4

Jak wybrać odpowiedni zasilacz? Poradnik

Rozwiązania Legrand w ofercie SeneticWybór odpowiedniego rozwiązania oferującego zasilanie awaryjne umożliwia bezpieczną, komfortową pracę, bez obaw o przestoje i generujące straty awarie. Na jaki sprzęt warto postawić, by służył przez długi czas, zachowując pełną sprawność? Podpowiadamy.

Nasi klienci, decydując się na konkretny sprzęt, zazwyczaj biorą pod uwagę kilka kluczowych czynników – niezawodność, funkcjonalność, wysoką jakość i korzystny stosunek ceny do wydajności. Każdą z cech spełniają sprawdzone, popularne na całym świecie urządzenia Legrand, dlatego oferujemy pełną gamę rozwiązań producenta, od najmniejszych zasilaczy UPS o mocy 600 VA do 120 kVA i więcej. Stawiamy na elastyczność i w zależności od indywidualnych potrzeb klientów zapewniamy kompleksowe usługi – od instalacji czy dodatkowego serwisu po przedłużoną gwarancję.

Niewielkie zasilacze

Szukając  małego zasilacza warto zwrócić uwagę na serie Keor Multiplug (z modelami 310040 oraz 310041), Niky (np. 310003 czy 310004) oraz Niky S (310006310008). Urządzenia przeznaczone są głównie do użytku domowego. Na szczególną uwagęKeor Multiplug 310041 zasługuje zwłaszcza pierwszy z nich, który jest idealny do zabezpieczania sprzętu elektronicznego, tj. komputera, telewizora, projektora, kasy fiskalnej oraz innych domowych sprzętów. Jest dostępny w dwóch wersjach – 600 i 800 VA. Wyróżnia się m.in. łatwą, intuicyjną wymianą baterii, sześcioma gniazdami wyjściowymi typu polskiego z podtrzymaniem bateryjnym oraz dwoma dodatkowymi, pełniącymi rolę listwy przepięciowej. Warte zainteresowania są również zasilacze z serii Niky S. Modele są dostępne w czterech wersjach o mocy pozornej od 1 do 3 kVA. Sprawdzają się głównie do zabezpieczania urządzeń, które wymagają na wyjściu czystej sinusoidy.

UPS dla małych centrów danych

Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego rozwiązania dla małych centrów danych warto zainteresować się urządzeniami z serii Keor Line RT (z modelami 310045 czy 310048) i Daker DK (np. 310053, 310054). Pierwsze z nich są dostępne z zakresie mocy od 1 do 3 kVA i wersji tower lub rack. Są wyposażone w wygodny, obracany wyświetlacz LCD. Daker DK 310054Zostały wykonane w technologii line-interactive z czystą sinusoidą na wyjściu. Posiadają osiem wyjść z podtrzymaniem bateryjnym typu IEC C13, porty komunikacyjne RS232 i USB oraz możliwość zainstalowania opcjonalnej karty SNMP, pozwalającej na zdalne zarządzanie. Są również wyposażone w wyjście EPO (Emergency Power Off). Zasilacze Daker DK to rozwiązanie klasy on-line o podwójnej konwersji, oferujące od 1 do 10 kVA. Mocniejsza wersja obejmuje dwa modele – jeden pracujący w trybie 1 fazy zarówno na wejściu jak i wyjściu, drugi – w trybie 3 faz na wejściu i 1 fazy na wyjściu. Można je stosować zarówno w wersji tower, jak i rack. W zależności od modelu możemy wydłużyć czas podtrzymania poprzez dodatkowe moduły bateryjne. Podobnie jak Keor Line RT mają obracany wyświetlacz LCD, port USB lub RS232, slot na opcjonalną kartę SNMP i Emergency Power Off (EPO). Urządzenia są warte uwagi także ze względu na wyjątkowo konkurencyjną cenę.

Rozwiązania dla dużych centrów danych

Wybierając zasilacze bardziej zaawansowane, przeznaczone do ochrony urządzeń o dużej mocy nie sposób pominąć serię trójfazowych zasilaczy Keor T (np. 310201 i 310221). Keor T 310221Rozwiązania są dostępne w zakresie mocy od 10 do 120 kVA. Równolegle łączą urządzenia do 8 jednostek tej samej mocy. W zależności od zapotrzebowania na czas podtrzymania można wykorzystać zasilacz z wbudowanymi bateriami (10-60 kVA) lub zastosować zewnętrzny stelaż bateryjny (10-120 kVA). Zasilacze Keor T charakteryzują się niezawodnym działaniem, osiągając aż 96% sprawności. Posiadają wygodny dotykowy wyświetlacz TFT 3,5” oraz pasek LED, który na bieżąco informuje o stanie pracy (zielony kolor – działanie prawidłowe, żółty – np. praca w trybie bypass, czerwony – wymagany serwis). Współpracują z agregatami prądotwórczymi.

Zasilacze modułowe

Interesującym elementem oferty firmy Legrand są również zasilacze modułowe MegaLine (np. szafy 310344 czy 310372), Trimod HE (310409, 310448) i Archimod  HE (np. modele 310821310873). Rozwiązania zbudowane są z modułów mocy i modułów bateryjnych zamkniętych w jednej obudowie. Dzięki takiej konstrukcji uszkodzenie pojedynczego modułu wewnętrznego nie wpływa na ciągłość pracy, ponieważ pozostałe przejmują jego obciążenie. MegaLine 310344To rozsądna alternatywa np. dla dwóch pracujących równolegle UPS-ów, która sprawdzi się zwłaszcza w miejscach, gdzie wymagane jest bezwzględnie bezprzerwowe zasilanie oraz w obiektach o utrudnionym dostępie m.in. szpitalach, jednostkach wojskowych, komisariatach czy zakładach karnych. Jednofazowe zasilacze modułowe Megaline dostępne są zarówno w wersji tower, jak i rack. W zależności od zapotrzebowania oferują od 1 do 10kVA. Modele trójfazowe Trimod HE i  Archimod HE wyróżniają się współczynnikiem PF=1, co przekłada się na mniejsze zużycie mocy biernej i spore oszczędności w rachunkach za energię elektryczną. Są one na tyle duże, że w perspektywie kilku lat zakup w większości przypadków się zwraca. Co ciekawe, urządzenia (w zależności od modelu) mogą pracować w konfiguracji 1 fazy na wejściu i 3 faz na wyjściu.

Akcesoria komunikacyjne

Poza niezawodnymi zasilaczami producent zadbał także o opcjonalne dodatki. Dzięki temu w ofercie znalazło się m.in. oprogramowanie nadzorujące, które monitoruje stan pracy UPS-ów (Legrand oraz innych marek), czujniki temperatury, wilgotności, bypass zewnętrzny oraz możliwość zastosowania zewnętrznego modułu GSM, który pozwala na wysłanie wiadomości SMS w przypadku awarii zasilacza. W większości modeli urządzenia są kompatybilne ze wszystkimi rozwiązaniami UPS, przykładowo – kartę SNMP CS121BK możemy zastosować zarówno do zasilaczy serii Keor Line RT czy Daker DK oraz do większych rozwiązań, tj. Keor T czy zasilaczy modułowych. Podobnie jest np. z szynami do mocowania Rack, które sprawdzają się zarówno w linii Keor Line RT, jak i Daker DK.

Szczegóły

By uzyskać więcej informacji nt. konkretnych rozwiązań zachęcamy do odwiedzenia naszej strony www.senetic.pl i skontaktowania się z naszymi specjalistami (tel.: +48 32 420 92 39, e-mail: ups@senetic.pl). Poza rozwiązaniami Legrand nasza oferta obejmuje także sprzęt zasilający marek APC, AEG, Eaton, Emerson Network Power oraz Ever. Więcej na ich temat będziecie mogli poczytać u nas już wkrótce.

Zostańmy w kontakcie!
Dołącz do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco z naszymi promocjami i nowościami
Naciskając „Zapisz się” wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji marketingowych na podany adres e-mail. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Senetic SA z siedzibą w ul. Kościuszki 227, 40-600 Katowice, Polska. Masz prawo żądania dostępu do danych osobowych oraz do ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.
Dziękujemy!
Zostałeś zapisany do naszego newslettera.
Avatar

Anna Gawron

Lubi pisać. Przygodę z technologiami zaczęła dość niepozornie – od fascynacji Nintendo 64. Gdy tylko nadarzyła się okazja, by dzielić się nowinkami technologicznymi, nie mogła odmówić. Współtworząc profesjonalną przestrzeń do informowania o tym, co ważne i ciekawe, analizuje dziesiątki materiałów, by wybrać te, które zainteresują użytkownika. Specjalizuje się w tematyce bezpieczeństwa i technologii użytkowych.

Liczba komentarzy: 4

    • Do zastosowań domowych, takich jak ochrona komputera, telewizora czy sprzętu audio, wystarczy klasyczny zasilacz np. Keor Multiplug lub Niky. Jeżeli jednak chcemy zabezpieczyć np. piec czy pompę, warto wybrać zasilacz UPS posiadający „czysty sinus”, czyli Niky S, Keor Line RT lub Daker DK.

  1. Znajomy poleca Daker. Ja właśnie zastanawiam się nad kupnem zasilacza a ten artykuł był bardzo pomocny, dzięki 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.