0

Koniec wsparcia dla Windows 10: co musisz wiedzieć i jakie masz alternatywy?

Windows 10 koniec cyklu życia produktuWindows 10, jeden z najpopularniejszych systemów operacyjnych na świecie, zbliża się do końca swojego cyklu życia. Microsoft ogłosił, że wsparcie techniczne dla tego systemu zakończy się 14 października 2025 roku. Co to oznacza dla użytkowników i jakie kroki należy podjąć, aby zapewnić sobie ciągłość i bezpieczeństwo pracy na komputerze?

Co oznacza koniec wsparcia dla Windows 10?

Kiedy Microsoft mówi o końcu wsparcia dla Windows 10, oznacza to, że po 14 października 2025 roku nie będą już dostępne żadne nowe aktualizacje ani poprawki bezpieczeństwa dla tego produktu. Użytkowników korzystających z niewspieranego systemu mogą spotkać konsekwencje.

Brak aktualizacji bezpieczeństwa: Najważniejszym ryzykiem związanym z używaniem niewspieranego systemu operacyjnego jest brak aktualizacji zabezpieczeń. Oznacza to, że komputery z Windows 10 będą bardziej podatne na ataki złośliwego oprogramowania, wirusy i inne zagrożenia cybernetyczne. Nawet jeśli system działa bez zarzutu, brak ochrony przed nowymi zagrożeniami stanowi poważne ryzyko dla danych osobowych i firmowych.

Problemy z kompatybilnością: Oprogramowanie i aplikacje, które są regularnie aktualizowane, mogą przestać działać na niewspieranym systemie operacyjnym. W miarę jak deweloperzy będą dostosowywać swoje produkty do nowych wersji systemów operacyjnych, starsze wersje Microsoft Windows mogą napotykać problemy z uruchomieniem nowych programów.

Brak wsparcia technicznego: Użytkownicy, którzy będą potrzebowali pomocy technicznej, nie będą mogli liczyć na wsparcie ze strony Microsoftu. Wszelkie problemy techniczne, które mogą się pojawić, będą musiały być rozwiązywane na własną rękę lub z pomocą zewnętrznych serwisów.

Alternatywa dla użytkowników Windows 10

Naturalnym następcą Windows 10 jest Windows 11, który został oficjalnie wydany w październiku 2021 roku. Windows 11 oferuje nowe funkcje, ulepszenia interfejsu użytkownika oraz lepsze zabezpieczenia. Przejście na Windows 11 jest zalecane, ponieważ zapewnia ono wsparcie techniczne i aktualizacje zabezpieczeń.

Jak przygotować się na koniec wsparcia dla Windows 10?

 1. Sprawdź kompatybilność sprzętu: Jeśli zdecydujesz się na przejście na Windows 11, sprawdź, czy Twój obecny sprzęt spełnia wymagania systemowe. Microsoft udostępnia narzędzia, które pomagają ocenić kompatybilność komputera z Windows 11.
 2. Zabezpiecz dane: Przed jakąkolwiek aktualizacją lub migracją systemu operacyjnego, wykonaj kopię zapasową wszystkich ważnych danych. Możesz użyć zewnętrznego dysku twardego, chmury lub innych metod tworzenia kopii zapasowych.
 3. Zaktualizuj oprogramowanie: Upewnij się, że wszystkie używane aplikacje i programy są zaktualizowane do najnowszych wersji kompatybilnych z nowym systemem operacyjnym.
 4. Konsultuj się z ekspertami: Jeśli nie jesteś pewien, jak przeprowadzić migrację lub jakie rozwiązanie wybrać, skonsultuj się ze swoim partnerem Microsoft. Doświadczony Partner pomoże Ci w migracji do wspieranego i bezpiecznego systemu. Sprawne zarządzanie licencjami Microsoft jest jednym z biznesowych wyzwań działów IT i stanowi klucz do sukcesu w wykorzystywaniu tych narzędzi. Wybór odpowiedniego partnera do obsługi licencji Microsoft ma strategiczne znaczenie.

Koniec wsparcia dla Windows 10 to nieunikniony etap w cyklu życia tego systemu operacyjnego. Ważne jest, aby użytkownicy byli świadomi konsekwencji i podjęli odpowiednie kroki, aby zapewnić bezpieczeństwo i ciągłość swojej pracy. Wybór odpowiedniej alternatywy oraz przygotowanie się na zmiany mogą zapewnić płynne przejście i minimalizację ryzyka związanego z używaniem niewspieranego oprogramowania.

Jeśli chciałbyś porozmawiać o tym, jak zaktualizować swoje licencje, koniecznie skontaktuj się z nami!

Zespół naszych ekspertów chętnie odpowie na Twoje pytania i pomoże wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie:

Tel.: +48 32 420 92 45  

Email: [email protected]

Zapraszamy również na naszą stronę internetową, gdzie znajdziesz więcej informacji na temat produktów. Sprawdź i dowiedz się więcej: MICROSOFT 365

  Chcesz wiedzieć więcej?

  Zostaw numer kontaktowy i/lub adres e-mail, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą i odpowie na Twoje pytania

  Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują sie w polityce prywatności

  Avatar

  Joanna Muszynska

  Microsoft Marketing Manager

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.