0

Visline wzmacnia bezpieczeństwo z Microsoft 365 – Case Study

Nowoczesna, szybko rozwijająca się firma transportowa obsługująca prawie 40 tys. zleceń rocznie na obszarze Europy Środkowo-Zachodniej. 7 stacjonarnych oddziałów na terenie całej Polski oraz w sąsiadujących krajach. Rosnące wyzwania wokół zapewnienia wydajnej pracy w tak wymagającej strukturze.

Wzrost cyberzagrożeń, które sięgają nie tylko pracowników stacjonarnych, ale także mobilnych – kierowców i pracowników podczas pracy zdalnej. I jedna odpowiedź na pojawiające się wyzwania – Microsoft Business Premium. Dowiedz się, w jaki sposób firma Visline uporządkowała infrastrukturę i zabezpieczyła swoje środowisko informatyczne dzięki inwestycji w chmurę!

Firma Visline to przedsiębiorstwo transportowo-spedycyjne, które od początku swojej historii w 2009 roku stawia na innowacje, posiada bogatą i nowoczesną flotę ponad 160 samochodów zintegrowanych z monitoringiem GPS. Swoim zasięgiem obejmuje całą Europę, zarządzając logistyką z 7 oddziałów – 5 krajowych oraz dwóch zagranicznych (w Niemczech i w Irlandii). Obecnie zatrudnia globalnie około 200 pracowników, którzy współpracują ze sobą z różnych miejsc w Europie. Visline na przełomie 14 lat swojej obecności na rynku dokonała skokowego rozwoju, osiągając dziś ponad 200 mln zł rocznego przychodu. Organizacja inwestuje w nowoczesne rozwiązania IT, które na co dzień wspierają obsługiwane procesy. Posiada aplikację do monitoringu zleceń transportowych, która dostarcza klientom informacje na każdym etapie realizacji zamówienia i umożliwia śledzenie przebiegu dostawy. To właśnie inwestycje w nowoczesne i wydajne zarządzanie procesami jest jednym z filarów imponującego rozwoju organizacji. Rozwiązania z portfolio Microsoft 365 towarzyszą Visline od samego początku, ale w bieżącym roku skala cyberzagrożeń sprawiła, że firma zdecydowała się wdrożyć pakiet narzędzi Microsoft Business Premium.

Dynamiczny rozwój biznesu w parze z transformacją cyfrową

FirmaVisline zdecydowała się w 2020 roku uruchomić pierwsze maszyny wirtualne, stawiając tym samym swoje debiutanckie kroki w chmurze. Był to początek procesu transformacji cyfrowej – wszystkie główne systemy zostały przeniesione do chmury. Z roku na rok potrzeby firmy w zakresie wydajnego zarządzania infrastrukturą, zasobami danych oraz procesami biznesowymi stawały się coraz większe. Podstawowy plan Microsoft Business Basic i Standard szybko przestał być wystarczający, więc firma dokonywała stopniowych upgrade’ów. W 2022 roku pojawiające się wyzwania doprowadziły Visline do inwestycji w najwyższy pod względem zaawansowania narzędzi i możliwości pakiet – Microsoft Business Premium. Jednym ze źródeł tej decyzji jest duża świadomość cyberzagrożeń i konieczność pełnego zabezpieczenia rozproszonego środowiska firmy.

– Obserwujemy od jakieś czasu rosnącą ilość ataków na infrastruktury w różnych firmach, całe szczęście, w naszym przypadku, nieudanych – mówi Krzysztof Baranowski, IT Manager w firmie Visline – Naszym priorytetem jest budowa bezpiecznego środowiska IT. Chcemy wykorzystać do tego celu nowinki technologiczne ofertowane przez Microsoft, m.in. Windows Autopliot, czy możliwości usługi Azure Active Directory w połączeniu z najnowszym Windowsem. Mam nadzieję, że do końca 2023 roku uda się dokonać pełnej migracji i wdrożyć wszystkie narzędzia z portfela Microsoft Business Premium – dodajeKrzysztof Baranowski.

Pierwszym wdrożonym w organizacji na skalę globalną rozwiązaniem z pakietu Microsoft Business Premium był Conditional Access. Dostęp warunkowy to funkcjonalność usługi Azure Active Directory, który umożliwia egzekwowanie kontroli dostępu do aplikacji w środowisku organizacji, w oparciu o określone warunki i zarządzanie centralnie.  To właśnie konieczność posiadania tego rozwiązania zadecydowała o szybkiej migracji do pakietu Premium. Dzięki Conditional Access wprowadzone zostały w firmie ograniczenia regionalne z uwagi na geolokalizację adresów IP.

W firmach logistycznych znaczna część pracowników to zespół niestacjonarny – kierowcy. W Visline korzystają oni na co dzień z urządzeń mobilnych, na których użytkują dedykowaną aplikację (również osadzoną w środowisku chmury Azure). Odpowiedzią na potrzebę i konieczność dodatkowego zabezpieczenia wszystkich „końcówek”, jest rozwiązanie Intune z portfolio Microsoft. Urządzenia mobilne są bardziej narażone na zgubienie, kradzież czy zniszczenie, niż sprzęt stacjonarny, stąd firma ma przygotowany plan integracji wszystkich elementów infrastruktury z Intune. Microsoft Intune to oparte na chmurze rozwiązanie do zarządzania punktami końcowymi. Kieruje dostępem użytkowników oraz upraszcza zarządzanie aplikacjami na wielu urządzeniach. Skutecznie chroni dostęp i dane na urządzeniach należących do organizacji, a także na prywatnych zasobach użytkowników. Ponadto Intune posiada funkcje zgodności i raportowania, które wspierają model bezpieczeństwa Zero Trust. 

W firmie zakończony został też proces wdrażania MFA (uwierzytelnienie wieloskładnikowe) i adaptowania pracowników do bezwzględnego wymogu korzystania z tych zabezpieczeń.  MFA w prosty i skuteczny sposób chroni organizację i wszystkie jej zasoby przed naruszeniami z powodu utraconych lub skradzionych danych. Zapewnia dodatkową weryfikację tożsamości i kontrolę dostępu podczas logowania. Narzędzia Microsoft 365 oferują duży wybór elastycznych metod uwierzytelniania wieloskładnikowego, takich jak wiadomości SMS, połączenia, dane biometryczne i hasła jednorazowe, aby spełnić wymagania danej organizacji i efektywnie chronić użytkowników. 

Firma logistyczna jak w szwajcarskim zegarku!

Narzędzia znane z planu Standard, takie jak Microsoft Teams, pakiet Office czy One Drive są standardem organizacji pracy w firmie Visline od dawna. Tym, co przyciągnęło uwagę Visline do najwyższego pakietu Microsoft 365 jest, oprócz kompletu narzędzi Security, także nieograniczone archiwum online’owe. Daje możliwość konfiguracji reguł do automatycznej archiwizacji. Wykorzystując ten prosty sposób, w firmie skończyły się problemy z przepełnianiem skrzynek e-mail’owych, co wymiernie oszczędza czas działu IT i ogranicza nerwy użytkowników powodują, że komunikacja z partnerami jest płynna.

– Wykorzystujemy zalety pakietu Office do poprawy funkcjonowania firmy. Często są to proste i praktyczne rozwiązania, które niezwykle ułatwiają codzienną pracę biurową – mówiKrzysztof Baranowski – Przykładem mogą być takie proste funkcje jak autozapis czy wersjonowanie dokumentów w SharePoincie. To bardzo pomaga. Bardzo praktyczna jest też synchronizacja i współdzielenie dokumentów, co upraszcza współpracę w rozproszonej strukturze firmy takiej, jak nasza. Wykorzystanie Microsoft Teams jako komunikatora czy agregatu danych na temat wszystkich pracowników jest dużym ułatwieniem, np. dla nowych osób. Sposób udostępniania pracy w wielu zintegrowanych narzędziach znacznie przyspiesza procesy. Rozwiązania Microsoft 365 dają możliwość pracy z każdej szerokości geograficznej, co dla Visline ma duże znaczenie. Co ważne, są to narzędzia intuicyjne, dzięki czemu adaptacja firmy do korzystania z nich przebiegła bardzo sprawnie. Nasi pracownicy są świadomi tego, że poznanie tych rozwiązań leży w ich interesie, więc chętnie z nich korzystają – podkreślaKrzysztof Baranowski.

Wsparcie doświadczonego partnera Microsoft

Od początku drogi do chmury, firmie Visline towarzyszy Senetic – Partner Microsoft i ekspert w zakresie rozwiązań z portfolio producenta. – Współpracuję z Seneticiem od wielu lat i cenię sobie wsparcie techniczne i sprzedażowe, które otrzymuję na każdym etapie – mówiKrzysztof Baranowski – Zawsze dostaję odpowiedzi na swoje pytania. Jeśli chodzi o wsparcie techniczne, nie znalazłem nigdzie lepszych specjalistów, więc bardzo się cieszę, że mogę na nich liczyć – dodaje Krzysztof Baranowski.

– Jesteśmy dumni, że możemy towarzyszyć firmie Visline w jej cyfrowym rozwoju oraz z tego, że możemy się dzielić naszą wiedzą i doświadczeniem podczas kolejnych kroków ekspansji do chmury – mówi Katarzyna Król,Business Development Manager w firmie Senetic – Visline jest modelowym przykładem świetnego zarządzania i dobrych wyborów w obszarze wdrażania nowoczesnych produktów IT. Jako partner Microsoft stawiamy mocno na kompetencje naszego zespołu, dysponujemy unikalną wiedzą, którą od wielu lat wspieramy działy IT firm na całym świecie. Tylko dobrze skonfigurowane środowisko IT pozwala w pełni wykorzystywać potencjał narzędzi Microsoft 365, a także na najwyższym poziomie zabezpieczać dane. Naszą misją jest wdrażanie tych rozwiązań w sposób efektywny, wydajny i z maksimum korzyści dla naszych klientów – dodajeKatarzyna Król.

Przyspieszenie biznesowe w dzisiejszych czasach nie ma racji bytu bez wsparcia nowoczesnej technologii i odpowiednio wydajnego zaplecza IT. Firmy z branży logistycznej muszą optymalizować i automatyzować swoje procesy, żeby działać w sposób zcentralizowany, uporządkowany i dobrze skoordynowany. Systemy informatyczne są nie tylko kołem napędowym biznesu, ale także tarczą chroniącą je przed cyberzagrożeniami. W dzisiejszych czasach są to wartości bezcenne.

Jeśli chciałbyś porozmawiać z nami o możliwościach rozwiązań Microsoft 365 dla Twojej firmy, zapraszamy do kontaktu. Zespół naszych ekspertów chętnie odpowie na Twoje pytania:
Tel.: +48 32 420 92 45  
Email: [email protected] 

Zapraszamy również na naszą stronę internetową, gdzie znajdziesz więcej informacji na temat rozwiązań: https://microsoft365.senetic.pl/

  Chcesz wiedzieć więcej?

  Zostaw numer kontaktowy i/lub adres e-mail, a nasz ekspert skontaktuje się z Tobą i odpowie na Twoje pytania

  Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują sie w polityce prywatności

  Avatar

  Joanna Muszynska

  Microsoft Marketing Manager

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.