0

Windows 10 w wersji mobilnej. Znamy szczegóły

Windows 10 w wersji mobilnejMicrosoft podzielił się szczegółami na temat systemu Windows 10 w wersji mobilnej. Dokumentacja przedstawiona przez firmę pokazuje, czego użytkownicy mogą spodziewać się  w nowych modelach. Wszystko wskazuje na to, że oferta smartfonów z Windows 10 Mobile będzie bogata w modele zarówno dla mniej, jak i bardziej wymagających użytkowników. Oznacza to również zróżnicowane ceny, dzięki czemu smartfony będą mogły trafić do szerszego grona użytkowników.

Minimalne wymagania sprzętowe

Wiadomo już, że Microsoft tworzyć będzie jedynie kilka modeli Lumii, pozostałe urządzenia będą w rękach producentów, a do ich dyspozycji pozostanie wiele konfiguracji. Windows 10 w wersji mobilnej pracował będzie z układami ARM, chodzi o tworzone przez Qualcomma SoC, Snapdragony 208, 210, sześciordzeniowe 808 oraz ośmiordzeniowe 810. Z kolei propozycją od Intela są dwu oraz czterordzeniowe procesory Atomx3 z serii SoFIA. Minimalne wymagania w zakresie pamięci RAM to 512 MB w przypadku modeli o rozdzielczości  od 800 × 480 px do 854 × 480 px, natomiast 1 GB RAM jeśli chodzi urządzenia o rozdzielczości qHD (960 × 540 px), HD czy WXGA (1366 × 768). 2 GB lub więcej pamięci RAM wymagane będzie przy rozdzielczości od WSXGA (1440 × 900) do WUXGA (1920 × 1200). Do dyspozycji producentów pozostaje grupa wymagająca 3 GB RAM – 2560 × 1600 px i QSXGA (2560 × 2048 px) oraz 4 GB RAM przy wyższej rozdzielczości.

HSPA, Wi-Fi i UEFI Secure Boot

Smartfony z Windows 10 Mobile będą wyposażone w maksymalnie 8-calowe ekrany. Wyświetlacze powinny dawać możliwości regulacji jasności w co najmniej 16 poziomach. W przypadku rozdzielczości WVGA niezbędny będzie fizyczny przycisk domowy, cofania oraz wyszukiwania. Inne wymagane przyciski fizyczne to regulacja głośności oraz przycisk włączania.

Microsoft bez zmian pozostawia minimalną ilość pamięci wbudowanej – 4 GB. Nie oznacza to jednak, że nie można jej powiększyć. Producenci smartfonów z systemem Windows 10 muszą jednak pozostawić odpowiednią ilość miejsca na aktualizacje systemu. Opcjonalne są z kolei karty SD. Microsoft obliguje producentów do tego, aby wszystkie smartfony wspierały UEFI Secure Boot oraz posiadały moduł Trusted Platform Module (TPM). Pozostałe wymagania firmy to zapewnienie łączności HSPA i Wi-Fi, jednak Blueooth, LTE, NFC czy radio FM to indywidualna decyzja producentów. Microsoft nie wymaga również akcelerometru i złącza USB.

Przypominamy, co nowego w Windows 10

Minimalne wymagania sprzętowe dla mobilnej wersji Windows 10 są już znane. Przypomnijmy również, co nowy system operacyjny będzie miał do zaoferowania. Windows 10 stanowić ma połączenie tego co najlepsze w systemach Windows 7 i Windows 10. W niektórych przypadkach Microsoft powrócił do sprawdzonych i lubianych rozwiązań, m.in. Menu Start, które pojawi się w odświeżonej formie. Nowością ma być bardziej rozbudowany menadżer zadań, poszerzony o nowe funkcje eksplorator, ulepszona obsługa za pomocą dotyku czy zupełnie nowy panel sterowania. Microsoft Edge zastąpi Internet Explorer, pojawi się też wbudowana asystentka Cortana, która jednak dla polskich użytkowników nie będzie dostępna. Jeżeli chodzi o interfejs, to Windows 10 pozwoli na korzystanie ze scentralizowanego centrum powiadomień czy funkcji pulpitów wirtualnych.

Swoją przygodę z nowym systemem operacyjnym Microsoftu rozpocząć będzie można niebawem, wielka premiera już za kilka dni (więcej szczegółów tutaj).

Zostańmy w kontakcie!
Dołącz do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco z naszymi promocjami i nowościami
Naciskając „Zapisz się” wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji marketingowych na podany adres e-mail. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Senetic SA z siedzibą w ul. Kościuszki 227, 40-600 Katowice, Polska. Masz prawo żądania dostępu do danych osobowych oraz do ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.
Dziękujemy!
Zostałeś zapisany do naszego newslettera.
Avatar

Agnieszka Radwańska

Odkąd rozpoczęła swoją przygodę z branżą IT, innowacyjne rozwiązania oraz technologiczne nowinki stały się głównym centrum zainteresowania. Najnowszymi informacjami oraz ciekawostkami ze świata nowoczesnych technologii chętnie dzieli się z innymi użytkownikami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.