, takich jak jakość łącza po stronie klienta, jednak testowanie połączenia do chmury przed rozpoczęciem korzystania z niej jest w pełni uzasadnione.

Sprawdzanie połączenia z Azure Latency Test

Dzięki Azure Latency Test można bezpłatnie sprawdzić połączenie do Microsoft Azure. Wystarczy wejść na stronę http://www.azurespeed.com/ i odczytać dane z wykresu. Na stronie znajdziemy również test szybkości pobierania i wysyłania plików z i do chmury Azure. Zajmuje to zaledwie kilka minut, a pozwala poznać szczegóły jakości połączenia.

Panel Azure Latency Test/ azurespeed.com

Panel Azure Latency Test/ azurespeed.com

Zdecydowana większość klientów jest pozytywnie zaskoczona szybkością działania platformy, która jest wystarczająca dla standardowych zastosowań. Co jednak w sytuacji, gdy potrzeby wykraczają poza typowe połączenia i klient wymaga szybkości na najwyższym poziomie? I to najlepiej takim, by sam admin zastanawiał się czy serwery znajdują się w piwnicy, czy magazynie obok. Microsoft i na to ma sposób – chcąc wprawić administratora w konsternację, najlepiej od razu wytoczyć ciężkie działa i skorzystać z usługi ExpressRoute w Azure.

Bezpośrednie połączenie z Microsoft Azure dzięki ExpressRoute

Azure umożliwia stworzenie prywatnego połączenia pomiędzy datacenter Microsoft Azure a infrastrukturą lokalną lub środowiskiem złożonym z kilku lokalizacji. W uproszczeniu polega to na ominięciu publicznego internetu i stworzeniu najlepszego pod względem jakości i szybkości połączenia z chmurą. Połączenie to omija sieć publiczną, zatem teoretycznie może nawet pozostać niezabezpieczone.

Dzięki usłudze ExpressRoute można ustanowić połączenia z usługami Microsoft w chmurze, np. Microsoft Azure, Office 365 i CRM Online/ Microsoft

Dzięki usłudze ExpressRoute można ustanowić połączenia z usługami Microsoft w chmurze, np. Microsoft Azure, Office 365 i CRM Online/ Microsoft

Od strony technicznej na połączenie składają się trzy elementy:

  • operator końcowy
  • operator dostarczający światłowód
  • usługa ExpressRoute w Azure

Opłata za uruchomienie tego typu usługi jest zależna od:

  • kosztów operatora dostarczającego światłowód
  • kosztów tzw. drugiego kanału operatora końcowego (operator dostarczający światłowód pobierze opłatę za operatora końcowego)
  • kosztów usługi ExpressRoute uzależnionych od wybranej szybkości łącza

Wykorzystanie rozwiązania jest uzasadnione w przypadku dużych klientów przenoszących swoją infrastrukturę do chmury. Zauważalne wśród nich rosnące zainteresowanie potwierdza, że zarówno pod względem możliwości, jak i kosztów, ExpressRoute spełnia ich oczekiwania.

Więcej informacji o usłudze znajdziecie w dokumentacji na stronie producenta. Zapraszamy też do zapoznania się z możliwościami Azure na senetic.pl.

Zostańmy w kontakcie!
Dołącz do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco z naszymi promocjami i nowościami
Naciskając „Zapisz się” wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji marketingowych na podany adres e-mail. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Senetic SA z siedzibą w ul. Kościuszki 227, 40-600 Katowice, Polska. Masz prawo żądania dostępu do danych osobowych oraz do ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.
Dziękujemy!
Zostałeś zapisany do naszego newslettera.
Avatar

Krystian Mularczyk

Cloud Solutions Project Manager. W Senetic zajmuję się rozwojem usług chmurowych z naciskiem na Microsoft Azure. Posiadam wieloletnie doświadczenie zdobywane w branżach produkcyjnych oraz usługowych. Dzięki temu tłumaczę rozwiązania IT na język potrzeb biznesowych danej branży. Jestem przekonany, że IT powinno służyć biznesowi, a nie na odwrót. Tą zasadą kieruję się w rozmowach z Klientami, wspierając ich w wyborze optymalnych rozwiązań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.