2

Najdziwniejsze przypadki utraty danych w 2014 roku. Polska na pierwszym miejscu

Najdziwniejsze przypadki utraty danych w 2014 roku/ zdjęcie ilustracyjneAtak furii, korozja i pogryzienie przez psa. Co je łączy? Wszystkie spowodowały utratę danych na nośnikach, wpisując się na listę nietypowych przypadków, z którymi zetknęła się firma Kroll Ontrack. Grupa ekspertów zajmująca się odzyskiwaniem cennych plików opublikowała właśnie coroczne zestawienie najdziwniejszych przypadków, z jakimi zetknęli się w ostatnich miesiącach. Co ciekawe, na szczycie listy znalazła się historia z Polski.

10. Zacznijmy od… końca. Historia miała miejsce w Niemczech, podczas pożaru. Gdy pewien strażak – wykonując swoje zawodowe obowiązki – starał się ugasić ogień, przypadkowo zalał sobie telefon wodą. Niestety, utracił przez to wszystkie zapisane na nim zdjęcia rodziny i przyjaciół. Dzięki interwencji ekspertów udało się je na szczęście odzyskać.

9. Kolejny opisany przez specjalistów incydent wydarzył się w Stanach Zjednoczonych, gdy pewna firma wymieniała infrastrukturę informatyczną. Dzień przed tym doszło jednak do awarii starej macierzy dyskowej, przez co utracono dostęp do kluczowych danych. Panika nie trwała długo – eksperci uratowali sytuację i zapobiegli trwałemu uszkodzeniu.

8. Do nietypowego zdarzenia doszło także w Norwegii, gdzie po kolizji promu karta w aparacie jednego z pasażerów uległa korozji. Na szczęście także i tutaj szybka reakcja specjalistów uratowała zapisane dane.

7. W Stanach Zjednoczonych pewien pies potraktował dysk flash USB jak swoją zabawkę i wydawało się, że już nic nie uratuje przechowywanych na nim istotnych informacji. W laboratorium Kroll Ontrack – mimo poważnych uszkodzeń – udało się je odzyskać.

6. Kolejna historia ze Stanów Zjednoczonych jest dosyć zagadkowa i dotyczy rozbitego na kawałki tableta Microsoft Surface. Historia jest o tyle tajemnicza, że ekspertom nie udało się uzyskać żadnych informacji na temat tego, w jakich okolicznościach doszło do uszkodzeń. Wiadomo jedynie, że dane odzyskano w stu procentach.

5. Do nietypowej sytuacji doszło w Bośni i Hercegowinie, gdy podczas powodzi serwer RAID przedryfował ponad sto metrów od pierwotnego miejsca. Mimo uszkodzeń, również tutaj nie było problemów z odzyskaniem informacji.

4. Następna historia wydarzyła się w Stanach Zjednoczonych, gdy grupa hakerów usunęła dane z 35 hotelowych dysków. Udało się jednak odzyskać wszystkie utracone informacje.

3. Kolejne zdarzenie to klasyczny przypadek sytuacji typu „szczęście w nieszczęściu”. Podczas firmowego spotkania pewna pracownica Kroll Ontrack schowała telefon do tylnej kieszeni spodni i gdy odwiedziła toaletę wpadł do muszli. Szybka reakcja i pomoc kolegów uchroniła ją przed utratą danych.

2. Podczas fotografowania wodospadu w Islandii jedna z turystek miała pecha i podmuch wiatru z wilgotną mgiełką wystarczył, by przemoczyć jej telefon i zablokować dostęp do zdjęć. Specjaliści stanęli jednak na wysokości zadania i wszystkie ujęcia – łącznie z tym znad wodospadu – udało się przywrócić.

1. I jak już wspominaliśmy – pierwsze, zaszczytne miejsce przypadło Polsce. Najdziwniejsze przypadki utraty danych w 2014 roku/ zdjęcie ilustracyjne– Laptop nie reagował na moje polecenia. Nie wytrzymałem, straciłem cierpliwość i uderzyłem go mocno otwartą dłonią. W rezultacie przestał działać – tak mniej więcej wyglądała prośba jednego z klientów, które stracił cierpliwość i zastosował ostateczną metodę „wychowawczą”. Agresja obróciła się jednak przeciwko niemu, bo okazało się, że uderzenie było na tyle trafne, by uszkodzić dysk twardy. Mimo sporych zniszczeń, 50 procent danych odzyskano.

Zostańmy w kontakcie!
Dołącz do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco z naszymi promocjami i nowościami
Naciskając „Zapisz się” wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji marketingowych na podany adres e-mail. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Senetic SA z siedzibą w ul. Kościuszki 227, 40-600 Katowice, Polska. Masz prawo żądania dostępu do danych osobowych oraz do ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.
Dziękujemy!
Zostałeś zapisany do naszego newslettera.
Avatar

Anna Gawron

Lubi pisać. Przygodę z technologiami zaczęła dość niepozornie – od fascynacji Nintendo 64. Gdy tylko nadarzyła się okazja, by dzielić się nowinkami technologicznymi, nie mogła odmówić. Współtworząc profesjonalną przestrzeń do informowania o tym, co ważne i ciekawe, analizuje dziesiątki materiałów, by wybrać te, które zainteresują użytkownika. Specjalizuje się w tematyce bezpieczeństwa i technologii użytkowych.

Liczba komentarzy: 2

  1. Polska mistrzem Polski! Nieistotne, jak i w czym. Ważne, że pokonaliśmy Niemców 🙂 A co do samej metody – cóż, facet miał pecha, bo raczej nie tylko jemu zdarzył się moment słabości… Kto się nie zgadza, niech pierwszy rzuci kamieniem 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.