0

Przygotuj swój biznes na wypadek awarii zasilania

awaria zasilania

Awaria podmorskiego kabla w ostatnich dniach odcięła od prądu szwedzką wyspę Bornholm a także transfer energii do Polski. Historia blackoutów jest jednak długa, a ich skutki są w stanie skutecznie i długotrwale sparaliżować funkcjonowanie firm, urzędów, szpitali, przekładając się na wymierne szkody. Jak przygotować się na awarię w dostawie prądu i zachować płynność w tej trudnej do przewidzenia sytuacji?

Awarie sieci energetycznej często zależą od czynników naturalnych, takich jak wichury czy inne zjawiska atmosferyczne, które mogą zniszczyć infrastrukturę. Do tego dochodzą jeszcze wszelkie okoliczności związane z zarządzaniem siecią energetyczną i jej modernizacją. Jedno jest jednak pewne – awarie się zdarzają i są trudne do przewidzenia. Operatorzy starają się szybko usunąć usterki, ale nawet kilkugodzinny przestój wiąże się ze stratami biznesowymi. Prawo przewiduje wprawdzie bonifikaty, o które może się ubiegać poszkodowany w wyniku awarii energetycznej, ale są one ograniczone do ściśle określonych sytuacji. Utrzymanie krytycznej infrastruktury IT ma więc strategiczne znaczenie i firmy coraz częściej przygotowują się na okoliczności awarii, niejednokrotnie boleśnie przekonując się o ich fatalnych skutkach.

– Awarie sieci energetycznej mogą między innymi prowadzić do utraty integralności danych, co destabilizuje wewnętrzne funkcjonowanie firmy – mówi Paweł Poziemski, IT Product Manager z firmy Senetic – Do tego dochodzą straty czysto biznesowe związane z przestojem, a więc wyłączenie aktywności pracowników, przerwanie procesów sprzedażowych, produkcyjnych i wielu innych, w zależności od branży. Gwałtowne zatrzymanie tych działań, może prowadzić do tego, że efekty pracy nie zostaną właściwie zapisane i możemy je bezpowrotnie utracić. Czasami dochodzi także do fizycznych uszkodzeń infrastruktury, związanych z destabilizacją sieci. – ostrzega Paweł Poziemski.

Energia w zapasie

Żeby właściwie przygotować firmę na trudną do przewidzenia awarię prądu i zadbać o krytyczne elementy infrastruktury, warto pomyśleć o zapasowych źródłach energii. UPS (uninterruptible power supply) gwarantuje podtrzymanie zasilania sieci w momencie przerwania transferu prądu. Urządzenia te pozwalają w sposób kontrolowany przygotować lokalną infrastrukturę do odłączenia zasilania, ostrzec personel i bezpiecznie wyłączyć ważne procesy. – Klastyczny UPS pozwala utrzymać infrastrukturę firmy w przypadku awarii na czas od kilku do kilkudziesięciu minut, w zależności od obciążenia – tłumaczy Paweł Poziemski z firmy Senetic – Daje więc czas potrzebny na bezpieczne wyłączenie urządzeń, czasem nawet wystarczający na naprawę awarii. Firma może także przygotować się do podobnych incydentów inwestując w agregat lub dodatkowe moduły bateryjne, żeby zwiększyć potencjał zasilania awaryjnego. – dodaje ekspert.

Kluczową kwestią jest wybór urządzenia dopasowanego ściśle do potrzeb konkretnej firmy, bo inne zapotrzebowanie będzie miał mały biznes a inne duża firma produkcyjna, gdzie oprócz złożonej architektury IT, jest jeszcze hala fabryczna. Klienci często wybierają urządzania za duże pod względem parametrów, zamiast wybrać mniejsze z możliwością dopasowania baterii zewnętrznych. Warto więc poprosić o pomoc ekspertów, którzy są w stanie precyzyjnie wyliczyć potrzeby energetyczne danej firmy w przypadku awarii. Dwa kluczowe pytania do takiej analizy to: jakie jest zapotrzebowanie na moc w przedsiębiorstwie oraz jak długo urządzenie powinno podtrzymywać zasilanie w czasie awarii. Ważnym parametrem w wyborze właściwego UPS dla firmy jest „czas przełączenia”, bo to od niego zależy jak szybko urządzenie zareaguje w przypadku zaniku napięcia. Im niższa jego wartość, tym lepszy UPS.

UPS nie powinien być traktowany tylko jako koło ratunkowe na wypadek incydentu, ale także jako urządzenie poprawiające jakość zasilania, swego rodzaju filtr. W normalnych warunkach zasilania nawet najprostszy UPS zapewnia dodatkową ochronę przeciwprzepięciową. Urządzenia ze średniej półki potrafią stabilizować napięcie, zaś te najbardziej zaawansowane odfiltrowują zakłócenia mogące wpływać na pracę najbardziej wrażliwych elementów infrastruktury.

Takie dodatkowe zabezpieczenie sieci energetycznej daje poczucie kontroli i bezpieczeństwa działowi IT w przypadku niespodziewanego odcięcia zasilania. Pomaga utrzymać stabilność i płynność funkcjonowania firmy niezależnie od czynników zewnętrznych. Niejednokrotnie pozwala uratować ważne zasoby danych, co w wymiarze biznesowym jest nie do przecenienia.

Avatar

Joanna Muszynska

Marketing & PR Specialist

Zostańmy w kontakcie!
Dołącz do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco z naszymi promocjami i nowościami
Naciskając „Zapisz się” wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji marketingowych na podany adres e-mail. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Senetic SA z siedzibą w ul. Kościuszki 227, 40-600 Katowice, Polska. Masz prawo żądania dostępu do danych osobowych oraz do ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.
Dziękujemy!
Zostałeś zapisany do naszego newslettera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.