0

Azure Arc – uniwersalna platforma do zarządzania infrastrukturą IT

Azure Arc

Azure Arc to rozwiązanie, które pozwala na zarządzanie zróżnicowanymi zasobami, takimi jak maszyny wirtualne, kontenery, bazy danych czy serwery, niezależnie od tego, gdzie się znajdują – w chmurze, na lokalnych serwerach czy w innych środowiskach.

Dzięki Azure Arc można skonsolidować zarządzanie i kontrolę nad zasobami, co ułatwia ich monitorowanie i utrzymanie. Mówiąc inaczej, Azure Arc to most, który rozszerza platformę Azure tak, aby ułatwić tworzenie aplikacji i usług, dając jednocześnie elastyczność uruchamiania ich w centrach danych, na urządzeniach brzegowych i w środowiskach wielochmurowych.

Hybrydowe zarządzanie infrastrukturą IT

Jednym z głównych zastosowań platformy w firmach jest hybrydowe zarządzanie infrastrukturą IT. Dzięki Azure Arc można jednocześnie zarządzać zasobami IT w różnych środowiskach, co pozwala na elastyczność i skalowalność infrastruktury. Uniwersalność i spójność tego rozwiązania pozwala zniwelować problemy związane z rozproszonymi narzędziami i konfiguracjami.

Narzędzie pozwala na rozszerzenie możliwości chmury Azure na zasoby IT, które znajdują się poza nią, co daje większą elastyczność w zakresie wdrażania aplikacji i zarządzania infrastrukturą. Umożliwia współpracę z zasobami IT z różnych lokalizacji i produktami różnych dostawców, co ułatwia integrację i zarządzanie hybrydową infrastrukturą. Dzięki temu możliwe jest szybsze wdrażanie aplikacji i zwiększenie wydajności operacyjnej.

Bezpieczeństwo i zgodność

Azure Arc daje możliwość stosowania jednolitych zasad bezpieczeństwa i zgodności dla zasobów IT zarządzanych przez platformę, niezależnie od ich lokalizacji i dostawcy. To pozwala na uniknięcie luk w bezpieczeństwie i przestrzeganie regulacji związanych z przetwarzaniem danych. Dzięki integracji z Azure Security Center możemy monitorować zasoby i wykrywać potencjalne zagrożenia. Dodatkowo, możemy stosować polityki bezpieczeństwa w sposób spójny na wszystkich zasobach, co zwiększa poziom bezpieczeństwa i ułatwia zarządzanie nimi.

Jak zacząć pracę z platformą?

Korzystanie z Azure Arc jest proste i intuicyjne.  Żeby móc skorzystać z usługi Azure Arc, musimy przejść kilka kroków:

 1. Punktem wyjścia jest aktywna subskrypcja platformy Azure (jest możliwość uruchmienia subskrypcji w modelu CSP ze wsparciem ekspertów Senetic).
 2. W portal Azure należy znaleźć i uruchomić usługę Azure Arc.
 3. Następnie musimy wygenerować skrypt instalacyjny, aby zautomatyzować pobieranie, instalację i ustanowić połączenie z usługą Azure Arc.
 4. Po wygenerowaniu należy uruchomić skrypt, zainstalować agenta.
 5. W następnym kroku należy zweryfikować, czy serwer został pomyślnie połączony z usługą Arc.
 6. Możemy zacząć korzystać z usługi Azure Arc.

Usługa Azure Arc jest oferowana bez dodatkowych kosztów w przypadku zarządzania serwerami obsługującymi usługę Azure Arc. Dodatkowe połączone usługi platformy Azure, takie jak Azure Defender lub Azure Monitor, zostaną opłacone zgodnie z ich ceną i mogą być naliczane inaczej w przypadku maszyn wirtualnych platformy Azure lub serwerów z włączoną usługą Azure Arc.  

Usługa Azure Update Management jest dostępna dla serwerów innych niż Azure bez dodatkowych opłat. Po aktywowaniu serwerów z obsługą usługi Azure Arc są naliczane opłaty za dodatkowe usługi zarządzania platformy Azure tj. konfiguracja gościa usługi Azure Policy, Azure Monitor, Azure Defender itp.

Funkcja konfiguracji gościa usługi Azure Policy (Azure Policy’s guest configuration feature)

Ten składnik konfiguracji gościa usługi Azure Policy zarządza zgodnością i konfiguracją systemu operacyjnego i liczbą serwerów skojarzonych z usługą, do których przypisano co najmniej jedną konfigurację gościa, określa rozliczenia. Rozliczenia odbywają się co godzinę. Komputery offline nie są fakturowane, na przykład te, które są odłączone lub wyłączone na pełną godzinę.

Zasób platformy AzureZasób usługi Azure Arc
Funkcjonalność płaszczyzny sterowania platformy AzureBezpłatnieBezpłatnie
Konfiguracja gościa usługi Azure Policy (obejmuje śledzenie zmian, tworzenie spisu i konfigurację stanu w usłudze Azure Automation)Bezpłatnie$6/serwer/miesiąc

Platforma Kubernetes z włączoną usługą Azure Arc

Klienci mogą używać platformy Kubernetes z obsługą Azure Arc do integrowania klastrów. Możemy dołączyć i rozmieszczać dowolną liczbę klastrów Kubernetes w witrynie Azure Portal bez dodatkowych opłat. Podobnie jak serwery z obsługą Arc, opłaty za dodatkowe usługi zarządzania platformy Azure, takie jak Kubernetes Configuration, są naliczane po aktywacji.

Zasób platformy AzureZasób usługi Azure Arc
Funkcjonalność płaszczyzny sterowania platformy AzureBezpłatnieBezpłatnie
Konfiguracja platformy KubernetesBezpłatnieLiczba procesorów wirtualnych bez opłat: 6. Kolejne wiążą się z opłatą w wysokości $2 za procesor wirtualny za miesiąc*

Pełny zakres opłat usługi Azure Arc jest dostępny na stronie cennika.

Jako autoryzowany Partner Microsoft mamy możliwość zaoferowania rabatów swoim klientom, więc zachęcamy do kontaktu z nami.

Jeśli chciałbyś porozmawiać z nami o najkorzystniejszej dla siebie ofercie rozwiązań Azure, zapraszamy do kontaktu, zespół naszych ekspertów chętnie odpowie na Twoje pytania:
Tel.: +48 32 420 92 45  
Email: [email protected]  

Zapraszamy również na naszą stronę internetową, gdzie znajdziesz polecane przez nas rozwiązania: https://microsoft365.senetic.pl/

  Chcesz wiedzieć więcej?

  Zostaw numer kontaktowy i/lub adres e-mail, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą i odpowie na Twoje pytania

  Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują sie w polityce prywatności

  Avatar

  Joanna Muszynska

  Microsoft Marketing Manager

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.