0

Klawiatura komputerowa – trochę historii i praktycznych informacji

klawiatura komputerowa

Klawiatura komputerowa to niewątpliwie jeden z tych sprzętów, z którymi masz do czynienia niemal każdego dnia. Czy zastanowiłeś się jednak, dlaczego układ klawiszy wygląda właśnie w taki sposób? Okazuje się, że nie zawsze tak było, a układ QWERTY to jedno z kilku rozwiązań, jakie testowano na przestrzeni lat.

Co zatem sprawiło, że aktualnie korzystamy z takiej wersji klawiatury? Jak wybrać optymalny dla nas model spośród wielu dostępnych na rynku? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Historia klawiatury – dlaczego układ QWERTY?

Pierwsze maszyny do pisania były oparte na układzie alfabetycznym, co jednak dość szybko okazało się problematycznym rozwiązaniem. Okazało się bowiem, że obok siebie leżą litery, które podczas pisania bardzo często tworzą ze sobą pary. Sprawiało to, że podczas szybkiego uderzania dochodziło do niemal jednoczesnego użycia dwóch  klawiszy, a to z kolei prowadziło do blokowania urządzenia. To właśnie te problemy wpłynęły na to, że w 1876 roku dziennikarz i wynalazca Christopher Latham Sholes zaprezentował nowy układ klawiatury QWERTY. W 1878 roku Amerykanin uzyskał patent układu QWERTY, a na rynek trafiła maszyna do pisania, której układ był bardzo zbliżony do tego w znanych nam współcześnie klawiaturach.

Rodzaje klawiatur komputerowych

Od okresu wynalezienia i wprowadzenia do powszechnego użytkowania maszyny do pisania minęło już sporo czasu. Nic więc dziwnego, że sama idea ewoluowała, a na rynku obecnie dostępne są różne rodzaje klawiatur komputerowych. W zależności od tego, czy potrzebujesz tego typu sprzętu do pracy, czy raczej chcesz go używać w celach gamingowych, możesz wybrać odpowiednio wyprofilowane urządzenie. Ze względu na budowę oraz mechanizm działania, klawiatury komputerowe można podzielić na następujące rodzaje:

  • Klawiatury membranowe – są niewątpliwie najpowszechniejszym rodzajem tego typu urządzeń, oferowanym m.in. przez takich producentów jak Logitech, Dell czy Lenovo. W ich konstrukcji użyto membrany, która zamieszczona jest tuż pod klawiszami. Podczas korzystania z urządzenia, klawisz uderza w specjalną wypustkę, która z kolei dociska dedykowane pole na płytce PCB. Zalety tego rodzaju klawiatur? Dzięki niewielkim skokom klawiszy, urządzenia te są zdecydowanie najcichszym modelem dostępnym na rynku.
  • Klawiatury mechaniczne – w tym przypadku klawisze naciskają na plastikowe przełączniki, które są całkowicie niezależne i przypisane do konkretnej litery/symbolu. Mamy tutaj do czynienia z różnymi rodzajami przełączników, co oznacza, że będą one wymagać różnego nacisku, aby aktywować klawisz. Tutaj pojawia się zasadnicza wada tego rodzaju klawiatur komputerowych, a mianowicie ich głośność. Mimo zastosowania najcichszych rodzajów przełączników, klawiatura mechaniczna generuje większy hałas niż jej membranowy odpowiednik.
  • Klawiatury nożycowe – są nieco lepszą wersją klawiatur membranowych, a swoje zastosowanie znajdują głównie w laptopach.

Jaka klawiatura komputerowa do pracy biurowej?

Na korzyść klawiatur mechanicznych przemawia ich zdecydowanie dłuższa żywotność. Szacuje się, że dzięki zastosowaniu przełączników przypisanych do konkretnego klawisza, są moga one wytrzymać nawet 30 do 80 mln wciśnięć. W przypadku klawiatur membranowych liczba ta jest znacznie mniejsza i wynosi od 1 do 5 mln wcisnięć. Jeśli zatem używasz komputera okazjonalnie i wyłącznie do przeglądania stron internetowych, opcja membranowa powinna być wystarczająca. Jeśli jednak zawodowo zajmujesz się pisaniem dłuższych tekstów, jesteś miłośnikiem gier komputerowych lub po prostu spędzasz sporo czasu pracując na komputerze, zdecydowanie lepszym i korzystniejszym wyborem będzie klawiatura komputerowa mechaniczna. W przypadku pracy biurowej może pojawić się problem zbyt głośnego klikania, co może skłaniać pracodawców w stronę opcji membranowych. Jeśli jednak pracujesz z domu i nie musisz martwić się, że komuś będzie przeszkadzało „stukanie”, opcja mechaniczna będzie dobrym wyborem.

Temat klawiatur nie jest nam obcy, a związane z nimi ciekawostki potrafią być naprawdę zaskakujące. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, lub potrzebujesz pomocy przy wyborze optymalnej opcji dla siebie, zapraszamy do kontaktu. Nasi eksperci z chęcią podpowiedzą, jaką klawiature wybrać i jak przygotować się do zakupu.

Avatar

Sylwia Rybka

Junior Content Specialist

Zostańmy w kontakcie!
Dołącz do naszego newslettera i bądź zawsze na bieżąco z naszymi promocjami i nowościami
Naciskając „Zapisz się” wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji marketingowych na podany adres e-mail. Administratorem Twoich danych osobowych będzie Senetic SA z siedzibą w ul. Kościuszki 227, 40-600 Katowice, Polska. Masz prawo żądania dostępu do danych osobowych oraz do ich sprostowania, usunięcia, lub ograniczenia przetwarzania, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Szczegółowe informacje o przetwarzaniu danych osobowych znajdują się w polityce prywatności.
Dziękujemy!
Zostałeś zapisany do naszego newslettera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.