0

Monitor gamingowy na miarę Twoich potrzeb!

monitor gamingowy

Lubisz grać w gry komputerowe? A może zajmujesz się gamingiem zawodowo? Cieszymy się zatem, że trafiłeś w to miejsce. Przygotowaliśmy kompleksowy poradnik, z którego dowiesz się, jaki monitor gamingowy sprawdzi się w codziennych rozgrywkach, oraz jakie parametry powinieneś brać pod uwagę kompletując tego rodzaju sprzęt. Zaproponujemy również kilka modeli, na które warto zwrócić uwagę. Gotowy? W takim razie zaczynamy!

Czy wiesz, jakim typem gracza jesteś?

Wybierając ekran do gier, powinieneś brać pod uwagę nieco inne parametry niż przy wyborze np. monitora do biura czy do pracy w domu. Zanim zaczniesz porównywać poszczególne monitory gamingowe, polecamy zastanowić się, jakim typem gracza jesteś. Najprostszy podział, naszym zdaniem, obejmuje grupy graczy zawodowych, graczy hobbystów oraz graczy sporadycznych. W zależności od tego, do jakiej grupy się zaliczysz, inne parametry będą miały dla Ciebie znaczenie.

Gracze e-sportowi to osoby, którym zależy na osiąganiu jak najwyższych wyników, a sam sprzęt jest jednym z elementów gwarantujących zyskanie przewagi nad przeciwnikami. Grafika w grach ma tutaj niewielkie znaczenia. Zupełnie inaczej sprawa wygląda u graczy hobbystów. Dla nich liczy sie każdy detal, a sama gra ma dostarczyć m.in. wrażeń estetycznych. Ostatnia grupa to gracze grający sporadycznie, dla których żaden z powyższych parametrów nie będzie miał większego znaczenia. Dla nich liczy się frajda ze wspólnej rozgrywki ze znajomymi, a monitor w tym przypadku nie powinien tego zajęcia utrudniać.

Częstotliwość odświeżania i czas reakcji matrycy monitora gamingowego

Czym właściwie jest częstotliwość odświeżania monitora? Parametr ten pozwala na określenie liczby klatek wyświetlanych na monitorze w ciągu jednej sekundy. Przykład: jeśli ten parametr wynosi 60Hz, oznacza to, że w ciągu sekundy ekran wyświetla 60 obrazów. Czym wyższy jest ten wskaźnik, tym więcej klatek, również pośrednich, jesteś w stanie zobaczyć. Dzięki temu otrzymujesz wyraźny obraz w ruchu i zyskujesz możliwość precyzyjniejszego sterowania grą. Ma to szczególne znaczenie w przypadku gier typu FPS, czyli tzw. „strzelanek”.

Optymalna częstotliwość, jeśli chodzi o monitory gamingowe, powinna gwarantować jak najbardziej płynny i szczegółowy obraz. To z kolei umożliwia graczowi szybkie reakcje, a dzięki temu wysokie osiągnięcia w rozgrywce. Parametr ten powinien w tym przypadku wynosić nie mniej niż 144 HZ. Satysfakcjonującą wartością będzie również maksymalne odświeżanie na poziomie 165 Hz. Z kolei najlepsze monitory gamingowe dostępne na rynku osiągają częstotliwość nawet 240 klatek na sekundę.

Czas reakcji matrycy

Czas reakcji matrycy monitora gamingowego ściśle wiąże się z omawianą wyżej częstotliwością odświeżania. Parametr ten informuje o tym, w jakim czasie piksele będą w stanie wyświetlać kolejne klatki obrazu. Dotyczy to również takich elementów jak np. zmiana koloru obrazu. Jeśli zatem parametr odświeżania wynosi 60Hz, oznacza to, że czas reakcji matrycy wynosi 16,7 ms.
Najprostszym sposobem pomiaru czasu reakcji matrycy stosowanym przez producentów jest mierzenie czasu przejścia od barwy czarnej do białej i w drugą stronę. Jeśli jednak chodzi o monitory gamingowe, najczęściej stosuje się pomiar MPRT, który opiera się o czas, w jakim widoczny jest piksel – czym wolniejszy czas reakcji, tym częstsze rozmycia ruchu utrudniające grę. Jaki zatem czas reakcji będzie optymalny, jeśli chodzi o monitor do gier? Aby gra była w pełni komfortowa, parametr ten powinien wynosić około 5 ms. Warto jednak wspomnieć, że najlepsze monitory dla graczy osiągają czas reakcji nawet w granicach 1 ms.

Sprawdź nasze propozycje:

Monitor gamingowy a rozdzielczość

Przy wyborze monitora gamingowego powinieneś wziąć pod uwagę również jego wielkość oraz rozdzielczość. Oba te parametry są ze sobą ściśle powiązane. Zbyt niska rozdzielczość na dużym monitorze wpływa na ostrość obrazu, gdyż przekłada się na małe zagęszczenie pikseli. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań w tym zakresie są obecnie monitory Full HD o rozdzielczości 1920×1080 pikseli. W przypadku tego rodzaju modeli optymalna wielkość ekranu powinna wynosić do 27 cali, a proporcje powinny mieścić się w granicach 16:9. Jeśli chodzi o większe przekątne czy proporcje boków monitora, warto postawić na rozdzielczość 1440p.

Zastanawiając się, jaki monitor gamingowy wybrać, powinieneś wziąć pod uwagę moc swojego komputera. Jeśli bowiem zdecydujesz się na sprzęt o zbyt wysokiej rozdzielczości, a karta graficzna nie będzie odpowiednio wydajna, gra będzie wyglądała znacznie gorzej niż na monitorach o niższej rozdzielczości, a sam obraz będzie rozmyty. Warto tutaj zauważyć, że tylko najwydajniejsze, a co za tym idzie, obecnie jedne z najdroższych kart graficznych, pozwalają uzyskać zadowalajacą jakość gier w rozdzielczości 1440p i 2160p. Jeśli zatem zależy Ci na komforcie grania i dobrej jakości obrazu, optymalnym rozwiązaniem będzie rozdzielczość min. 1080p.

Sprawdź nasze propozycje:

Czy matryca monitora gamingowego ma znaczenie?

Parametrem, który powinieneś brać pod uwagę przy wyborze matrycy w monitorze gamingowym, jest omówiony już wcześniej czas jej reakcji. Aby jednak w pełni cieszyć się jakością gry, ważne jest „dopieszczenie” również innych elementów.

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów matryc. Pierwsza z nich to matryca TN, charakteryzująca się bardzo niskimi czasami reakcji i atrakcyjnymi cenami. Warto jednak mieć na uwadze, że w tym przypadku będziesz miał do czynienia z niedoskonałym odwzorowaniem barw oraz zwężonym kątem widzenia. Pod tym względem lepiej sprawdzi się monitor gamingowy z matrycą IPS. Charakteryzuje się ona ponadprzeciętnym odwzorowaniem koloru oraz szerokimi kątami widzenia, co znacznie poprawia jakość i komfort gry. Jej minusem jest nieco wyższy czas reakcji, co z kolei może być zauważalne przy dynamicznych grach. Coraz większą popularność zyskują matryce MVA, które łączą w sobie zalety dwóch poprzednich. Jeśli cenisz wyjątkowy klimat gier i stawiasz na wrażenia estetyczne, takie matryce z pewnością się u Ciebie sprawdzą. Gwarantują one bardzo wysoki kontrast oraz możliwość wyświetlania bardzo głębokich czerni.

Sprawdź nasze propozycje:

Zakrzywiony monitor do gier – czy warto?

Zakrzywione monitory na dobre rozgościły się na rynku sprzętu komputerowego. Zdążyły już zyskać zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jak to wygląda w kwestii wyboru monitora gamingowego? Za tego rodzaju rozwiazaniem przemawia możliwość uzyskania bardziej realistycznych doświadczeń wizualnych podczas rozgrywek. Dzięki delikatnemu nachyleniu bocznych krawędzi wyeliminowane zostają zniekształcenia perspektywy oraz proporcji, a kąt widzenia jest znacznie szerszy. Z kolei dobrej jakości podświetlenie pozwala dostrzec więcej detali, co w niektórych typach gier ma szczególne znaczenie.

Zakrzywiony monitor gamingowy nie sprawdzi się w grach typu multiplayer. Zakrzywione krawędzie mogą bowiem utrudniać dostęp do ekranu graczom siedzącym z boku. Warto również dodać, że zakrzywione monitory gamingowe nadal są nieco droższe niż ich płaskie odpowiedniki. Niejednokrotnie, tańszym rozwiązaniem okazuje sie zakup trzech płaskich monitorów, które po odpowiednim ustawieniu, są w stanie zapewnić bardzo dobry poziom rozgrywki.

Flocker-Free i redukcja światła niebieskiego

Jako gracz, z pewnością zdajesz sobie sprawę, że większość rozgrywek komputerowych może zająć nawet kilka godzin. Aby zatem komfortowo korzystać z monitora i dodatkowo chronić oczy, warto wybrać monitor gamingowy z technologią Flicker free, czyli technologią kontrolującą migotanie ekranu. Gołym okiem nie jesteś w stanie zauważyć częstotliwości migotania, ale ma ona duży wpływ na zmęczenie oczu oraz występowanie związanych z nim bólów głowy. Technologia Flicker free wykorzystuje natężenie prądu do dostosowania jasności monitora. Dzięki niej pojedyncze diody LED mogą ulegać ścimnieniu, co korzystnie wpływa na komfort użytkowania monitora gamingowego.

Redukcja światła niebieskiego

Filtr światła niebieskiego w monitorach gamingowych ma za zadanie eliminację zawartości niebieskiej składowej w wyświetlanym przez ekrany LED obrazie. Dzięki temu uzyskujemy bardziej żółtą barwę, która jest znacznie łagodniejsza dla oczu. Aspekt ten jest ważny również w odniesieniu do jakości snu, dlatego ma kluiczowe znaczenie, jeśli chodzi o komfortowe i zdrowe korzystanie z komputera. Jeśli spędzasz na graniu długie godziny, ten parametr powinien koniecznie znaleźć się na liście „do sprawdzenia” podczas wyboru monitora gamingowego.

Monitor gamingowy – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wymienione powyżej parametry do podstawowe kwestie, jakie powinieneś brać pod uwagę zastanawiając się, jaki monitor gamingowy wybrać. Poza tym, przy porównywaniu poszczególnych modeli warto jeszcze zadbać o ergonomię. Funkcje, które mogą okazać sie przydatne to możliwość regulowania wysokości oraz odchylenia ekranu. Monitory gamingowe dostępne na rynku często posiadają również wbudowane głośniki oraz kamery, co dla niektórych graczy może okazać sie przydatną opcją.

Monitor to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia dla gracza. W końcu to właśnie na nim toczy się cała rozgrywka. Warto zatem dobrze przygotować sie do zakupu i solidnie przeanalizować wartości poszczególnych parametrów. Pamiętaj jednak, że nie bez znaczenia sa tutaj takie elementy jak karta graficzna, od której również w dużej mierze zależy jakość obrazu.

Potrzebujesz pomocy przy wyborze sprzętu o optymalnych parametrach? Skontaktuj się z nami! Nasi eksperci chętnie podpowiedzą, jaki monitor gamingowy wybrać i na co zwrócić szczególną uwagę.

Tel.: +48 32 420 92 00
Email: [email protected]

Avatar

Sylwia Rybka

Content Specialist

Zostańmy w kontakcie!
Dołącz do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco z naszymi promocjami i nowościami
Naciskając „Zapisz się” wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji marketingowych na podany adres e-mail. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Senetic SA z siedzibą w ul. Kościuszki 227, 40-600 Katowice, Polska. Masz prawo żądania dostępu do danych osobowych oraz do ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.
Dziękujemy!
Zostałeś zapisany do naszego newslettera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.