0

Windows 10 na maila? Możesz paść ofiarą cyberprzestępców!

System operacyjny Windows 10Oficjalna premiera Windows 10 odbyła się przed tygodniem. Najnowszy system operacyjny Microsoftu cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników. Jednak „dziesiątka” już stała się obiektem zainteresowania hakerów. Nieświadomie można paść ofiarą cyberprzestępców. W jaki sposób? Do skrzynek pocztowych trafiają wiadomości zachęcające do darmowej aktualizacji systemu operacyjnego. Choć w adresie nadawcy widnieje nazwa Microsoft, to w rzeczywistości mail pochodzi od internetowych oszustów.

Fałszywy mail z instalatorem

Wiadomość, która trafia do internetowych skrzynek pocztowych, będąca zachętą do przejścia z obecnie posiadanego systemu operacyjnego na Windows 10 może okazać się myląca dla wielu użytkowników. Na co więc zwrócić uwagę, aby nie paść ofiarą cyberprzestępców? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że Microsoft nie wysyła maili z instalatorem Windows 10, a informacja o możliwości przeprowadzenia aktualizacji pojawia się w pasku narzędzi, tuż obok zegara.

Treść maila przesyłanego przez internetowych oszustów jest w języku angielskim, informuje o tym, że w załączniku wiadomości znajduje się instalator, który ułatwi przeprowadzenie procesu darmowej aktualizacji. Po kliknięciu w załącznik uruchomiony zostanie program szyfrujący, który zablokuje dostęp do komputera, a odblokowanie prywatnych plików wiąże się z uiszczeniem stosownej opłaty. Co więcej, na zapłatę użytkownik ma 96 godzin, w przeciwnym razie nie odzyska dostępu do plików. To działania typowe dla cyberprzestępców.

Na co zwrócić uwagę?

Fałszywy mail przypomina ten, który mógłby zostać przez Microsoft. Spostrzegawcze osoby jednak szybko zwrócą uwagę na dwie istotne kwestie. Jedną z nich jest niewłaściwie wyświetlana czcionka. Druga natomiast dotyczy dwóch linijek tekstu, w drugiej z nich popełniona została literówka – tuż obok znaku praw autorskich widnieje „2015 Microsot Inc.”. W wiadomości znajduje się również fałszywa informacja o sprawdzeniu maila wraz z załącznikiem skanerem antywirusowym. Zrzut ekranu z fałszywym mailem został udostępniony przez Windows Central.

Zostańmy w kontakcie!
Dołącz do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco z naszymi promocjami i nowościami
Naciskając „Zapisz się” wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji marketingowych na podany adres e-mail. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Senetic SA z siedzibą w ul. Kościuszki 227, 40-600 Katowice, Polska. Masz prawo żądania dostępu do danych osobowych oraz do ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.
Dziękujemy!
Zostałeś zapisany do naszego newslettera.
Avatar

Agnieszka Radwańska

Odkąd rozpoczęła swoją przygodę z branżą IT, innowacyjne rozwiązania oraz technologiczne nowinki stały się głównym centrum zainteresowania. Najnowszymi informacjami oraz ciekawostkami ze świata nowoczesnych technologii chętnie dzieli się z innymi użytkownikami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.