0

Dzień Windowsa – wyjątkowa historia ikony świata technologii

Microsoft Windows

Od chwili swojego debiutu w roku 1985, Microsoft Windows nie tylko zmienił sposób, w jaki pracujemy i komunikujemy się z komputerami, ale także stał się ikoną światowej technologii. Jego wyjątkowa historia i nieustanna ewolucja sprawiły, że stał się ulubionym narzędziem milionów użytkowników na całym świecie.

Microsoft Windows zmienia sposób korzystania z komputerów

W 1983 roku firma Microsoft ogłosiła, że pracuje nad nowym produktem, którego robocza nazwa brzmiała Interface Manager. Okazało się jednak, że nazwa Windows jest bardziej adekwatna – nawiązuje do możliwości otwarcia kilku programów jednocześnie oraz prezentowania każdego z nich w nowym oknie.

Microsoft Windows zadebiutował na rynku w listopadzie 1985 roku. W tamtych czasach komputery osobiste były zwykle urządzeniami opartymi na wierszu poleceń, które wymagały od użytkowników wprowadzania komend tekstowych. Windows zaprezentował nową koncepcję interfejsu graficznego, który umożliwiał interakcję za pomocą ikon, okienek i myszy. Był to przełomowy moment, który zapoczątkował zmianę sposobu, w jaki ludzie korzystali z komputerów.

W ciągu lat Windows przeszedł przez wiele wersji, każda z nich wprowadzała nowe funkcje i ulepszenia. Windows 3.0 (1990) wprowadził kolory oraz lepszą obsługę grafiki, a Windows 95 (1995) przyniósł znane menu Start oraz pasek zadań. Windows XP (2001) zdobył ogromną popularność dzięki swojej stabilności i intuicyjności. Następnie Windows Vista (2007) wprowadził nowy wygląd, a Windows 7 (2009) wrócił do bardziej zaawansowanego i funkcjonalnego interfejsu. Windows 8 (2012) przyniósł kontrowersyjny interfejs startowy oparty na kafelkach, natomiast Windows 10 (2015) połączył nowoczesny wygląd z elementami klasycznymi, stając się jednym z najbardziej popularnych systemów operacyjnych.

Czy wiesz, że…

  • Wersja Windows 1.0 początkowo nie zdobyła szerokiej popularności, ale otworzyła drogę do rewolucji w interfejsie użytkownika.
  • Windows 95 został wypuszczony w specjalnej edycji na płycie CD, zawierającej utwór „Start Me Up” zespołu The Rolling Stones – to symbolizowało rozpoczęcie nowej ery.
  • Do stworzenia dźwięku startowego Windowsa 95 zaangażowano kompozytora i muzyka Briana Eno. Jego zadaniem było skomponowanie dźwięku o konkretnych parametrach – nie mógł być dłuższy niż 3 i ¼ sekundy, a jego brzmienie miało być na tyle uniwersalne, aby użytkownik je zapamiętał, ale jednocześnie nie irytował się przy każdym uruchomieniu komputera.
  • Większości użytkowników Windows XP kojarzy się z charakterystycznym tłem pulpitu przedstawiającym zielone wzgórze i niebieskie niebo. Miejsce to istnieje naprawdę. Tło jest niczym innym, jak zdjęciem zrobionym przez amerykańskiego fotografa Charlesa O’Reara wykupionym przez firmę Microsoft.
  • Windows XP był tak lubiany, że po zakończeniu wsparcia w 2014 roku nadal wiele osób z niego korzystało, zmuszając Microsoft do udostępnienia dodatkowych aktualizacji bezpieczeństwa.

Skąd wziął się sukces systemu Windows?

Windows zdobył ogromną popularność z kilku powodów. Po pierwsze, Microsoft stale reagował na zmieniające się potrzeby użytkowników, wprowadzając nowe funkcje i ulepszenia. To sprawiło, że użytkownicy byli zawsze zainteresowani aktualizacjami i chcieli pozostać na bieżąco. Po drugie, Windows zawsze dążył do zapewnienia użytkownikom intuicyjnego i łatwego w obsłudze interfejsu. To sprawiło, że nawet osoby niezaznajomione z technologią mogły swobodnie korzystać z komputerów. Po trzecie, duża liczba dostępnych aplikacji i gier była dostosowana do środowiska Windows, co sprawiło, że system stał się platformą wszechstronną i przyjazną dla różnych użytkowników.

Ostatnią, ale nie mniej ważną, przyczyną popularności Windows był fakt, że stał się standardem przemysłowym. Wielu producentów oprogramowania i sprzętu skupiało swoje wysiłki na kompatybilności z Windowsem, co sprawiło, że system stał się nieodłączną częścią wielu dziedzin życia.

Microsoft Windows 11 – najnowsza wersja systemu

Windows 11 to najbardziej aktualna wersja systemu operacyjnego Microsoft Windows, zaprezentowana 24 czerwca i wydana 5 października 2021 roku. Jest następcą Windows 10 wypuszczonego w 2015 roku. Ulepszona wersja została zaprojektowana w taki sposób, żeby system był bardziej intuicyjny i bardziej spersonalizowany. Pozwala lepiej zachować porządek pracy, szybko przełączać się między zadaniami i płynnie uruchamiać aplikacje. Umożliwia użytkownikowi tworzenie zindywidualizowanego środowiska, personalizować motyw pulpitu, tła, kolory, tekst i inne elementy, aby stworzyć idealną przestrzeń twórczą do pracy. Windows 11 jest też bardziej bezpieczny – działa on w połączeniu z Twoim sprzętem i został zaprojektowany z uwzględnieniem wielu warstw ochrony, aby pomóc w zabezpieczeniu Twoich aplikacji, informacji i prywatności. Udostępnia zaszyfrowane uwierzytelnianie oraz zaawansowane zabezpieczenia antywirusowe.

Microsoft Windows to nie tylko system operacyjny, ale też symbol rewolucji w interakcji człowieka z komputerem. Jego ewolucja od prostego interfejsu graficznego do zaawansowanego środowiska pracy była nieustanną podróżą ku doskonałości. Dzięki ciągłym ulepszeniom, intuicyjnemu interfejsowi oraz szerokiemu wsparciu ze strony producentów oprogramowania i sprzętu, Windows zdobył serca milionów użytkowników na całym świecie, stając się prawdziwą ikoną technologii.

Jeśli chciałbyś porozmawiać o możliwościach zakupu systemu Windows, koniecznie skontaktuj się z nami!

Zespół naszych ekspertów chętnie odpowie na Twoje pytania i pomoże wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie:
📞 Tel.: +48 32 420 92 45 
📧 Email: [email protected]

Zapraszamy również na naszą stronę internetową, gdzie znajdziesz szczegółowe informacje na temat produktów Microsoft.

Avatar

Joanna Muszynska

Microsoft Marketing Manager

Zostańmy w kontakcie!
Dołącz do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco z naszymi promocjami i nowościami
Naciskając „Zapisz się” wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji marketingowych na podany adres e-mail. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Senetic SA z siedzibą w ul. Kościuszki 227, 40-600 Katowice, Polska. Masz prawo żądania dostępu do danych osobowych oraz do ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.
Dziękujemy!
Zostałeś zapisany do naszego newslettera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.