0

Fujitsu SPARC64 Xlfx – Fujitsu rzuca rękawicę

Fujitsu sparc64 xifxWczoraj na konferencji Hot Chips w Cupertino Fujitsu zaprezentowało nowy procesor przeznaczony dla komputerów klasy HPC (high performance computing).

Obecnie spośród 10 najszybszych na świecie superkomputerów po 4 pracują na chipach IBM i Intel, a po jednym AMD i Fujitsu. Starszy o dwie generacje procesor Fujitsu SPARC64 VIIIfx został wykorzystany do zbudowania czwartego pod względem szybkości superkomputera – K. K. który oferuje szczytową wydajność na poziomie 11,28 petaflopsa.

Według producenta SPARC64 Xlfx zapewnia wydajność na poziomie 1 teraflopsa. Oznacza to, że w przyszłości może być zastosowany w superkomputerach osiągających nawet 100 petaflopsów (dla porównania, najszybszy obecnie komputer świata, chiński Tianhe-2 pracujący na procesorach Intel może osiągać maksymalnie 33,86 petaflopsa).

SPARC64 Xlfx wyposażony jest w 32 rdzenie (dodatkowo 2 zapasowe). Większa prędkość transferu danych jest osiągana także dzięki wykorzystaniu nowego połączenia Tofu 2 (maksymalna prędkość Tofu 2 to 12,5 GB/s.), które pozwala na komunikację CPU i innych podzespołów komputera oraz wsparciu pamięci Hybrid Memory Cube.

Moduły pamięci HMC są ułożone jeden na drugim, a nie obok siebie na płycie głównej. Według producenta takich pamięci, HMC oferuje 15-krotnie lepsze osiągi i o 70% lepsze wykorzystanie energii niż moduły DDR3 DRAM.

Zostańmy w kontakcie!
Dołącz do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco z naszymi promocjami i nowościami
Naciskając „Zapisz się” wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji marketingowych na podany adres e-mail. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Senetic SA z siedzibą w ul. Kościuszki 227, 40-600 Katowice, Polska. Masz prawo żądania dostępu do danych osobowych oraz do ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.
Dziękujemy!
Zostałeś zapisany do naszego newslettera.
Avatar

Senetic

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.