0

Uwaga na podejrzane wiadomości. ESET ostrzega

Uwaga na podejrzane wiadomości. ESET ostrzegaW sieci pojawiła się kolejna fala wiadomości z zainfekowanym złośliwym programem ClipBanker załącznikiem. Mechanizm zagrożenia jest bardzo podstępny – podmienia kopiowany do schowka numer rachunku bankowego podczas realizowania przelewów online. W ten sposób kwoty przelewane są na konto cyberprzestępców. O sprawie informuje firma ESET, której rozwiązania można znaleźć w naszej ofercie.

Zagrożenie Win32/ClipBanker.C trafia do odbiorców jako załącznik do wiadomości o tytule „gdzie realizacja zamówienia!?!”. Ikona sugeruje, że otwierany plik jest dokumentem PDF. W momencie otwarcia uruchamia on złośliwe oprogramowanie, które kontroluje zawartość systemowego schowka i pobiera numer rachunku bankowego podanego przez twórcę. Następnie automatycznie podmienia 26 cyfr na uzyskane z serwera dane. Jeśli jest to niemożliwe, korzysta z numeru zapisanego w kodzie.

Proces sprawia, że za każdym razem przy kopiowaniu i wklejaniu numeru rachunku użytkownik naraża się na realizowanie przelewów na konto przestępcy. Warto więc pamiętać o sprawdzeniu poprawności danych przelewu przed jego akceptacją. Dzięki temu można oszczędzić nie tylko przechowywane na koncie pieniądze, ale i nerwy.


  Chcesz wiedzieć więcej?

  Zostaw numer kontaktowy i/lub adres e-mail, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą i odpowie na Twoje pytania

  Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują sie w polityce prywatności

  Avatar

  Anna Gawron

  Lubi pisać. Przygodę z technologiami zaczęła dość niepozornie – od fascynacji Nintendo 64. Gdy tylko nadarzyła się okazja, by dzielić się nowinkami technologicznymi, nie mogła odmówić. Współtworząc profesjonalną przestrzeń do informowania o tym, co ważne i ciekawe, analizuje dziesiątki materiałów, by wybrać te, które zainteresują użytkownika. Specjalizuje się w tematyce bezpieczeństwa i technologii użytkowych.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.