0

Microsoft Azure i Hyper-V w Cloud OS – kompletna infrastruktura chmurowa Microsoft

Microsoft Cloud OSCloud OS to nazwa której Microsoft używa do opisania ogółu swoich rozwiązań z zakresu cloud computingu. Obejmuje on zarówno produkty do wirtualizacji i tworzenia chmury prywatnej, jak i oferującą wiele typów usług świadczonych w modelach IaaS, PaaS oraz SaaS chmurę publiczną Microsoft Azure (dawniej Windows Azure).

Podstawowym założeniem przyjętym przy budowie spójnej platformy Cloud OS jest jeden, wspólny dostęp – logowanie we wszystkich usługach: Microsoft Azure, Windows Server, Microsoft System Center – za pomocą jednego konta użytkownika.

Podzial chmury Microsoft

Celem Microsoftu jest stworzenie platformy klasy Enterprise – dopasowanej do klientów o każdej skali wymogów. Spójna platforma dla aplikacji, danych, urządzeń zarówno w chmurze prywatnej jak i publicznej już teraz oferuje użytkownikom kompletne rozwiązanie, a ilość nowości od strony oprogramowania i sprzętu, a także tempo rozbudowy data center, świadczy o tym, że chmura Microsoftu niedługo może stać się największą tego typu usługą na świecie.

Prognozy dla cloud computingu

Chmura prywatna

Chmura prywatna to więcej niż wirtualizacja. Poza zapewnianą przez rozwiązania z zakresu wirtualizacji konsolidacją serwerów, mobilnością maszyn, wysoką dostępnością i możliwością obsługi wielu środowisk i klientów, chmura prywatna daje elastyczność i automatyzację (która pozwala m.in. na optymalizację wykorzystania zasobów). Używając chmury należy myśleć o puli zasobów, a nie konkretnych maszynach wirtualnych, dzięki czemu wprowadzanie wszelkich zmian w środowisku wirtualnym staje się prostsze, a możliwości przypisania kosztów do konkretnych działów firmy czy projektów dużo większe.

Po skonfigurowaniu całości środowiska wirtualnego przez dział IT, chmura staje się w praktyce samoobsługowa z punktu widzenia użytkownika końcowego.

chmura prywatna microsoft

Narzędzia budowy chmury prywatnej

Budowę środowiska wirtualnego pozwala rozpocząć platforma wirtualizacji (wirtualizator) – Hyper-V Server – dzięki któremu na jednym sprzęcie (serwerze, stacji roboczej, komputerze osobistym) można uruchomić wiele niezależnych systemów tworząc maszyny wirtualne i łącząc się z serwerami zdalnymi.

Dostęp do tego wirtualizatora klienci Microsoft mogą uzyskać na różne sposoby

 • Zakup Windows Server 2012 R2 Hyper-V i doinstalowanie bezpłatnego Hyper-V Servera umożliwia budowę kompletnego środowiska wirtualnego – licencja obejmuje także możliwość uruchomienia systemu na tworzonych maszynach wirtualnych (ilość różna w zależności od edycji).
 • Hyper-V Server 2012 R2 – sam wirtualizator bez systemu operacyjnego – jest bezpłatny zarówno do użytku prywatnego jak i komercyjnego.
 • W Windows 8 i 8.1 w edycjach Pro i Enterprise dostępny jest Client Hyper-V, który umożliwia uruchomienie wirtualizatora na stacji klienckiej. Można dzięki temu np. wygodnie przygotować maszynę wirtualną na stacji roboczej i potem przenieść ją na serwer. Rozwiązanie to udostępnione zostało głównie z myślą o programistach i specjalistach IT chcących przeprowadzać testy związane z wirtualizacją.

Jeśli decydujemy się na budowę infrastruktury oferującej pełnię funkcjonalności chmury prywatnej podstawą jej działania jest Windows Server 2012 połączony z narzędziami Microsoft System Center, które odpowiadają za zarządzanie, kontrolę i monitoring pracy chmury – zarówno serwerami fizycznymi jak i wirtualnymi.

Porównanie Hyper-V z XenServer i vSphere

Dostęp do Microsoft System Center obsługuje usługa Active Directory, w ramach której odbywa się zarządzanie kontami, grupami i weryfikacja tożsamości. Pozostałe aplikacje dostępne w MCS to:

 • Configuration Manager 2012 – odpowiada za konfigurację i wdrażanie wszelkich elementów środowiska informatycznego – zarówno chmury, jak i korzystających z niej stacji klienckich.
 • Virtual Machine Manager 2012 R2 – służy do zarządzania fizycznymi hostami, macierzami i elementami sieciowymi, w tym adresacją. Kolejną funkcją tego narzędzia jest możliwość definiowania czyli przydzielania pul zasobów – procesorów, pamięci RAM, dysków – do konkretnych chmur i ich elementów. Z poziomu Wirtual Machine Managera możliwe jest tworzenie maszyn wirtualnych i chmur, a także przygotowywanie ich szablonów, które ułatwiają późniejsze wdrażanie podobnych rozwiązań.
 • Operations Manager 2012 – odpowiada za monitorowanie całej infrastruktury – serwerów fizycznych, aplikacji serwerowych i dedykowanych. Funkcjonalność tej usługi może być rozszerzana za pomocą management packów (przygotowywanych przez producentów), dzięki którym możliwe jest monitorowanie elementów zewnętrznych (routerów, macierzy itp.). Przejrzyste diagramy prezentujące zależności pomiędzy elementami infrastruktury i czytelne alerty dają możliwość szybkiej identyfikacji źródła i typu problemów.
 • Orchestrator 2012 – umożliwia automatyzacje procesów dzięki tworzeniu schematów procedur, tzw. runbooków, które w naszej serwerowni będą wykonywane automatycznie w określonych sytuacjach. Przykładem zastosowania Orchestratora może być automatyzacja czynności związanych z zatrudnieniem nowego pracownika: stworzenie konta w systemie, instalacja i konfiguracja systemu operacyjnego na jego stacji roboczej oraz integracja z kontami w systemach firm trzecich, o ile przygotowały odpowiednie integration packi.
 • Service manager 2012 – odpowiada za zarządzanie informacjami spływającymi od użytkowników, z Operations Managera i innych aplikacji. Elementem Service Managera jest Self-Service Portal – katalog usług dostępnych w trybie samoobsługi dla użytkownika.
 • App Controller – to narzędzie, które umożliwia łączenie naszego data center z chmurą publiczną Microsoft.
 • Data Protection Manager 2012 – komponent zapewniający ochronę hosta, maszyn wirtualnych, aplikacji – tworzenie backupu wszystkich elementów infrastruktury.

Wieloplatformowość chmury prywatnej Microsoft

Wielką zaletą chmury prywatnej budowanej w oparciu o narzędzia dostarczane przez Microsoft, jest integracja z rozwiązaniami firm trzecich. Hyper-V Manager pozwala zarządzać maszynami wirtualnymi stworzonymi w oparciu o 3 najpopularniejsze platformy wirtualizacji: Windows Server Hyper-V, Citrix XenServer, VMware vSphere.

Systemy operacyjne, które można uruchamiać na maszynach wirtualnych stworzonych w Hyper-V to poza Windows, także m.in. Ubuntu, RedHat, CentOS, SUSE.

Deweloperzy docenią także obsługę różnych środowisk budowy aplikacji – poza Micosoft .NET są to także m.in. Java, php czy Ruby.

Microsoft wśród liderów wirtualizacji

Firma Gartner na początku lipca 2014 umieściła Microsoft w kwadracie liderów (oprócz Microsoft znajduje się w nim tylko VMware) w Magic Quadrant dla firm tworzących rozwiązania wirtualizacyjne.

Wszystkie strony w domenie www.microsoft.com działają w oparciu o platformę Hyper-V już od 5 lat. W tym czasie Microsoft może pochwalić się zerowym downtime, czyli 100% czasem dostępności stron.

Przetestuj za darmo

 • Hyper-V Server jest w pełni bezpłatny i możliwy do pobrania pod adresem http://aka.ms/GetHV
 • Windows Server 2012 R2 – 180-dniowa wersja testowa, do pobrania w postaci pliku ISO lub VHD do pobrania pod adresem: http://aka.ms/GetWindowsServer
 • System Center 2012 R2 – 180-dniowa wersja testowa, do pobrania w postaci pliku ISO

Chmura publiczna – Microsoft Azure

Chmura publiczna to z założenia wygodne dla użytkownika rozwiązanie, pozwalające na zakup infrastruktury jako gotowej usługi, a nie sprzętu, licencji oprogramowania i usług związanych z ich wdrożeniem i konfiguracją.

Wśród głównych zalet chmury publicznej wymienić można:

 • Korzyści finansowe
 • Skalowalność
 • Szybkość

Chmura publiczna pozwala na skorzystanie z zasobów pożądanej wielkości przez dowolny czas – np. kilka godzin, płacąc tylko za czas użytkowania. Skalowalność w tym przypadku oznacza możliwość uruchomienia dodatkowej, w praktyce nieograniczonej liczby maszyn wirtualnych, dysków twardych czy uzyskanie mocy obliczeniowej każdej wielkości. Jest to możliwe z nieporównywalną do innych rozwiązań szybkością – uzyskanie dostępu do koniecznych zasobów do kwestia minut lub godzin, a nie tygodni niezbędnych do rozbudowania prywatnej infrastruktury.

O możliwościach dostarczanych przez chmurę Microsoftu może świadczyć przykładowa serwerownia w Dublinie w której znajduje się ponad 300 000 serwerów. Chmura Microsoftu opiera się obecnie o 13 podobnych data center rozmieszczonych na całym świecie.

Microsoft Azure – czyli chmura publiczna Microsoftu pełni zaspokaja trzy główne potrzeby firm związane z wykorzystaniem cloud computingu:

 • Integracja – łatwa integracja chmury prywatnej z publiczną, które tworzą chmurę hybrydową – Microsoft dostarcza komplet narzędzi niezbędnych do przeprowadzenia szybkiej i skutecznej integracji
 • Heterogeniczność – współpraca z rozwiązaniami różnych dostawców. Podobnie jak w przypadku chmury prywatnej, również Microsoft Azure wspiera technologie dostarczane przez zewnętrznych producentów takich jak VMware, Citrix czy Red Hat.
 • Bezpieczeństwo – wieloletnie doświadczenie firmy pokazuje, że Microsoft jest w stanie skutecznie zabezpieczyć swoje serwerownie zarówno od strony fizycznej – przed kataklizmami czy chociażby włamaniami jak i od strony logicznej – wykradzenia, uszkodzenia lub nieautoryzowanego dostępu do danych. W chmurze Microsoft Azure nie występuje współdzielenie w sensie znanym z hostingów typu shared.

wirtualziacja w chmurze azure

Wirtualizacja w chmurze Azure dostępna jest na różnych poziomach zakresu kontroli użytkownika. Powyższa grafika obrazowo przedstawia podział elementów za które odpowiada użytkownik i dostawca chmury (w tym przypadku Microsoft) w przypadku własnej serwerowni oraz modeli IaaS, PaaS i SaaS.

 • IaaS – duża kontrola, niska łatwość użycia. Kontrola nad stroną sprzętową i warstwą wirtualizacji należy do Microsoftu. Użytkownik zarządza systemem i wszystkim powyżej – aplikacjami, danymi, a przede wszystkim zyskuje możliwość tworzenia i zarządzania maszynami wirtualnymi.
 • PaaS – średnia kontrola, średnia trudność. Przykładem jest Microsoft Azure – gotowa platforma pozwalająca programistom tworzyć oprogramowanie bez zmartwień o stronę sprzętową. Jest to rozwiązanie skierowane do deweloperów oraz wszystkich firm, które chcą rozwijać własne aplikacje i oprogramowanie, bez konieczności zajmowania się stroną sprzętową, czy systemem operacyjnym.
 • SaaS – mała kontrola, duża łatwość użycia. Przykładem jest Office 365 lub Microsoft Azure Websites – gotowe aplikacje lub pakiety aplikacji, w który użytkownik nie musi zajmować się niczym, poza samym ich użytkowaniem.

Jakie usługi są obsługiwane obecnie przez Microsoft Azure?

 • Wyszukiwarka Bing – 5,5 miliarda wyszukań każdego miesiąca
 • Skype – ponad 280 milionów użytkowników każdego miesiąca
 • Office 365 – dostępny w 32 językach na 88 rynkach
 • SkyDrive – ponad 200 milionów aktywnych użytkowników
 • Outlook.com – ponad 60 milionów aktywnych kont
 • XboxLive – ponad 40 milionów użytkowników

Panel zarządzania własnymi usługami dostępnymi w chmurze publicznej Microsoft Azure dostępny jest pod adresem manage.windowsazure.com. Z jego poziomu uzyskujemy pełną kontrolę nad tworzeniem, działaniem i monitorowaniem maszyn wirtualnych.

Microsoft oferuje atrakcyjne warunki testowania Azure. Po założeniu bezpłatnego konta, wystarczy podać dane karty kredytowej aby bezpłatnie otrzymać równowartość 150 euro do wykorzystania w ciągu 30 dni na usługi dostępne w chmurze. Szczegóły pod adresem http://azure.com.

Chmura hybrydowa

Chmura hybrydowa to odpowiedź na często pojawiające się pytanie: chmura prywatna czy chmura publiczna? W wielu przypadkach wybór jednej z wspomnianych możliwości nie jest rozwiązaniem optymalnym.

Chmura hybrydowa pozwala zachować wszystkie korzyści chmury prywatnej, dając jednocześnie w miarę potrzeby natychmiastowy dostęp do większych zasobów. Aby umożliwić szybką i łatwą współpracę niezbędna jest pełna integracja i wykorzystanie tych samych kont użytkowników.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest możliwość dowolnego przenoszenia maszyn wirtualnych pomiędzy chmurą prywatną, publiczną oraz zewnętrznymi dostawcami chmur. Dzięki temu możliwe jest nie tylko proste uruchomienie maszyn z szablonów w Microsoft Azure, a następnie przeniesienie ich do chmury prywatnej ale i przeniesienie maszyny wirtualnej z serwera lokalnego do chmury publicznej w sytuacji, gdy chcemy wykonać na niej szczególnie zasobochłonne operacje.

Przenośność maszyn wirtualnych pomiędzy chmurami

 

Licencjonowanie: wirtualizacja i chmura

Wirtualizacja i chmura prywatna

 • Windows Server 2012 R2 Standard
 • Windows Server 2012 R2 Datacenter

Obie powyższe edycje są identyczne pod względem technicznym. Licencjonowane są na fizyczny sprzęt – 1 licencja na 2 procesory (niezależnie od liczby rdzeni).

Przykład: Jeżeli serwer posiada 4 procesory, niezbędny jest zakup 2 licencji oprogramowania. Jeżeli serwer posiada tylko 1 procesor, nadal konieczny jest zakup jednej, pełnej licencji.

Różnicą jest ilość maszyn wirtualnych, które można uruchomić. Od strony technicznej – na 1 serwerze można uruchomić do 1024 maszyn wirtualnych. Różnica określona jest liczbą OSE, czyli ilości licencji do wykorzystania na maszynach wirtualnych. Dla edycji Standard liczba OSE wynosi 2 – co oznacza, że kupując pojedynczą licencję Windows Serwer 2012 R2 mamy możliwość zainstalowania tego systemu na serwerze, oraz uruchomienia na nim 2 maszyn wirtualnych z tym systemem. W przypadku edycji Datacenter nie ma żadnych ograniczeń.

Bezpłatny Hyper-V Server 2012 również pozwala na uruchomienie do 1024 maszyn wirtualnych, ale nie oferuje żadnych licencji na systemy gości, przez co wirtualizacja wiązać się może z dodatkowymi kosztami, ale w przypadku zastosowania darmowych systemów operacyjnych, stworzenie środowiska wirtualnego może być zupełnie darmowe.

System Center 2012 dostępny jest w 2 edycjach: Standard i Datacenter – każda z nich posiada pełną funkcjonalność i nie występują pomiędzy nimi praktycznie żadne różnice od strony technicznej. Podobnie jak w przypadku licencji Windows Server 2012 R2 w edycji Standard limit OSE wynosi 2, a w edycji Datacenter nie ma ograniczeń.

Cennik Microsoft Azure

Obecnie dostępnych jest kilka form rozliczeń za korzystanie z chmury publicznej Microsoft. Wyróżniamy wśród nich:

 • Pay As You Go – bez zobowiązań z możliwością rezygnacji w każdej chwili
 • Open License – oferta gwarantująca atrakcyjniejsze warunki, dostępna do nabycia u Partnera Microsoft, np. Senetic (zobacz Azure w sklepie Senetic.pl)
 • Enterprise Agreement – oferta dla dużych korporacji, wiąże się z podpisaniem indywidualnej umowy z firmą Microsoft

Poniżej prezentujemy stawki dla przykładowych, gotowych konfiguracji maszyn wirtualnych w najprostszym modelu Pay As You Go (stan na sierpień 2014):

Cennik Microsoft Azure

Wyszczególnione zostały parametry takie jak liczba procesorów (vCPU), ilość pamięci RAM i ceny dla wariantu z wykorzystaniem systemu Windows lub Linux.

Są to ceny, które dają ogólny pogląd na cennik Microsoft Azure. Użytkownik ma możliwość dowolnego skonfigurowania niezbędnych zasobów i aplikacji. Szczegółowej kalkulacji pozwala dokonać kalkulator Azure dostępny pod tym adresem.

Zostańmy w kontakcie!
Dołącz do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco z naszymi promocjami i nowościami
Naciskając „Zapisz się” wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji marketingowych na podany adres e-mail. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Senetic SA z siedzibą w ul. Kościuszki 227, 40-600 Katowice, Polska. Masz prawo żądania dostępu do danych osobowych oraz do ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.
Dziękujemy!
Zostałeś zapisany do naszego newslettera.
Avatar

Senetic

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.