0

Jak Microsoft 365 wspiera bezpieczeństwo danych w firmach?

bezpieczeństwo danych w firmach

Incydent hakerski dezorganizuje funkcjonowanie firmy, paraliżuje ją od środka. Godzi w jej wizerunek, podważa zaufania klientów i partnerów, jest pożywką dla internetowych kryzysów. Naraża firmę na duże straty finansowe. Firmy coraz częściej boleśnie przekonują się o tym, że dziś ryzyko jest bardzo realne. Wg. danych Check Point Research, polskie firmy atakowane są średnio 938 razy tygodniowo (dane z przełomu maja i czerwca br.). Wiele z nich skutecznie. Microsoft 365 oferuje szereg narzędzi, które pozwalają wspierać bezpieczeństwo danych w firmach.

Jednym z najbardziej newralgicznych zasobów przedsiębiorstw są dziś dane – bazy klientów, pracowników, partnerów, inwestorów. To one bardzo często są celami ataków hakerskich, bo ich wartość ma niebagatelne znaczenie biznesowe. Wydatki na cyberbezpieczeństwo powinny być traktowane dziś jak inwestycja, nie jak jednorazowy koszt. Obserwując dynamikę, skalę oraz kreatywność cyberataków, nie na miejscu jest pytanie „czy moja firma padnie ofiarą cyberprzestępstwa”, tylko „kiedy”.  

Cyberzagrożenia zmieniają się w tempie dzisiejszych przemian technologicznych. Hakerzy są dziś świetnymi ekspertami od marketingu i psychomanipulacji. Potrafią wysyłać atrakcyjne maile i bezbłędnie kopiować strony internetowe firm, żeby wyłudzić dane. Mimo wszystko świadomość zagrożenia, budowanie jej wśród pracowników i pakiet dopasowanych do potrzeb konkretnej firmy zabezpieczeń z dużym prawdopodobieństwem ochroni firmę przed poważnym kryzysem. 

Człowiek – najsłabsze ogniwo 

Najsłabszym ogniwem bezpieczeństwa w organizacji jest człowiek, to właśnie w błędach ludzkich hakerzy bardzo często szukają sposobu na przedostanie się do sieci.  

Brak procedur związanych z bezpieczeństwem haseł w firmach często daje cyberbeprzestępcom duże możliwości ataku. – mówi Katarzyna Król, Business Development Manager w firmie Senetic – Banalne hasła, przechowywane w plikach, przekazywane innym osobom i zapisywane w przeglądarkach, wykorzystywanie tych samych danych do rejestracji na różnych platformach z wątpliwymi ustawieniami bezpieczeństwa – to tylko niektóre z podstawowych błędów. Dzisiejsze narzędzia, między innymi te z pakietu Microsoft Business Premium, pozwalają na zwiększenie bezpieczeństwa w tym newralgicznym obszarze. – dodaje Katarzyna Król.  

Zagrożeniem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych w firmach, mogą być nie tylko czynniki zewnętrzne, ale także wewnętrzne, czyli pracownicy. Ważna jest odpowiednia segmentacja danych firmowych oraz przypisanie właściwych dostępów dla pracowników na różnych szczeblach. 

W dobie pracy hybrydowej często zaciera się także różnica między sferą zawodową a prywatną. Dotyczy to zwłaszcza korzystania z urządzeń prywatnych do pracy, co rodzi poważne zagrożenie dla procedur bezpieczeństwa w firmie. Urządzenia mobilne, które zawierają zarówno zasoby prywatne, jak i służbowe, pozwalają przestępcom w łatwy sposób wejść w posiadanie ważnych danych biznesowych. 

Osoby, które dziś nazywamy hakerami, już dawno temu zostały ekspertami w dziedzinie socjotechniki.  Wysyłają atrakcyjne e-maile, tworzą doskonałe kopie witryn i wykorzystują ludzkie emocje. Kliknięcie linku w wiadomości e-mail może spowodować utratę wszystkich danych korporacyjnych. Phishing to tylko wierzchołek góry lodowej i jeden z wielu sposobów na wykradnięcie danych organizacji. Bardzo wiele z tych obszarów możemy wspierać z pakietem Microsoft 365, który ma za zadanie przede wszystkim wspierać bezpieczeństwo danych w firmach. 

Pakiet Microsoft 365 wspiera bezpieczeństwo danych w firmach 

Microsoft 365 oferuje nie tylko usługi chmurowe i znane z podnoszenia wydajności pracy aplikacje, ale także szereg bardzo praktycznych narzędzi zapewniających ochronę danych w firmach. Pozwalają one mi.in kontrolować, które urządzenia i użytkownicy mogą uzyskać dostęp do informacji biznesowych, usuwać dane biznesowe z zagubionych lub skradzionych urządzeń czy blokować możliwość przesyłania wrażliwych danych. 

Uwierzytelnienie wieloskładnikowe (MFA) 

MFA w prosty i skuteczny sposób chroni organizację i wszystkie jej zasoby przed naruszeniami z powodu utraconych lub skradzionych danych. Zapewnia dodatkową weryfikację tożsamości i kontrolę dostępu podczas logowania. Narzędzia Microsoft 365 oferują duży wybór elastycznych metod uwierzytelniania wieloskładnikowego, takich jak wiadomości SMS, połączenia, dane biometryczne i hasła jednorazowe, aby spełnić wymagania danej organizacji i efektywnie chronić użytkowników. 

Conditional Access 

Dostęp warunkowy to funkcjonalność usługi Azure Active Directory, który umożliwia egzekwowanie kontroli dostępu do aplikacji w środowisku organizacji, w oparciu o określone warunki i zarządzanie z centralnej lokalizacji.  

Microsoft Intune  

Microsoft Intune to oparte na chmurze rozwiązanie do zarządzania punktami końcowymi. Kieruje dostępem użytkowników oraz upraszcza zarządzanie aplikacjami na wielu urządzeniach. Skutecznie chroni dostęp i dane na urządzeniach należących do organizacji, a także na prywatnych zasobach użytkowników. Ponadto Intune posiada funkcje zgodności i raportowania, które wspierają model bezpieczeństwa Zero Trust. 

Defender for Office 365  

Rozwiązanie pomaga zapobiegać atakom i wykrywać je dla wszystkich obciążeń platformy Microsoft 365. Skutecznie chroni organizacje przed włamaniami do poczty biznesowej czy przed złośliwym oprogramowaniem. Dzięki zaawansowanym funkcjom sztucznej inteligencji wykrywana jest każda podejrzana zawartość. 

Microsoft Defender for Business   

Kompleksowe rozwiązanie zabezpieczające punkty końcowe, zaprojektowane specjalnie dla małych i średnich firm (do 300 pracowników). Dzięki niemu urządzenia firmowe w pełni chronione są przed oprogramowaniem ransomware, złośliwym oprogramowaniem, phishingiem i innymi zagrożeniami. Wykorzystanie najnowszej technologii pozwala błyskawicznie wykrywać i reagować na zagrożenia. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zabezpieczania danych z pakietem Microsoft 365, zespół naszych ekspertów chętnie odpowie na Twoje pytania. Skontaktuj się z nami:   
Tel.: +48 32 420 92 45  
Email: [email protected]  

Zapraszamy również na naszą stronę internetową, gdzie znajdziesz polecane przez nas rozwiązania: . 

Avatar

Joanna Muszynska

Microsoft Marketing Manager

Zostańmy w kontakcie!
Dołącz do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco z naszymi promocjami i nowościami
Naciskając „Zapisz się” wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji marketingowych na podany adres e-mail. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Senetic SA z siedzibą w ul. Kościuszki 227, 40-600 Katowice, Polska. Masz prawo żądania dostępu do danych osobowych oraz do ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.
Dziękujemy!
Zostałeś zapisany do naszego newslettera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.