0

AI w Veeam Backup & Replication – nowy wymiar cyberbezpieczeństwa

Cyberbezpieczeństwo w ostatnich latach stało się kluczowym obszarem, na który przedsiębiorcy powinni zwrócić szczególną uwagę, by w razie ataku uchronić dane i zapewnić ciągłość działania w organizacji.

Raporty wykazują, że liczba ataków ransomware nieustannie rośnie, a ich ofiarami są zarowno duże korporacje jak i małe, nawet jednoosobowe firmy. Z najnowszego raportu Veeam Data Protection Trends Report wynika, że 85% organizacji doświadczyło w zeszłym roku co najmniej jednego ataku oprogramowania ransomware, a tylko 16% udało się odzyskać dane bez płacenia okupu.

Świadomy zagrożeń oraz skali problemu Veeam ogłosił 5 grudnia dostępność nowej wersji oprogramowania Veeam Backup & Replication v12.1. Najnowsza aktualizacja to szereg nowych funkcjonalności, które skupiają się wokół zapewnienia ochrony najważniejszych danych przedsiębiorstw, a także zapewnienia odporności na cyberataki i przeciwko ransomware.

Nowości w Veeam Backup & Replication v12.1

Wbudowane wykrywanie złośliwego oprogramowania oparte na sztucznej inteligencji. Funkcja ta wykorzystuje analizę entropii i rozszerzeń plików do wykrywania złośliwego oprogramowania podczas tworzenia kopii zapasowych.

Narzędzie Threat Center analizuje dane z kopii zapasowych i replikacji w celu identyfikacji potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa, takich jak złośliwe oprogramowanie, ukryte dane lub nieprawidłowe konfiguracje.

Wbudowane narzędzie Security & Compliance Analyzer pomaga administratorom zapewnić zgodność z przepisami i najlepszymi praktykami bezpieczeństwa. Analizuje ono konfigurację kopii zapasowej i replikacji w celu identyfikacji potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa i nieprawidłowości, aby zapewnić powodzenie odzyskiwania kopii zapasowej.

Ulepszona ochrona kopii zapasowych zapobiega przypadkowemu lub złośliwemu usunięciu, szyfrowaniu kopii zapasowych czy repozytorium, dzięki wbudowanej automatycznej zasadzi czterech oczu Audit and Approval.

Nową funkcjonalnością jest również analiza zawartości YARA, która umożliwia administratorom tworzenie reguł YARA. Reguły te mogą być używane do skanowania kopii zapasowych i replikacji w celu identyfikacji potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa. Mogą być one również używane do identyfikacji określonych wzorców w danych. W przypadku Veeam Backup & Replication reguły YARA dłużą głównie do identyfikacji złośliwego oprogramowania, utraconych danych lub innych potencjalnych zagrożeń.

W Wersji 12.1 Veeam Backup & Replication wprowadzono również kilka zmian w zakresie kopii zapasowej obiektowej pamięci masowej z granularnym odzyskiwaniem.

Podstawą jest obsługa nowych typów obiektowych pamięci masowych takich jak: 

  • Amazon S3 Glacier,
  • AWS Outposts,
  • Google Cloud Storage (GCS),
  • Azure Archive Storage.

Poprawiono również wydajność kopii zapasowej obiektowej pamięci masowej poprzez wykorzystanie nowych technik kompresji i deduplikacji danych czy rozszerzono możliwości odzyskiwania danych z tych kopii zapasowych, umożliwiając administratorom odzyskiwanie danych na poziomie pliku, folderu lub obiektu.

Jeśli w swojej organizacji wykorzystujesz Veeam Backup & Replication w wersji starszej niż v12.1 zachęcamy aktualizacji, która będzie inwestycją w bezpieczeństwo i drogą do zapewnienia ciąchgłości działania. Wykonanie aktualizacji wymaga aktualnego wsparcia do posiadanej licencji.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat nowego wersji Veeam Backup & Replication, przeprowadzić aktualizację albo odnowić licencję, skontaktuj się z nami: [email protected].

Avatar

Justyna Materowicz

Business Unit Manager, TSD Sales

Zostańmy w kontakcie!
Dołącz do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco z naszymi promocjami i nowościami
Naciskając „Zapisz się” wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji marketingowych na podany adres e-mail. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Senetic SA z siedzibą w ul. Kościuszki 227, 40-600 Katowice, Polska. Masz prawo żądania dostępu do danych osobowych oraz do ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.
Dziękujemy!
Zostałeś zapisany do naszego newslettera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.