0

IBM stworzył procesor naśladujący pracę ludzkiego mózgu

IBM Procesor Truenorth

Naukowcy z IBM zaprezentowali nowy procesor, pracujący w sposób podobny do ludzkiego mózgu. TrueNorth to owoc trwających od 2008 roku prac w ramach projektu SyNAPSE w których IBM towarzyszą firmy Cornell Tech oraz iniLabs.

Inspirowana budową i sposobem funkcjonowania ludzkiego mózgu architektura stworzona przez IBM składa się z sieci neurosynaptycznych rdzeni pracujących równolegle. Podobnie jak w mózgu, awaria jednego z takich rdzeni nie zaburza funkcjonowania całej architektury.

Najnowszy chip posiada ponad 5 miliardów tranzystorów i 256 milionów programowalnych węzłów (synaps) pracujących w podobny sposób jak synapsy w ludzkim mózgu. Pracą tych połączeń steruje 4096 neurosynaptycznych rdzeni (neurosynaptic cores).

TrueNorth w przeciwieństwie do używanych obecnie procesorów nie pracuje cały czas, a jest jedynie aktywowany zdarzeniami, które wymagają aktywności układu. Skutkiem takiego rozwiązania jest niezwykle niski w stosunku do oferowanej mocy obliczeniowej pobór energii – 70 miliwatów.

Prototyp urządzenia został wykonany przez firmę Samsung w technologii 28nm.

Poniższa grafika prezentuje postęp jakiego dokonali badacze IBM w porównaniu do pierwszego procesora tego typu stworzonego w roku 2011:

IBM SyNAPSE 2011 vs 2014

Długoterminowym celem dla IBM jest stworzenie systemu neuromorficznych procesorów, posiadającego 10 miliardów neuronów i 100 bilionów synaps, którego objętość będzie wynosić mniej niż 2 litry, a zużycie energii 1 kW. Stworzony w ten sposób „komputer poznawczy” wykorzystywany ma być m.in. w rozwiązaniach z zakresu bezpieczeństwa publicznego, transportu, medycyny, a także np. przy budowie systemów pomagających osobom niewidomym.

Zostańmy w kontakcie!
Dołącz do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco z naszymi promocjami i nowościami
Naciskając „Zapisz się” wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji marketingowych na podany adres e-mail. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Senetic SA z siedzibą w ul. Kościuszki 227, 40-600 Katowice, Polska. Masz prawo żądania dostępu do danych osobowych oraz do ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.
Dziękujemy!
Zostałeś zapisany do naszego newslettera.
Avatar

Senetic

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.