0

Uwaga na podejrzane wiadomości. ESET ostrzega

Uwaga na podejrzane wiadomości. ESET ostrzegaW sieci pojawiła się kolejna fala wiadomości z zainfekowanym złośliwym programem ClipBanker załącznikiem. Mechanizm zagrożenia jest bardzo podstępny – podmienia kopiowany do schowka numer rachunku bankowego podczas realizowania przelewów online. W ten sposób kwoty przelewane są na konto cyberprzestępców. O sprawie informuje firma ESET, której rozwiązania można znaleźć w naszej ofercie.

Zagrożenie Win32/ClipBanker.C trafia do odbiorców jako załącznik do wiadomości o tytule „gdzie realizacja zamówienia!?!”. Ikona sugeruje, że otwierany plik jest dokumentem PDF. W momencie otwarcia uruchamia on złośliwe oprogramowanie, które kontroluje zawartość systemowego schowka i pobiera numer rachunku bankowego podanego przez twórcę. Następnie automatycznie podmienia 26 cyfr na uzyskane z serwera dane. Jeśli jest to niemożliwe, korzysta z numeru zapisanego w kodzie.

Proces sprawia, że za każdym razem przy kopiowaniu i wklejaniu numeru rachunku użytkownik naraża się na realizowanie przelewów na konto przestępcy. Warto więc pamiętać o sprawdzeniu poprawności danych przelewu przed jego akceptacją. Dzięki temu można oszczędzić nie tylko przechowywane na koncie pieniądze, ale i nerwy.

Zostańmy w kontakcie!
Dołącz do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco z naszymi promocjami i nowościami
Naciskając „Zapisz się” wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji marketingowych na podany adres e-mail. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Senetic SA z siedzibą w ul. Kościuszki 227, 40-600 Katowice, Polska. Masz prawo żądania dostępu do danych osobowych oraz do ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.
Dziękujemy!
Zostałeś zapisany do naszego newslettera.
Avatar

Anna Gawron

Lubi pisać. Przygodę z technologiami zaczęła dość niepozornie – od fascynacji Nintendo 64. Gdy tylko nadarzyła się okazja, by dzielić się nowinkami technologicznymi, nie mogła odmówić. Współtworząc profesjonalną przestrzeń do informowania o tym, co ważne i ciekawe, analizuje dziesiątki materiałów, by wybrać te, które zainteresują użytkownika. Specjalizuje się w tematyce bezpieczeństwa i technologii użytkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.