0

Zaproś switch do swojej sieci!

switch

Czy wiesz, jak możesz wykorzystać switch w swojej domowej/firmowej sieci? Jeśli do tej pory się nad tym nie zastanawiałeś, to właśnie przyszedł czas, aby poznać możliwości tego urządzenia! W tym artykule wprowadzę Cię w świat przełączników sieciowych i wyjaśnię, na czym polega ich działanie.

Chcesz bardziej zagłębić się w temat? A może chciałbyś skorzystać z pomocy ekspertów w procesie rozbudowy sieci?Spokojnie, przygotowaliśmy dla Ciebie coś specjalnego!

Czym właściwie jest switch?

Switch to urządzenie sieciowe, które pełni kluczową rolę w sieciach komputerowych. Jego główną funkcją jest odbieranie, przetwarzanie i przekazywanie pakietów danych (ramki) między urządzeniami podłączonymi do sieci.

Switch analizuje adresy MAC (Media Access Control) zawarte w ramkach danych, aby określić, do którego urządzenia mają trafić przesyłane informacje. Dzięki temu, switch ogranicza ilość zbędnego ruchu sieciowego, co przekłada się na lepszą wydajność i szybkość przesyłu danych w sieci lokalnej (LAN).

Poznajcie się bliżej! – jak działa switch?

Przełącznik sieciowy działa na zasadzie odbierania danych, identyfikacji adresu MAC urządzenia, do którego są one adresowane i przekierowywania ich tylko do odpowiedniego portu, którym jest podłączone docelowe urządzenie. Dzięki temu switch umożliwia przesyłanie danych tylko tam, gdzie są potrzebne, co przyspiesza przepływ danych w sieci i zmniejsza jej obciążenie.

Działanie przełącznika sieciowego możemy opisać w kilku zasadniczych krokach:

 1. Urządzenie (np. komputer) wysyła ramkę danych do switcha. Zawiera ona takie informacje jak adres MAC nadawcy czy adres MAC odbiorcy.
 2. Switch odbiera ramkę danych i analizuje jej zawartość.
 3. Przełącznik sieciowy sprawdza swój wewnętrzny rejestr adresów MAC (tzw. tablicę MAC), aby zidentyfikować port, do którego należy przesłać ramkę danych.
 4. Jeśli switch zna port, na którym znajduje się odbiorca, przekazuje ramkę danych tylko do tego konkretnego portu, a nie do wszystkich portów, co poprawia wydajność sieci.
 5. Jeśli switch nie zna portu, na którym znajduje się odbiorca, rozsyła ramkę danych do wszystkich podłączonych portów.

Podobnie, jak w przypadku innych urządzeń sieciowych, również tutaj ważne jest, aby parametry wybranego przez Ciebie switcha były optymalnie dopasowane do Twoich potrzeb. Patrząc na to, ile modeli dostępnych jest na rynku, odpowiedni wybór może wydawać się trudny. Dotyczy to zwłaszcza osób, które do niedawna nie miały pojęcia co to jest switch i gdzie można go zastosować.

Szukasz niezawodnego sprzętu od zaufanych producentów?

Zatem, na co zwrócić uwagę wybierając przełącznik sieciowy? Na to pytanie udzielimy szczegółowej odpowiedzi w tworzonym przez naszych ekspertów e-booku. Publikacja ta będzie kompendium wiedzy, w którym znajdziesz wszystkie informacje niezbędne przy budowaniu sieci domowej/firmowej z użyciem switchy. Zamieścimy w niej nie tylko sporą dawkę wiedzy teoretycznej, ale również praktyczne wskazówki oraz polecane przez nas urządzenia. E-book będzie dostępny już wkrótce! Chcesz poznać dokładną datę premiery i być jedną z pierwszych osób, która będzie miała okazję zapoznac sie z jego treścią? Zapisz sie do naszego newslettera już dziś i bądź na bieżąco!

Potrzebujesz wsparcia! Zapraszamy do nas!

Wybierając przełączniki sieciowe dla Twojej firmy postaw na niezawodne rozwiązania od renomowanych producentów. Wielu z nich oferuje wsparcie techniczne, gwarancje oraz regularne aktualizacje oprogramowania. W Senetic zapewniamy nie tylko możliwość zakupu sprawdzonych urządzeń od zaufanych dostawców, ale również wsparcie na etapie budowy sieci i wdrażania zakupionych rozwiązań. Nasi eksperci chętnie przeprowadzą Cię przez cały proces – od profesjonalnego doradztwa z uwzględnieniem specyficznych potrzeb Twojej firmy, przez pomoc w implementacji rozwiązania, po wsparcie techniczne już na etapie użytkowania sieci.

Sprawdź nasze usługi: Wsparcie ekspertów Senetic

Skontaktuj się z nami:
📞 +48 32 420 92 21
📧 [email protected]

  Chcesz wiedzieć więcej?

  Zostaw numer kontaktowy i/lub adres e-mail, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą i odpowie na Twoje pytania

  Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują sie w polityce prywatności

  Avatar

  Sylwia Rybka

  Content Specialist

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.