0

Router a Access Point – różnice i zastosowanie

router a access point

Stałe połączenie internetowe w domu czy mieszkaniu jest obecnie jednym z podstawowych elementów wyposażenia. Współcześnie, domowe sieci bezprzewodowe są wręcz czymś oczywistym. Kwestią do rozważenia pozostaje jedynie sposób, w jaki je poprowadzimy w miejscu zamieszkania. Skuteczność tego rodzaju sieci gwarantują różnego rodzaju urządzenia, w tym również router oraz Access Point.

Zastanawiałeś się kiedyś, czym właściwie różnią się one między sobą? Jeśli tak, poniżej znajdziesz odpowiedź na to pytanie. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem, z którego dowiesz się jak różni się router a Access Point oraz jakie mają zastosowanie w domowej sieci bezprzewodowej.

Router z WiFi – co to jest?

Początki Internetu w naszych domach były dość trudne – modem obsługiwał tylko jedno, podłączone do niego urządzenie, a samo połączenie nie zawsze było tak szybkie, jak byśmy tego oczekiwali. Rozwiązanie tego problemu pojawiło sie wraz z wprowadzeniem do powszechnego użytku routerów. Podstawowym zadaniem tego typu urządzenia jest rozdzielanie sygnału Internetu pomiędzy wiele urządzeń podłączonych do sieci. Można zatem powiedzieć, że pełni ono rolę węzła komunikacyjnego, a proces ten nazywamy routowaniem.

Access Point – co to jest?

Access Point, czyli po prostu punkt dostępu, to urządzenie, którego głównym zadaniem jest połączenie sieci bezprzewodowej (WLAN) z siecią przewodową (LAN). Ponadto, Access Point umożliwia dostęp do sieci komputerowej hostom (stacjom bezprzewodowym) przy użyciu częstotliwości radiowych. Jak zatem łatwo zauważyć, urządzenie to musi mieć możliwość wymiany danych z siecią przewodową. Jest to wykonalne dzięki wbudowanemu interfejsowi sieciowemu. Zatem jak działa Access Point? W skrócie: pozwala na rozszerzenie sieci LAN, dzięki czemu może dołączyć do niej więcej urządzeń.

Router a Access Point – różnice

Router i Access Point to dwa zupełnie różne urządzenia. Pierwsze z nich umożliwia domownikom korzystanie z bezprzewodowego Internetu. Warunkiem jest, aby urządzenie chcące połączyć się z siecią, znalazło się w jego zasięgu. Z kolei Access Point również korzysta z sygnału pochodzącego z routera, ale jego zadaniem jest wzmocnienie i przekazanie pobranego sygnału dalej.

Jak zatem wykorzystać oba urządzenia w domu/mieszkaniu? Jeśli masz sieć bezprzewodową, zapewne korzystasz z odpowiednio skonfigurowanego routera. Jeśli jednak sieć WiFi nie jest wystarczająco silna w całym domu, lub chcesz poszerzyć jej zasięg, konieczne jest zainstalowanie dodatkowego punktu dostępu, czyli Access Point. Rozwiązanie to jest szczególnie wskazane w domach wielopoziomowych lub w dużych mieszkaniach, gdzie postawienie routera w centralnym miejscu nie jest wystarczającym rozwiązaniem.

Warto pamiętać, że niektóre routery mają funkcję, dzięki której mogą one zostać przekształcone w Access Pointy. Nie działa to jednak w drugą stronę, czyli punkt dostępu nigdy nie będzie w stanie pełnić roli routera.

W powyższym artykule przedstawiliśmy co różni router a Access Point. Jeśli masz pytania z tego zakresu lub potrzebujesz pomocy przy wyborze i wdrożeniu powyższych rozwiązań, zapraszamy do kontaktu. Nasi doświadczeni eksperci chętnie doradzą i pomogą.

Avatar

Sylwia Rybka

Content Specialist

Zostańmy w kontakcie!
Dołącz do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco z naszymi promocjami i nowościami
Naciskając „Zapisz się” wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji marketingowych na podany adres e-mail. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Senetic SA z siedzibą w ul. Kościuszki 227, 40-600 Katowice, Polska. Masz prawo żądania dostępu do danych osobowych oraz do ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.
Dziękujemy!
Zostałeś zapisany do naszego newslettera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.