0

Microsoft Azure – nowy flagowy produkt giganta z Redmond

microsoft azure logoPlatforma Microsoft Azure rośnie w nieporównywalnym do konkurencyjnych rozwiązań tempie. Jak podaje Microsoft w raporcie obejmującym wyniki finansowe za II kwartał 2014 – w porównaniu z rokiem ubiegłym dochody generowane przez Azure wzrosły o ponad 150%.

Śledzący od lat wyniki i działalność Microsoftu Rick Sherlund, analityk w Nomura Securities przewiduje, że do końca bieżącego roku Microsoft będzie największym dostawcą usług cloud na świecie. Prognozowane przez Sherlunda zyski z biznesu opartego o chmurę (głównie Microsoft Azure oraz Office 365) wyniosą 5,77 miliarda dolarów, pozwalając Microsoftowi na wyprzedzenie w tej kategorii jego głównych konkurentów – Amazon Web Services oraz Salesforce.com.

Obserwując ostatnie poczynania firmy i komunikaty płynące z Redmond nietrudno jest dostrzec wysokie oczekiwania związane z chmurą – na ostatniej konferencji WPC w kilku prezentacjach pojawiła się deklaracja zmiany strategii firmy na „mobile-first, cloud-first„. Microsoft stale angażuje potężne zasoby w rozwój chmury Azure – zarówno budując nowe centra przetwarzania danych, pozwalające na podnoszenie wydajności jak i ciągle dodając nowe funkcjonalności oraz udostępniając częste aktualizacje.

Ofertę chmury Microsoft można przetestować za darmo, a Microsoft daje nam 600zł do wykorzystania w ciągu 30-dni na usługi w Microsoft Azure.

Ilość nowych funkcjonalności dodanych do platformy tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy przedstawia poniższa grafika:

Cloud Microsoft Azure

Funkcjonalności dodane w ostatnim roku do Microsoft Azure

Na tegorocznej konferencji Worldwide Partner Conference, Microsoft przedstawił kilka imponujących statystyk:

  • 57% przedsiębiorstw z listy Fortune 500 używa obecnie Azure
  • Ponad 300 000 aktywnych stron internetowych
  • Ponad 30 bilionów przechowywanych obiektów
  • Azure obsługuje 3 miliony zapytań na sekundę
  • W Azure utworzonych jest już ponad milion baz SQL
  • 300 milionów użytkowników Azure Active Directory
  • Ponad 1,6 miliona deweloperów zarejestrowało się w Visual Studio Online

Scott Gutrie w swoim wystąpieniu na WPC 2014 przedstawił też część partnerów współpracujących z Microsoftem przy rozwoju platformy Azure – znaleźli się wśród nich tacy giganci jak Oracle, Samsung, Dell, HTC czy SAP. Jak stwierdził Gutrie – na świecie istnieje tylko 3 dostawców zdolnych zaspokoić rosnące potrzeby firm i korporacji wykorzystujących chmurę – Microsoft, Amazon i Google.

Partnerzy Microsoft Azure

Partnerzy zaangażowani w rozwój Microsoft Azure – źródło: neowin.net

Wszystko wskazuje na to, ze Microsoft wyciągnął lekcję z porażki na rynku mobile i nie zamierza popełnić podobnych błędów jeśli chodzi o technologię cloud. Solidną gwarancją na tym polu jest obecny szef Microsoftu, Satya Nadella, który zanim objął najważniejszą funkcję w koncernie był kluczową postacią w zespole odpowiadającym za rozwój… Microsoft Azure.

cloud computing

Zostańmy w kontakcie!
Dołącz do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco z naszymi promocjami i nowościami
Naciskając „Zapisz się” wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji marketingowych na podany adres e-mail. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Senetic SA z siedzibą w ul. Kościuszki 227, 40-600 Katowice, Polska. Masz prawo żądania dostępu do danych osobowych oraz do ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.
Dziękujemy!
Zostałeś zapisany do naszego newslettera.
Avatar

Senetic

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.