0

Windows Server 2003 bez wsparcia

Microsoft zakończył wsparcie dla Windows Server 2003Po rozstaniu z Windows XP i Windows 7, Microsoft poinformował o zakończeniu wsparcia dla kolejnego kultowego w swojej ofercie produktu – Windows Server 2003. Rozwiązanie wykorzystywane jest w milionach organizacji na całym świecie, dlatego decyzja giganta będzie dla niektórych nie lada wyzwaniem.

Wróćmy jednak do historii. Produkt zadebiutował w 2003 roku, błyskawicznie znajdując zastosowanie w wielu firmach. Mechanizmy Group Policy, Acitive Directory, webserwer IIS 6.0 i komfortowe narzędzia administracyjne sprawiły, że przez kolejne lata cieszył się niesłabnącą popularnością.

Brak wsparcia sporym zagrożeniem

Organizacje, które zdecydowały się na aktualizację w odpowiednim czasie, przed zakończeniem cyklu życia wersji 2003 są w bezpiecznej sytuacji, jednak reszta, która nie zdążyła przekształcić swojej infrastruktury, narażona jest na bazowanie na systemie podwyższonego ryzyka, zarówno pod względem czysto technicznym, jak i prawnym. Microsoft, rezygnując ze wsparcia pozbywa się odpowiedzialności za wydawanie jakichkolwiek poprawek. Ci, którzy zechcą je otrzymywać, będą musieli się liczyć z bardzo wysokimi kosztami, przewyższającymi standardowe oferty tego typu.

Zalety posiadania nowej wersji

Użytkownicy nowszych edycji mają zapewnione wsparcie i bezpłatne aktualizacje ze strony Microsoft. Inwentaryzacja zasobów serwerowych i aplikacji oraz migracja na nowe platformy pozwoli zachować wysoki poziom bezpieczeństwa. Ponieważ proces może zając nawet kilka miesięcy (wszystko zależy od architektury i wielkości organizacji) warto zdecydować się na ten krok jak najwcześniej.

Bezpieczeństwo

Pozbawienie się możliwości zarządzania ryzykiem może prowadzić nawet do zawieszenie certyfikatów, a co za tym idzie – spadku zaufania. Niewspierane systemy są łatwym celem dla cyberprzestępców. Kradzież danych i przejęcie istotnych informacji może być katastrofalne w skutkach.

Prognozy

Biorąc pod uwagę, że ponad 10 proc. użytkowników nadal wykorzystuje starsze systemy, zapewne znajdą się firmy niewzruszone brakiem wsparcia dla Windows Server 2003. Co prawda organizacje – teoretycznie – powinny mieć większą świadomość zagrożeń, jednak – niestety – zawsze zdarzają się odstępstwa. Miejmy nadzieję, że nie będzie ich wiele.

Zostańmy w kontakcie!
Dołącz do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco z naszymi promocjami i nowościami
Naciskając „Zapisz się” wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji marketingowych na podany adres e-mail. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Senetic SA z siedzibą w ul. Kościuszki 227, 40-600 Katowice, Polska. Masz prawo żądania dostępu do danych osobowych oraz do ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.
Dziękujemy!
Zostałeś zapisany do naszego newslettera.
Avatar

Anna Gawron

Lubi pisać. Przygodę z technologiami zaczęła dość niepozornie – od fascynacji Nintendo 64. Gdy tylko nadarzyła się okazja, by dzielić się nowinkami technologicznymi, nie mogła odmówić. Współtworząc profesjonalną przestrzeń do informowania o tym, co ważne i ciekawe, analizuje dziesiątki materiałów, by wybrać te, które zainteresują użytkownika. Specjalizuje się w tematyce bezpieczeństwa i technologii użytkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.