0

EZD RP – Elektroniczne Zarządzanie Dokumentami

EZD RP Elektroniczne Zarządzanie Dokumentami

Zgodnie z projektem Ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem e-administracji, do dnia 1 stycznia 2026 roku każdy urząd będzie musiał wdrożyć system klasy EZD – Elektroniczne Zarządzanie Dokumentami oraz prowadzić w nim czynności kancelaryjne. Integracja z ogólnopolskim systemem jest obowiązkowa, a same jednostki mogą wybrać rodzaj infrastruktury – stacjonarny lub chmurowy.

Czym jest system EZD RP – Elektroniczne Zarządzanie Dokumentami? 

Głównym zadaniem systemu EZD RP (Elektroniczne Zarządzanie Dokumentacją) jest usprawnienie funkcjonowania jednostek administracji publicznej poprzez udostępnianie nowoczesnych i uniwersalnych rozwiązań cyfrowych w obszarze elektronicznego zarządzania dokumentacją. System ten umożliwia również kompleksowe załatwianie i rozstrzyganie spraw w postaci elektronicznej oraz wspiera prowadzenie spraw w postaci papierowej.  

System do elektronicznego obiegu dokumentów zbudowany przez firmę NASK jest dedykowany administracji publicznej i uwzględnia potrzeby jednostek oraz jej pracowników. Wdrożenie ustandaryzowanego narzędzia do wszystkich podmiotów publicznych w Polsce dotknie około 1,9 miliona pracowników. 

Więcej informacji znajdziesz na oficjalnej stronie rządowej poświęconej EZD RP.

Senetic jako pierwszy wdrożył system EZD RP w chmurze publicznej! 

Starostwo Powiatowe w Łęcznej, Zakład Usług Komunalnych w Puławach oraz Szpital w Puławach są pierwszymi podmiotami w Polsce z sektora JST, w których został wdrożony system EZD RP w publicznej chmurze w ramach pilotażowego programu prowadzonego przez NASK PIB. Wdrożenie zostało przeprowadzone przez Senetic z wykorzystaniem rozwiązań chmurowych AWS.  

Sam pilotaż miał na celu zweryfikowanie, przygotowanie oraz dopracowanie aplikacji w oparciu o środowisko chmurowe. Po zweryfikowaniu technicznej gotowości wybranych jednostek i uzgodnieniu harmonogramu prac, Senetic wypracował know how i postawił pierwszą instancję testową EDZ RP na chmurze publicznej. Po udostępnieniu instancji testowych jednostki mogły zapoznać się z funkcjonalnościami systemu i przygotować do wdrożenia. 

Po fazie udanych testów, wszyscy pracownicy przeszli szkolenie z obsługi narzędzi. Finalnie Senetic uruchomił wersję produkcyjną na chmurze AWS umożliwiając jednostkom rozpoczęcie pracy w systemie SaaS EZD RP. 

Dlaczego system EZD RP w chmurze? 

Rozwiązanie to jest korzystne szczególnie dla jednostek małych lub o rozproszonej strukturze. Dzięki tego typu narzędziom, są one w stanie stworzyć wspólne, dzielone oraz bezpieczne środowisko IT.  EZD RP w chmurze to również rozwiązanie korzystne finansowo – zakup sprzętu w ramach infrastruktury on-premise dla niewielkich podmiotów może okazać się nierentowny.  

Wdrożenie systemu EZD RP w chmurze oferuje jednostkom elastyczność, oszczędność finansową oraz nowoczesne zabezpieczenia, eliminując potrzebę inwestowania w kosztowną infrastrukturę stacjonarną. Doświadczenie i innowacyjność Senetic pozwoliły na skuteczne wdrożenie systemu w publicznej chmurze, zapewniając jednostkom płynne przejście do nowego środowiska. Szkolenia i profesjonalne podejście firmy gwarantują sukces i satysfakcję użytkowników – mówi Tomasz Stojek, Technical Services Director w Senetic.

Senetic jest niewątpliwie doświadczonym integratorem, o czym świadczą setki projektów migracji do chmury, które mieliśmy okazję realizować. Stawiamy na wiedzę i doświadczenie, dzięki czemu nasi inżynierowie z sukcesem zaimplementowali rozwiązanie we wszystkich współpracujących z nami jednostkach. Świadczone przez nas usługi chmurowe są na najwyższym poziomie, o czym świadczą liczne partnerstwa oraz wyróżnienia zdobywane na przestrzeni lat.

Szukasz informacji na temat systemu EZD RP, jego wdrożenia oraz funkcjonowania? Zapraszamy do obejrzenia nagrań z konferencji organizowanej przez Senetic. Została ona w całości poświęcona zagadnieniom związanym z EZD, dzięki czemu masz okazję w łatwy sposób zaznajomić się nie tylko z zasadami jego funkcjonowania, ale również z opiniami podmiotów, które już z niego korzystają.  

Masz pytania? Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi ekspertami:  

📞 +48 32 420 92 21 
📧 [email protected] 

Avatar

Sylwia Rybka

Content Specialist

Zostańmy w kontakcie!
Dołącz do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco z naszymi promocjami i nowościami
Naciskając „Zapisz się” wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji marketingowych na podany adres e-mail. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Senetic SA z siedzibą w ul. Kościuszki 227, 40-600 Katowice, Polska. Masz prawo żądania dostępu do danych osobowych oraz do ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.
Dziękujemy!
Zostałeś zapisany do naszego newslettera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.