0

Microsoft: 2023 pod znakiem zmian i AI [podsumowanie roku]

Rok 2023 był przełomowy pod wieloma względami. Został zdominowany przez jeden megatrend – AI, który intensywnie zmieniał i przyspieszał całą branżę IT. Sztuczna inteligencja wpłynęła na ewolucję portfolio produktowego Microsoft i zakreśliła wizję rozwoju narzędzi do pracy na najbliższe dekady. Oprócz nowych funkcjonalności, ten rok znamionuje kilka przełomowych wydarzeń, zupełnie nowych produktów, czy znaczące daty końca wsparcia popularnych rozwiązań. Sprawdźmy czym żyliśmy w 2023 w kontekście rozwiązań Microsoft.

1. Początek ery Microsoft Copilot

W tym roku zadebiutował Copilot – nowe funkcjonalności w pakietach biurowych, które pomagają użytkownikom w wykonywaniu zadań, poprawiając efektywność i oszczędzając czas. Głównym celem tego narzędzia jest wyeliminowanie rutynowej pracy, w której może nas wyręczyć sztuczna inteligencja, dając tym samym większą przestrzeń dla działań kreatywnych. Copilot jest zintegrowany z Microsoft 365 i wbudowany w wykorzystywane na co dzień aplikacje Microsoft 365 – Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Teams i inne – aby zwiększać produktywność. Twoje słowa, Twój język naturalny, a nie sekwencja komend czy kodu, stają się potężnym narzędziem produktywności. Funkcje oparte na AI dostępne są także w innych produktach Microsoft: Bing Chat Enterprise, Azure, czy w Viva.

2. Otwarcie Regionu Poland Center

W tym roku Microsoft otworzył pierwszy w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej region przetwarzania danych w chmurze, który składa się z trzech, niezależnych, fizycznych lokalizacji w okolicach Warszawy. Otwarcie polskiego regionu chmury jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na wysokowydajną moc obliczeniową oraz szybki i niezawodny dostęp do usług chmurowych Microsoft. Chmura stanowi istotny wkład w przyspieszenie cyfryzacji i rozwój kompetencji cyfrowych polskich przedsiębiorstw, gospodarki i społeczeństwa, a także wzmocnienie ich odporności w czasach niepewności gospodarczej i geopolitycznej. Zaufana chmura Microsoft może wspierać tę cyfrową transformację, z dostępem do technologii chmurowych w polskim regionie, takich jak Microsoft Azure, Microsoft 365, Dynamics 365 i usług Power Platform.

3. Koniec wsparcia dla Windows Server 2012 oraz Windows Server 2012 R2

10 października 2023 skończyło się wsparcie dla popularnych na rynku produktów: Windows Server 2012 oraz Windows Server 2012 R2. Po tej dacie systemy przestały być aktualizowane przez producenta, co oznacza, że przestały spełniać standardy bezpieczeństwa. Wiele firm stanęło przed wyborem między migracją do nowszego systemu lub przejściem do chmury Azure, która stwarza dużo większe możliwości dla użytkowników. Maszyny, które działają bez wsparcia i niezbędnych aktualizacji narażone są na ataki cyberprzestępców. Pojawiające się luki w bezpieczeństwie nie są naprawiane i stają się furtką dla hakerów.

4. Nowa struktura subskrypcji Microsoft 365 w Europie

Microsoft wprowadził ważne zmiany w sposobie licencjonowania usług Microsoft 365, Office 365 i Microsoft Teams w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) i Szwajcarii. Począwszy od 1 października 2023 r. została wprowadzona nowa linia komercyjnych pakietów Microsoft 365 i Office 365 w tych regionach, które nie obejmują usługi Teams. Jednocześnie producent wdrożył samodzielną ofertę Teams dla klientów korporacyjnych. Nowa struktura subskrypcji daje klientom większy wachlarz wyboru w obszarze funkcjonalności dostępnych w pakiecie. Zmiany dotyczą tylko przyszłych klientów, nie obligują dotychczasowych użytkowników do zmian.

5. Nowe produkty w portfolio Microsoft

W tym roku nie zabrakło także nowości produktowych. Zadebiutowały między innymi długo oczekiwane przez rynek rozwiązania Microsoft 365 Backup i Microsoft 365 Archive, które oferują zaawansowane funkcje ochrony i archiwizacji danych. Microsoft 365 Backup to narzędzie, które zapewnia szybkie odzyskiwanie danych w środowisku Microsoft, a więc OneDrive, SharePoint oraz Exchange Online, nawet w przypadku dużych wolumenów danych. Jego funkcje obejmują możliwość tworzenia kopii zapasowych wybranych witryn SharePoint, kont OneDrive oraz skrzynek pocztowych Exchange. Z kolei Microsoft 365 Archive zapewnia możliwość ekonomicznego przechowywania danych, które nie są już aktywnie wykorzystywane, ale są ważne z punktu widzenia zasobów biznesowych i zgodności.

1 marca Microsoft wprowadził także na rynek pakiet Microsoft Intune Suite, który łączy w sobie zaawansowane rozwiązania zarządzania punktami końcowymi i bezpieczeństwa. Jest on zintegrowany z produktami Microsoft 365, a dzięki wykorzystaniu wiedzy o danych i AI zwiększa automatyzację procesów. Microsoft Intune to ujednolicone rozwiązanie do zarządzania punktami końcowymi, które zapewnia organizacjom zawsze aktualną ochronę urządzeń, systemów operacyjnych i aplikacji. Zmieniający się model pracy (zdalna, hybrydowa), wzrost poziomu cyberzagrożeń oraz rosnąca różnorodność urządzeń sprawiają, że firmy potrzebują dziś centralizacji w zakresie zarządzania punktami końcowymi.

Jeśli chciałbyś porozmawiać o tym jak wdrożyć w swojej firmie rozwiązania Microsoft, koniecznie skontaktuj się z nami!

Zespół naszych ekspertów chętnie odpowie na Twoje pytania i pomoże wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie:

Zapraszamy również na naszą stronę internetową, gdzie znajdziesz więcej informacji na temat produktów. Sprawdź i dowiedz się więcej:  https://microsoft365.senetic.pl/

Avatar

Joanna Muszynska

Microsoft Marketing Manager

Zostańmy w kontakcie!
Dołącz do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco z naszymi promocjami i nowościami
Naciskając „Zapisz się” wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji marketingowych na podany adres e-mail. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Senetic SA z siedzibą w ul. Kościuszki 227, 40-600 Katowice, Polska. Masz prawo żądania dostępu do danych osobowych oraz do ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.
Dziękujemy!
Zostałeś zapisany do naszego newslettera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.