0

Sprzedawali nielegalne oprogramowanie Microsoft. Tysiące oszukanych klientów

Nielegalne oprogramowanie Microsoft/ fot. PolicjaW Olsztynie policja zatrzymała grupę osób podejrzewanych o dystrybucję nielegalnego oprogramowania m.in. na Allegro. Wartość strat szacuje się na 3 mln zł. Oszukanych może być kilka tysięcy osób. Jak przyznają przedstawiciele Microsoft, biorąc po uwagę skalę działalności, to największe tego typu przestępstwo, do którego doszło w Polsce. O sprawie informuje warmińsko-mazurska KWP.

Na prowadzonych przez oszustów aukcjach sprzedawano m.in. nielegalne systemy operacyjne Windows oraz pakiety Office. Podejrzenia policjantów wzbudziły zaniżone ceny. Czujność kupujących osłabiały informacje o partnerstwie sprzedawcy z firmą Microsoft. Po sprawdzeniu danych nt. wątpliwej działalności okazało się, że sprawcy byli już karani za podobne przestępstwa na mniejszą skalę.

Analiza mechanizmu funkcjonowania grupy pozwoliła na ustalenie, że za przestępstwem stoją spokrewnieni sprawcy, którzy zaczynali od dystrybucji nośników DVD i naklejek legalizacyjnych. Po zakupie duplikatora płyt przestępcy rozszerzyli proceder do tego stopnia, że ich dochód z okresu od stycznia do połowy marca przekroczył 400 tysięcy złotych. Wykrycie nielegalnego oprogramowania przez kupujących utrudniały dodatkowo certyfikaty autentyczności i dowody zakupu. Ponadto sprzedający nie mieli żadnego negatywnego komentarza.

Zabezpieczone przedmioty/ fot. Policja

Jak ustalono, podejrzany „interes” funkcjonował od kilku lat. Policja zabezpieczyła duplikator płyt, kilkaset naklejek legalizacyjnych, kilkaset nośników DVD, tysiące kopert i opakowań, dokumentację księgową firmy, dokumentację nadawanych przesyłek, telefony komórkowe, laptopy, pendrivy i ponad 300 tysięcy złotych w gotówce. Sprawcy usłyszeli zarzuty kopiowania i rozpowszechniania bez uprawnienia programów komputerowych oraz uczynienia z nielegalnej działalności stałego źródła dochodu. Grozi im 5 lat więzienia. Osoby, które kupiły nielegalne oprogramowanie, mogą się spodziewać wezwania do składania wyjaśnień.

Chcąc uniknąć niepotrzebnych nieprzyjemności, warto wybierać pewne, sprawdzone źródła. Zapraszamy na https://www.senetic.pl/microsoft/ i na stronę https://partner.microsoft.com/pl-PL/, gdzie szczegółowo można sprawdzić firmy posiadające partnerstwo Microsoft.

Zostańmy w kontakcie!
Dołącz do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco z naszymi promocjami i nowościami
Naciskając „Zapisz się” wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji marketingowych na podany adres e-mail. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Senetic SA z siedzibą w ul. Kościuszki 227, 40-600 Katowice, Polska. Masz prawo żądania dostępu do danych osobowych oraz do ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.
Dziękujemy!
Zostałeś zapisany do naszego newslettera.
Avatar

Anna Gawron

Lubi pisać. Przygodę z technologiami zaczęła dość niepozornie – od fascynacji Nintendo 64. Gdy tylko nadarzyła się okazja, by dzielić się nowinkami technologicznymi, nie mogła odmówić. Współtworząc profesjonalną przestrzeń do informowania o tym, co ważne i ciekawe, analizuje dziesiątki materiałów, by wybrać te, które zainteresują użytkownika. Specjalizuje się w tematyce bezpieczeństwa i technologii użytkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.