0

Dzień Windowsa – poznaj kilka ciekawostek!

Dzień Windowsa

24 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Windowsa. Dlaczego akurat ta data? To właśnie tego dnia w 1995 roku firma Microsoft oficjalnie wypuściła na rynek system Windows 95. Jednogłośnie możemy stwierdzić, że Windows jest najpopularniejszym systemem operacyjnym, a niemal każdy użytkownik komputera miał okazję na nim pracować.

Zastanawiałeś się kiedyś, czy miejsce z kultowego tła Windowsa istnieje i kto właściwie skomponował dźwięk startowy? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te i kilka innych pytań związanych z Windowsem oraz samą firmą Microsoft.

Najpopularniejsze tło Windowsa XP

Jedną z najpopularniejszych wersji systemu wydanego przez Microsoft jest niewątpliwie Windows XP, którego debiut przypadł na 25 października 2001 roku. Większości użytkowników kojarzy się z charakterystycznym tłem pulpitu przedstawiającym zielone wzgórze i niebieskie niebo. Miejsce to istnieje naprawdę. Tło jest niczym innym, jak zdjęciem zrobionym przez amerykańskiego fotografa Charlesa O’Reara wykupionym przez firmę Microsoft. Obecnie miejsce to wygląda nieco inaczej – znajduje się tam spora winnica.

Dźwięk startowy Windowsa 95

Do stworzenia dźwięku startowego Windowsa 95 zaangażowano kompozytora i muzyka Briana Eno. Jego zadaniem było skomponowanie dźwięku o konkretnych parametrach – nie mógł być dłuższy niż 3 i ¼ sekundy, a jego brzmienie miało być na tyle uniwersalne, aby użytkownik je zapamiętał, ale jednocześnie nie irytował się przy każdym uruchomieniu komputera.

Dzień Windowsa – skąd wzięła się nazwa?

W 1983 roku firma Microsoft ogłosiła, że pracuje nad nowym produktem, którego robocza nazwa brzmiała Interface Manager. Okazało się jednak, że nazwa Windows jest bardziej adekwatna – nawiązuje do możliwości otwarcia kilku programów jednocześnie oraz prezentowania każdego z nich w nowym oknie. Pierwsze wersje systemu były nazywane numerami, jednak po pewnym czasie Microsoft zaczął dodawać do nazwy rok wydania. Skąd zatem nazwa Windows XP? Skrót ten miał oznaczać „experience”. Z kolei Windows Vista oznaczał „perspektywy”.

Niewątpliwie Windows jest jednym z sztandarowych produktów firmy Microsoft. Warto jednak pamiętać, że firma Microsoft to nie tylko Windows, ale również programy usprawniające pracę w biurze, usługi online oraz systemy zabezpieczające. Chcesz poznać pełne portfolio rozwiązań Microsoft? Koniecznie zajrzyj tutaj: https://microsoft365.senetic.pl/.

Avatar

Sylwia Rybka

Content Specialist

Zostańmy w kontakcie!
Dołącz do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco z naszymi promocjami i nowościami
Naciskając „Zapisz się” wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji marketingowych na podany adres e-mail. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Senetic SA z siedzibą w ul. Kościuszki 227, 40-600 Katowice, Polska. Masz prawo żądania dostępu do danych osobowych oraz do ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.
Dziękujemy!
Zostałeś zapisany do naszego newslettera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.